Φροντίδα Απόκτησα 2 καναρίνια κι έχω κάποιες ερωτήσεις

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gent6951
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gent6951

PB New Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2021
Μηνύματα
21
Πόλη
Ιωάννινα
Προσφατα αποκτησα 2 καναρινια 1 θυληκο και 1 αρσενικό. Δεν εχω γνωσει επανω στα καναρινια και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.
Οταν μου τα εφεραν ηταν σε ενα μικρο κλουβί και υπήρξαν καποιοι τσακωμοί με αποτελεσμα ο αρσενικος να εχει μαδήσει την θηλυκιά στο πισω μερος απο το κεφαλακι της, μολις το καταλαβα πηγα και αγορασα μια ζευγαρωστρα και τα χωρισα και εχω καποιες ερωτήσεις?
1) Για την θηλυκια πρεπει να κανω κατι για τον κεφαλακι της που εχει μαδήθει
2) οι τσακωμοι ηταν λογο του μικρου κλουβιου? Τωρα στο μεγαλύτερο αμα βγαλω τον χωρισμα θα εχουμε παλι τα ιδια?
3) Για τροφη εχω παρει ενα μιγμα της vitakraft και κατι stick της ιδιας εταιριας και τους βαζω καθε πρωι και λιγο φρουτακι (μεχρι στιγμης εχω βαλει συκο, μηλο, σταφυλια, ροδακινο τα φαγανε ολα εκτος απο το ροδακινο) χρειαζεται κατι αλλο?
4)το χειμώνα πρεπει να μπουνε σε εσωτερικο χωρο θερμοκρασιες περιοχης το χειμωνα ειναι στους 0-2 βαθμους το βραδυ
5) απο απλη περιεργια θα ηθελα να μαθω την ρατσα ειναι
[automerge]1629057072[/automerge]
IMG_20210815_224757.webpIMG_20210815_224859.webpIMG_20210815_224826.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα, να τα χαίρεσαι.
πηγα και αγορασα μια ζευγαρωστρα και τα χωρισα και εχω καποιες ερωτήσεις?
Τα πουλιά θα πρέπει να βρίσκονται σε διαφορετικά κλουβιά χωρίς οπτική επαφή, μια καλή λύση θα είναι να προμηθευτείς μια 2η 60άρα ζευγαρώστρα, ο χώρος που βρίσκονται τώρα είναι πολύ μικρός.
Τωρα στο μεγαλύτερο αμα βγαλω τον χωρισμα θα εχουμε παλι τα ιδια?
Ναί.
οι τσακωμοι ηταν λογο του μικρου κλουβιου?
Είναι θέμα κυριαρχίας, αν τα πουλιά δεν γνωρίζονται το ένα θεωρεί το άλλο εισβολέα και συμπεριφέρονται ανάλογα.
χρειαζεται κατι αλλο?
Βραστό αυγό (12-15 λεπτά) ή αυγοτροφή 2 φορές την εβδομάδα.
Τα stick δεν είναι ότι καλύτερο, δεν χρειάζονται στην διατροφή τους, λαχανικά τακτικά και φρούτα πιο αραιά (1 φορά την εβδομάδα).
το χειμώνα πρεπει να μπουνε σε εσωτερικο χωρο θερμοκρασιες περιοχης το χειμωνα ειναι στους 0-2 βαθμους το βραδυ
Αν έχουν προσαρμοστεί στον εξωτερικό χώρο, έχουν καλή υγεία και είναι προστατευμένα από τις καιρικές συνθήκες και τα ρεύματα αέρα δεν θα έχουν πρόβλημα, αρκεί να ενισχυθεί η διατροφή τους με λιπαρούς σπόρους.
Όταν τα πουλιά βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο πρέπει να έχουν προστασία από αρπακτικά.
απο απλη περιεργια θα ηθελα να μαθω την ρατσα ειναι
Αφού δεν φοράνε δαχτυλίδια στα πόδια τους δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, μπορεί να είναι κοινά ή κάποια ράτσα φωνής.
Για την θηλυκια πρεπει να κανω κατι για τον κεφαλακι της που εχει μαδήθει
Με καλή διατροφή και ηρεμία θα συνέλθει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστώ πολυ αυριο θα παρω αλλη μια ζευγαρωστρα. Με την οπτικη επαφη υπάρχει θεμα λογο χωρου. Απο αερα και αρπακτικα δεν νομιζω να υπάρχει θεμα γιατι ειναι κλειστο με τεντες και ναιλον στα πλαγια το μπαλκονι.
 
