Γενικά Απόκτηση ήμερου παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω έναν ήμερο παπαγάλο. Και όντας πρώτη φορά που θα αποκτήσω ήμερο παπαγάλο θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας ποια είναι η πιο καλή ράτσα όσων αφορά την προσαρμογή της; Θα ήθελα πολύ ένα παρροτλετ λόγω του φοβερού χαρακτήρα που διάβασα ότι έχουν αλλά δεν ξέρω αν είναι εύκολα πουλιά στην προσαρμογή
 
Γενικά πιστεύω ότι αναλαμβάνει κανείς ό,τι του αρέσει, ό,τι του "στέκεται στο μάτι", ό,τι τον ελκύει. Αλλά από την άλλη μεριά για να είμαστε και πιο συνετοί και να βρούμε τι θα ήταν καλύτερο για εσένα, θεωρώ ότι θα πρέπει να διαβάσεις για τα διάφορα είδη παπαγάλων τα οποία θα βρίσκεις ελκυστικά, και να μετρήσεις τον πραγματικό χρόνο που θα μπορείς να αφιερώνεις στον παπαγάλο σου, όχι μόνο για την τρέχουσα περίοδο, αλλά και στο διηνεκές (επομένως θα πρέπει να συνυπολογίσεις και το προσδόκιμο ζωής, αλλά και τις πιθανές επερχόμενες αλλαγές στον τρόπο ζωής σου), και ακόμα ένα πολύ σημαντικό ζήτημα είναι το επίπεδο θορύβου του κάθε είδους αναλόγως με το που μένεις, και ο χώρος που θα μπορείς να διαθέτεις. Επομένως...χώρος, θόρυβος, διάρκεια ζωής, αλλαγές, χρόνος ενασχόλησης. Θα δώσουν το τελικό πόρισμα αφού όμως θα έχεις ξεκαθαρίσει για ποια είδη έχεις μια εν τω γεννάσθαι θετική προδιάθεση
Ελπίζω να μην σε αγχώνω
 
Ώντας κατοχος παροτλετ και συγκεκριμενα του Hool δεν ειχα προβληματα προσαρμογης και γενικα δεν εχω θεματα.

Απο κει και περα οπως και εσυ γραφεις εχουν δυναμικο χαρακτηρα και οπως καθε ζωντανο απαιτουν να τους αφιερωσεις αρκετο χρονο.
Μεγαλο ρολο παιζει επισης και ο χαρακτήρας του πουλιου γιατι καθενα ειναι διαφορετικο αλλα ισως το μεγαλυτερο ρολο απο ποιον θα το παρεις!
Με. Το καλο!
 
Εφοσον σκέφτεσαι να πάρεις ένα εξημερωμένο πουλί, δηλαδη ταισμένο στο χέρι... Θέμα προσαρμογης προς εσένα δεν υπάρχει.Αν έχει γίνει σωστα η όλη διαδικασία και όχι απλά ένα ταισμα με κρεμα.Αν έχει δουλευτεί από τον εκτροφέα η αλληλεπίδραση,το άγγιγμα, η διαδικασια να βγαινει και να μπαίνει στο κλουβί του αλλά και να τρέφεται σωστα με όλα τα χρήσιμα που πρέπει να περιεχει η διατροφή, εσύ απλά συνεχίζεις και συνεχώς διευρύνεις τις δραστηρίοτητες του, δουλευεις περισσότερο τη κοινωνικοποίηση του και του μαθαίνεις πράγματα.Αναφέρομαι σε πουλί που έχει απογαλακτηστει πριν έρθει στα χέρια σου, είναι νεαρο και "ευπλαστο "δηλαδή ακομα δημιουργεί τη προσωπικότητα του.


Απο κει και περα οπως και εσυ γραφεις εχουν δυναμικο χαρακτηρα και οπως καθε ζωντανο απαιτουν να τους αφιερωσεις αρκετο χρονο.
Μεγαλο ρολο παιζει επισης και ο χαρακτήρας του πουλιου γιατι καθενα ειναι διαφορετικο αλλα ισως το μεγαλυτερο ρολο απο ποιον θα το παρεις!
Με. Το καλο!
Και εδώ με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο τα λεγωμενα του Αντωνη...ψάξε, μάθε και κατάληξε σε έναν καλό εκτροφέα.
Επίσης οσο περισσότερο ενημερώμενος είσαι και προετοιμασμένος τόσο λιγότερο θα σε δυσκολεψει η γενική προσαρμογή του, με εσένα, με το χώρο και με τους γύρο σου.
 
νομίζω τα παιδια σου έδωσαν τις σωστές κατεύθυνσης για την έρευνα σου. καταλαβενω, ότι είναι ο πρώτος παπαγάλος άρα λογικό να ψάχνεις κάτι ήρεμο. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις πληροφοριακά και για τους παπαγάλους που είναι ταισμενη αποκλειστικά από τους γονείς του οι λεγομενοι άγριοι. και αυτοί εξημερωνονται απλα θέλει περισοτερο χρόνο και υπομονή.
 
