Γενικά Απότομες αλλαγές θερμοκρασίας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Διαβάζω συχνά ότι τα καναρίνια είναι ανθεκτικά τόσο στο κρύο όσο και την ζέστη. Αυτό που τους πειράζει περισσότερο είναι οι απότομες αλλαγές. Τι διαφορά θερμοκρασίας θα αποκαλούσαμε απότομη αλλαγή όμως; Ρωτάω γιατί σήμερα αποφάσισα να μεταφέρω το κοπάδι στην καλοκαιρινή κατοικία του (την αποθήκη μου δηλαδή 😛) αλλά ο καιρός προβλέπεται άσχημος το επόμενο 7ήμερο. Τα πουλιά ήταν τόσο καιρό σε θερμοκρασία δωματίου, πάνω κάτω 20 βαθμούς. Η θέρμανση στο δωμάτιο τους ήταν κλειστή τις τελευταίες μέρες. Η θερμοκρασία της αποθήκης ήταν 20 βαθμούς το μεσημέρι με το ενδεχόμενο να φτάσει κοντά τους 15 το βράδυ. Σύμφωνα με τις προβλέψεις του καιρού σταδιακά η θερμοκρασιά θα φτάνει το κατώτατο 10.
 
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο κακό το κάνουν τα ρεύματα αέρα, αν είναι σαυτά εκτεθειμένα τα καναρίνια. Διαφορετικά στις θερμοκρασίες που αναφέρεις δε νομίζω να έχουν θέμα. Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι αυτή, θα σου απαντήσουν κι αλλοι που ξέρουν καλύτερα σε λίγο :)
 
Η αποθήκη που λέω έχει παράθυρα και πόρτα που ασφαλίζουν, οπότε δεν περιμένω ρεύματα εκεί μέσα.
 
Διαβάζω συχνά ότι τα καναρίνια είναι ανθεκτικά τόσο στο κρύο όσο και την ζέστη. Αυτό που τους πειράζει περισσότερο είναι οι απότομες αλλαγές. Τι διαφορά θερμοκρασίας θα αποκαλούσαμε απότομη αλλαγή όμως; Ρωτάω γιατί σήμερα αποφάσισα να μεταφέρω το κοπάδι στην καλοκαιρινή κατοικία του (την αποθήκη μου δηλαδή 😛) αλλά ο καιρός προβλέπεται άσχημος το επόμενο 7ήμερο. Τα πουλιά ήταν τόσο καιρό σε θερμοκρασία δωματίου, πάνω κάτω 20 βαθμούς. Η θέρμανση στο δωμάτιο τους ήταν κλειστή τις τελευταίες μέρες. Η θερμοκρασία της αποθήκης ήταν 20 βαθμούς το μεσημέρι με το ενδεχόμενο να φτάσει κοντά τους 15 το βράδυ. Σύμφωνα με τις προβλέψεις του καιρού σταδιακά η θερμοκρασιά θα φτάνει το κατώτατο 10.
Το σταδιακά στην αλλαγή της θερμοκρασίας είναι κάτι που το αντέχουν... κάτι που το ρυθμίζουν.
Έχουν εξοπλιστεί από τη φύση για κάτι τέτοιο...
Οι απότομες αλλαγές είναι αυτές που πριν 5 λεπτά ήταν στους 6 βαθμούς και τώρα στους 20 και το αντίθετο... Κι αυτό συμβαίνει όταν το πρωί τα βγάζουμε στο μπαλκόνι μας και το βράδυ τα βάζουμε μέσα στο σπίτι μας...
Καμιά άλλη καιρική μεταβολή δεν είναι ικανή να βάλει σε κίνδυνο τη ζωή τους. Μπορεί να αλλάξει το βιορυθμό τους και τις φάσεις της ζωής τους... Να χαλάσουν την προετοιμασία για αναπαραγωγή... αλλά όχι να θέσει θέμα ζωής του πτηνού...
Όχι τουλάχιστο γι' αυτό το λόγο μόνο.
Γιάννη οι αλλαγές του καιρού... ακόμη και οι πιο απότομες δίνουν χρόνο σε όλα τα ζώα να προετοιμαστούν για να τις αντιμετωπίσουν.
Άλλωστε σπάνια έχει μεγάλες διακυμάνσεις η θερμοκρασία...
Γόνιμα, καλά και όμορφα αποτελέσματα.
 
Back
Top