Με την οπτικη επαφη υπάρχει θεμα λογο χωρου.
Μπορείς να τοποθετήσεις την μια πάνω από την άλλη.
και αρπακτικα δεν νομιζω να υπάρχει θεμα γιατι ειναι κλειστο με τεντες και ναιλον στα πλαγια το μπαλκονι.
Επειδή το κακό μπορεί να συμβεί ακόμα και έτσι θα είσαι πιο σίγουρος αν φτιάξεις μια προστασία, το κόστος είναι μικρό, δες την ενότητα ''Ιδιοκατασκεύες - παρουσιάσεις εκτροφείων'' για να πάρεις ιδέες.
 
Μπορείς να τοποθετήσεις την μια πάνω από την άλλη.

Επειδή το κακό μπορεί να συμβεί ακόμα και έτσι θα είσαι πιο σίγουρος αν φτιάξεις μια προστασία, το κόστος είναι μικρό, δες την ενότητα ''Ιδιοκατασκεύες - παρουσιάσεις εκτροφείων'' για να πάρεις ιδέες.
Θα το κοιταξω αμα ειναι να φταιξω κατι. Αλλα στο θεμα να μην βλέπονται ειναι λιγο δυσκολο. Ειναι τοσο σημαντικό να μην βλεπει το ενα το αλλο?
 
και να μην ξεσηκώνονται και πυρώνουν τα θηλυκά.
(συμπληρώνω).και να μην έχεις άσπορες γέννες, δλδ αυγά από τα οποία, λόγω μη ζευγαρώματος, αποκλείεται να βγουν νεοσσοί, κάτι το οποίο είναι πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά στα θηλυκά καναρίνια.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστώ πολυ αυριο θα παρω αλλη μια ζευγαρωστρα. Με την οπτικη επαφη υπάρχει θεμα λογο χωρου. Απο αερα και αρπακτικα δεν νομιζω να υπάρχει θεμα γιατι ειναι κλειστο με τεντες και ναιλον στα πλαγια το μπαλκονι.
Τι θα εκανα στη θεση σου: Εκει που εχεις βαλει το χώρισμα βαζεις ενα χαρτόνι, χαρτι ή κοντρα πλακε. Απλα θα ελεγχεις για ψειρες εαν τα πουλια ειναι σε μπαλκονι και δεις ότι τραβανε σπουργίτια ή δεκαοχτουρες. Απλος τροπος να μη βλέπονται. Δεν υπάρχει αμεση αναγκη να παρεις δευτερο κλουβι.
 
Τα πουλιά θα πρέπει να βρίσκονται σε διαφορετικά κλουβιά χωρίς οπτική επαφή
Είναι για να έχουν ηρεμία και να μην ξεσηκώνονται και πυρώνουν τα θηλυκά.

Για την ορμονική διέγερση των θηλυκών, βασικοί παράγοντες είναι η φωτοπερίοδος και το περίτεχνο κελάηδημα των αρσενικών.

Η οπτική επαφή, μάλλον θετικό ρόλο παίζει, ιδιαίτερα στην γνωριμία των πουλιών, αλλά και στον περιορισμό των όποιων συμπτωμάτων της άνοιας απο την μοναξιά.

Σκεφτείτε για λίγο, τι χώρους θα έπρεπε να διαθέτουμε όσοι έχουμε 100 - 200 πουλιά. Αν μάλιστα, η οπτική επαφή δημιουργούσε τέτοιου είδους προβλήματα αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να μας είναι γνωστά.

Απο άποψη διαχείρισης και διαμονής, ο χρυσός κανόνας είναι .Τα αρσενικά μόνα τους , τα θηλυκά σε ομάδες ανάλογα τον χώρο.
 