και αυτοί εξημερωνονται απλα θέλει περισοτερο χρόνο και υπομονή.
Το γνωρίζω αυτό απλά δεν διαθέτω τόσο χρόνο ώστε να εξημερωσω ένα "άγριο" παπαγαλάκι αυτή τη στιγμή και θέλω να πάρω ένα ήμερο για να δεθω ευκολα και άμεσα μαζί του
 
Το γνωρίζω αυτό απλά δεν διαθέτω τόσο χρόνο ώστε να εξημερωσω ένα "άγριο" παπαγαλάκι αυτή τη στιγμή και θέλω να πάρω ένα ήμερο για να δεθω ευκολα και άμεσα μαζί του
🙂 Πάνο, έχει υπ΄όψιν σου πως ο χρόνος εξημέρωσης που θα χρειάζεται καθημερινά ένα άγριο πουλί, δεν έχει διαφορά με το χρόνο που θα πρέπει να διαθέτεις καθημερινά ως απασχόληση για ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι.
Δεν τίθεται θέμα χρόνου λοιπόν αλλά κυρίως διάθεσης...
Σ΄ένα πουλάκι το οποίο είναι ήμερο-ταϊσμένο στο χέρι (με τον σωστό τρόπο, δηλ όπως προανέφερε ο vagelis76) είσαι ''υποχρεωμένος'' ν΄αφιερώσεις εξίσου τον ανάλογο χρόνο, ώστε (το λιγότερο) να διατηρηθεί ήμερο και κυρίως να μη βγάλει προβλήματα λόγω των ψυχολογικών απαιτήσεων που συνεπάγεται να έχει (αφού δεν είναι άγριο).
 
Σκοπευεις καποια στιγμη το πουλακι που θα παρεις να το βαλεις για αναπαραγωγη;
Όχι δεν σκοπεύω.

🙂 Πάνο, έχει υπ΄όψιν σου πως ο χρόνος εξημέρωσης που θα χρειάζεται καθημερινά ένα άγριο πουλί, δεν έχει διαφορά με το χρόνο που θα πρέπει να διαθέτεις καθημερινά ως απασχόληση για ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι.
Δεν τίθεται θέμα χρόνου λοιπόν αλλά κυρίως διάθεσης...
Σ΄ένα πουλάκι το οποίο είναι ήμερο-ταϊσμένο στο χέρι (με τον σωστό τρόπο, δηλ όπως προανέφερε ο vagelis76) είσαι ''υποχρεωμένος'' ν΄αφιερώσεις εξίσου τον ανάλογο χρόνο, ώστε (το λιγότερο) να διατηρηθεί ήμερο και κυρίως να μη βγάλει προβλήματα λόγω των ψυχολογικών απαιτήσεων που συνεπάγεται να έχει (αφού δεν είναι άγριο).
Το καταλαβαίνω αλλά και πάλι ο χρονος μέχρι να εξοικειωθει ένα άγριο πουλάκια δεν θα είναι το ίδιο με ενα ήμερο που είναι εξοικειωμενο με την παρουσία του ανθρώπου
 
Όχι δεν σκοπεύω.


Το καταλαβαίνω αλλά και πάλι ο χρονος μέχρι να εξοικειωθει ένα άγριο πουλάκια δεν θα είναι το ίδιο με ενα ήμερο που είναι εξοικειωμενο με την παρουσία του ανθρώπου

Απο την στιγμη που δεν θα μπεις σε αναπαραγωγή μπορείς να επιλεξεις και ταισμενο στο χερι.
Ο δικος μου δεν είναι ταισμενος στο, απογαλακτιστηκε κανονικα απο τους γονεις, στη δευτερη εβδομάδα καθοταν επανω μου.
Σε αυτο που σου ειπε η @Sissy θα συμφωνήσω και θα το επεκτείνω λέγοντάς σου οτι ενα πουλακι ταισμενο στο χερι αν οχι τον πρωτο καιρο, σιγουρα στο μελλον, θα σου "ζηταει" περισσοτερο χρονο απο ενα απογαλακτισμενο μεσω των γονεων πουλακι.
Ιδιαιτερως αν δεν του παρεις παρεα.
 
Διαβαζω πως πρεπει να αφιερωσει καποιο χρονο για να εξοικειωθει ενα πουλακι πωσ πρεπει να εχει κανεις σωστο τροπο κλπ. εγω δεν εχω γνωση για ολα αυτα τι κανω . Σας παρακαλω μηπως καποιος μπορει να βοηθηση γιατι ειμαι σε απογνωση.Ειμαι στην φαση του απογαλακτισμου και δεν ξερω πωσ να το χειριστω αυτα που ταιζω με κρεμα πωσ θα τα
μαθω να τρωνε σπορους κλπ. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΣΚΟΛΟ .Απο την αλλη τους χαρακτηρες τους, λιγο πολυ τους εμαθα. Τι κάνω; Τα πουλακια ειναι λοβεμπερτ και ενα κουκλο ρεντ ραμ ΤΙ κανω βρε παιδια ειμαι σε αδιεξοδο!
 
Back
Top