Αναπαραγωγή Απόκτηση 1ου νεοσσού σπίνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AGiannak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AGiannak

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2006
Μηνύματα
64
Δευτερα γυρω στις 11:30-12:00, εζησα, μια απο τις ευτυχεστερες στιγμες
στο μικρο χρονικο διαστημα, που ασχολιεμαι με την εκτροφη διαφορων
πτηνων!

ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΠΙΝΩΝ μου, μου εδωσε τον 1ο ΝΕΟΣΣΟ!
Ευελπιστω οτι απο αυριο θα υπαρχει και συνεχεια!
Σε αναμονη αλλων τριων, με το καλό!
Στο Ζευγαρι, εδω και τεσσερεις ημερες δινονται εκτος των αλλων και ζωι-
κες πρωτεινες κλπ.
Στο ζευγαρι, οι παρεμβασεις ηταν λιγες, δεν εγινε αποσυρση αυγων, εγιναν
δυο ωοσκοπησεις, παιρνοντας καθε φορα, δυο αυγα τυχαιακαι εφαινοντοκαι τα δυο ενσπορα.
Για αυτον τον λογο πιστευω, οτι θα υπαρξει, τουλαχιστον ακομα ενας νεοσσος! Συμπεριφορά,Σπίνας σημερα, μετα την εξοδο της απο την φωλια, λογω παρεμβασης μου,
κρινεται ακρως ικανοποιητικη!
Με την επιστροφη της φωλιας στην θεση της και το μεσημερικαι λιγο πριν το βραδυ, που εδοθη
αραιο διαλυμμα τροφης στον νεοσσο, η Σπινα μεσα σε λιγα λεπτα,ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ και αυτη!
Ευχαριστω ολους, που με οποιονδηποτε τροπο, με βοηθουν σε αυτες μου τις προσπαθειες.
 
Να σας ζησουν! Αν υποψιαστω οτι μιλαμε για τους μαυροκεφαλους σπινους Βενεζουελας, καταλαβαινω απολυτα τον λογο της χαρας σας! 😀 Ευχομαι ολα να πανε καλά και οπωσδποτε μην ξεχασετε να βγαλετε φωτογραφιες τα "μωρα"!
 
φιλε αντωνη να τον χερεσε να σου ζισει! Με το καλο να ερθουν και αλλοι νεοσσοι
 
Αντώνη, αν και δεν πρόκειται για μια πολύ συνηθισμένη ανακοίνωση, ομολογώ πως δεν ξαφνιάστηκα και πολύ αφού περίμενα πώς αργά ή γρήγορα κάποια στιγμή θα σου συνέβαινε. 😉

Σου εύχομαι να τα χαίρεσαι!

Άντε και στα δικά σας οι υπόλοιποι, καναρινάδες και μη. :)
 
Να σου ζήσουν φίλε αν και ανησυχούσες …… οι προσπάθειας σου ανταμείφθηκαν

Στρατής AL 82 T6 .

Ο πνευματικός τους πατέρας.
 
Συνχαρητηρια! Με το καλο και τα υπολοιπα. 🙂.. Να σου ζησουν! Και αν ψαχνεις για.. Πνευματικη μαμα.. Αφου μπαμπα ειδα οτι εχεις... Εδω ειμαι!:D..:D... 😀
 
Αντώνη να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι. Του χρόνου και περισσότερους νεοσσούς.
 
Αντώνη συγχαρητήρια!

Μοιραζόμαστε την χαρά σου και τον ενθουσιασμό σου :D, πάντα τέτοια!

Μφχ


Γιάννης
 
Να σου ζήσουν φίλε αν και ανησυχούσες …… οι προσπάθειας σου ανταμείφθηκαν

Στρατής AL 82 T6 .

Ο πνευματικός τους πατέρας.

Προς αποφυγη παρερμηνειων,θα ηθελα να διευκρινισω οτι αυτο το topic, ανοιχθηκε οπως
φαινεται εξ αλλου, πριν απο αρκετο καιροκαι αφορουσε την αποκτηση νεοσσων απο το ζευγαρι
σπινων του γενους Fringilla Coelebs που ειχακαι οχι απο τα (αρχεγονα) Red Siskin η αλλιως
Carduelis Cucullata, στα οποια προφανως αναφερεται ο Φιλος Στρατης.
Σε μια συζητηση στο topic για τον Αγριο Σπινο, ειχε αναφερθει σε μια απαντηση μου στην φιλη Georgina,
και ειχε γινει διευκρινηση.
Για καποιους λογους το ζευγαρι των Red Siskin , στο οποιο αναφερεται ο Στρατης αργησε να προχωρησει
σε αναπαραγωγη,ευτυχως τα προβληματα ξεπερασθηκαν και τωρα ειναι στο σταδιο επωασης
τεσσαρων (4) αυγων-2η ημερα - στην πρωτη γεννα.
Ελπιζω να μην υπαρξει καποιο προβλημα περαιτερω...
Παρ ολα αυτα Σας ευχαριστω, γιατι και χωρις να το ξερετε, τα καλα Σας λογια δεν πανε χαμενα γιατι
υπαρχουν η και αναμενονται εξελιξεις σε αλλα ζευγαρωματα Red Siskin , οχι ομως αρχεγονων.
 
εγω γειτονα θα στα πω ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ


ΖΗΛΕΥΩ

εχω βαλη κ εγω κ ειμαι στην υπομονη κστην αναμονη
μπορη να μου κατση μπορη κ οχι.;
 
Back
Top