Τι θα εκανα στη θεση σου: Εκει που εχεις βαλει το χώρισμα βαζεις ενα χαρτόνι, χαρτι ή κοντρα πλακε. Απλα θα ελεγχεις για ψειρες εαν τα πουλια ειναι σε μπαλκονι και δεις ότι τραβανε σπουργίτια ή δεκαοχτουρες. Απλος τροπος να μη βλέπονται. Δεν υπάρχει αμεση αναγκη να παρεις δευτερο κλουβι.
Εφτιαξα σημερα το πρωι ενα χωρισμα απο τεφλον πιστεύεις οτι θα υπαρξει καποιο θεμα και προτεινεις ξυλο?
 
@Gent6951

Οταν σου τελειωσουν αυτα τα στικακια μην ξαναπαρεις,δεν προσφερουν κατι περισσότερο στα πουλακια.

Επισης βαλε τις πατηθρες με τετοιο τροπο ωστε να μην βρισκουν οι ουρες των πουλιων στα κάγκελα και χαλασουν.
Στο μελλον αλλαξε τις πατηθρες με ξυλινες.
 
Σιγά μην την κούρεψε έτσι ο αρσενικός.τώρα που είναι χωριστα τσεκαρε την προσεκτικά ίσως έχει άλλο πρόβλημα με το δέρμα της
 
@aggelos 1218 τη εχω κοιταξει δεν ειδα κατι. @Tony Forpus τι εννοείς δεν προσφερουν κατι περισσοτερο τα στικ? Γιατι τις πατηθρες ξυλινες ειναι στο προγραμμα
 
@aggelos 1218 τη εχω κοιταξει δεν ειδα κατι. @Tony Forpus τι εννοείς δεν προσφερουν κατι περισσοτερο τα στικ? Γιατι τις πατηθρες ξυλινες ειναι στο προγραμμα
Τα στικς αυτά είναι βαρυφορτωμένα με διάφορα συστατικά, όπως μέλι, σουσάμι, αποξηραμένα αυγά, χρωστικές, αλάτι και καμιά δεκαριά ακόμα συστατικά και κάπου στο βάθος υπάρχουν και βιταμίνες E, D3, B12. Σε άνθρωπο που κάνει δέκαθλο, πάλι θα το σκεφτόμουν να το δώσω 😉
Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο εφόσον χορηγούμε σωστή διατροφή στα καναρίνια μας.
[automerge]1629231872[/automerge]
Εφτιαξα σημερα το πρωι ενα χωρισμα απο τεφλον πιστεύεις οτι θα υπαρξει καποιο θεμα και προτεινεις ξυλο?
Έχω την άποψη ότι το τεφλόν καλό θα ήταν να αποφεύγεται στα σκεύη μαγειρικής ή άλλα αντίστοιχα, μιας και υπό προυποθέσεις (υψηλή θερμοκρασία) είναι επιβλαβές. Αν υπάρχει άλλο υλικό, ίσως να ήταν προτιμότερο.
 
Τα στικς αυτά είναι βαρυφορτωμένα με διάφορα συστατικά, όπως μέλι, σουσάμι, αποξηραμένα αυγά, χρωστικές, αλάτι και καμιά δεκαριά ακόμα συστατικά και κάπου στο βάθος υπάρχουν και βιταμίνες E, D3, B12. Σε άνθρωπο που κάνει δέκαθλο, πάλι θα το σκεφτόμουν να το δώσω 😉
Δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο εφόσον χορηγούμε σωστή διατροφή στα καναρίνια μας.
[automerge]1629231872[/automerge]

Έχω την άποψη ότι το τεφλόν καλό θα ήταν να αποφεύγεται στα σκεύη μαγειρικής ή άλλα αντίστοιχα, μιας και υπό προυποθέσεις (υψηλή θερμοκρασία) είναι επιβλαβές. Αν υπάρχει άλλο υλικό, ίσως να ήταν προτιμότερο.
Απο θεμα διατροφης τους εχω ενα μιγμα σπορων και καθε μερα τους βαζω η λαχανικα η καποιο φρουτο και καθε σαββατο αυγο. Για το τεφλον το κοίταξα και θα αντικαταστήσω με ξυλο
 
Back
Top