Γενικά Απότομη πτώση θερμοκρασίας

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Σήμερα έβαλα τα καναρίνια μου μέσα στο σπίτι ενώ τα είχα στο μπαλκόνι.
Πιγα σε ένα pet shop τι απόγευμα και πάνω στη συζήτηση του είπα τη έκανα.
Μου απάντησε ότι έκανα λάθος γιατί τα πουλιά θα ξανα κάνουν Πτεροροια και θα χάσω την επόμενη αναπαραγωγήκη χρόνια.
Παρακαλώ τη γνώμη σας.
 
Καλησπέρα.
Σήμερα έβαλα τα καναρίνια μου μέσα στο σπίτι ενώ τα είχα στο μπαλκόνι.
Πιγα σε ένα pet shop τι απόγευμα και πάνω στη συζήτηση του είπα τη έκανα.
Μου απάντησε ότι έκανα λάθος γιατί τα πουλιά θα ξανα κάνουν Πτεροροια και θα χάσω την επόμενη αναπαραγωγήκη χρόνια.
Παρακαλώ τη γνώμη σας.
Aν έχεις υψηλή θερμοκρασία και μεγάλη περίοδο φωτισμού στο σημείο που διαμένουν,υπάρχει μεγάλη πιθανότης να συμβεί.
 
Άφησε τα στο μπαλκόνι και χρησιμοποίησε το βράδυ προστασία στις 3 πλευρές του κλουβιού, αν νομίζεις ότι έχει υπερβολικό κρύο (ύφασμα, χαρτόνι, νάιλον) και δώσε έξτρα λιπαρούς σπόρους (καναβούρι, νίζερ).
 
bubble-wrap.webp
..η πιο απλή και οικονομική λύση είναι η ''φούσκα'', περιμετρικά του κλωβού αφήνοντας την εμπρόσθια όψη ανοιχτή.
Από τη στιγμή που τα πουλιά πέρασαν την πτερόροια σε εξωτερικό χώρο,έχουν βγάλει και το ανάλογο πτέρωμα.. Μην ανησυχείς. Επέστρεψέ τα στο αρχικό σημείο διαμονής τους..
 
κι εγώ τα έβαλα μέσα, εχει 8 βαθμούς στο μπαλκόνι μου
στην προηγουμενη πτώση θερμοκρασίας πριν λίγες μερες έχασα ένα και δε θελω να το ξαναπάθω
γιατί είναι λάθος; Ειναι σε δωματιο με φυσικό φωτισμό
 
γιατί είναι λάθος;
1ον)όταν τα πουλιά έχουν εγκλιματιστεί να ζουν καθαρά σε εξωτερικό χώρο και έχουν περάσει και την πτερόροια τους σε εξωτερικό χώρο.. Αντέχουν ακόμη και μηδενικές θερμοκρασίες.. Αντέχουν ακόμη και αν έχει σκεπαστεί το κλουβί τους από χιόνι, αρκεί να τους παρέχουμε βέβαια και την ανάλογη διατροφή, δηλ. αυξάνουμε λίγο (κατά τις ημέρες του παγετού) τους λιπαρούς σπόρους και αναφέρομαι κυρίως στο κανναβούρι, το λιναρόσπορο,την chia, το νίζερ,την περίλα..
2ον)ποτέ μα ποτέ δεν αλλάζουμε απότομα το σημείο διαμονής των πτηνών, διότι αυτή η αλλαγή μπορεί πολύ εύκολα να απορυθμίσει πλήρως το βιολογικό τους ρολόι, με πιο άμεση/συνήθη συνέπεια την παθολογική πτερόροια.

Προσπαθούμε ''δια της πλαγίας'' να διρθώσουμε τις καταστάσεις,όπως αναφέραμε τόσο ο Νώντας όσο και εγώ..👍)
 
αντέχουν ακόμη και μηδενικές θερμοκρασίες.. Αντέχουν ακόμη και αν έχει σκεπαστεί το κλουβί τους από χιόνι, αρκεί να τους παρέχουμε βέβαια και την ανάλογη διατροφή,

Για σας πολύ ενδιαφέρον το θέμα και επίκαιρο γιατί με απασχολεί κι' εμένα με τον καινούργιο φίλο μου ο οποίος γεννήθηκε και μεγάλωσε 1 χρόνο τώρα σε εσωτερικό χώρο, εγώ στο μπαλκόνι μου έχω παντού ζελατίνες (Κλειστό από παντού) όμως έχω τώρα 6 βαθμούς θεώρησα λοιπόν καλό να το βάλω μέσα γιατί το φοβήθηκα όπως κι' ο παραπάνω φίλος. Εσείς τι λέτε;
 
Αυτην την εποχή ειναι φυσικό να απασχολεί η πτώση της θερμοκρασίας, ειδικά τα νεα μας μέλη.
Παιδιά, τα καναρίνια, εφόσον έχουν διαβιώνει και κατά το Φθινόπωρο σε εξωτερικό χώρο, και αν ειναι υγιή και δεν τα χτυπά αέρας (άνεμος) ή δεν βρίσκονται σε ρεύματα αέρα, δεν βρέχονται απο τη βροχή κλπ, ειναι ανθεκτικά σε χαμηλές θερμοκρασίες.
 
τον καινούργιο φίλο μου ο οποίος γεννήθηκε και μεγάλωσε 1 χρόνο τώρα σε εσωτερικό χώρο, εγώ στο μπαλκόνι μου έχω παντού ζελατίνες (Κλειστό από παντού) όμως έχω τώρα 6 βαθμούς θεώρησα λοιπόν καλό να το βάλω μέσα γιατί το φοβήθηκα όπως κι' ο παραπάνω φίλος. Εσείς τι λέτε;
Εδώ είναι συγκεκριμένες οι συνθήκες και η απάντηση είναι σαφώς ότι το πουλάκι πρέπει να μείνει μέσα μέχρι να φοράμε εμείς κοντομάνικα.
 
Αν δεν τα πιάνει αέρας και βτοχή δεν έχουν κανένα θέμα με το κρύο. Ετσι λέει η εμπέίρίσ μου.
 
καλημερα.σε εξωτερικο χωρο κι εγω οπως βλεπετε προσπαθωντας να τα προφυλαξω
οσο μπορω απο τον αερα. Δεν τα βαζω μεσα ουτε το βραδυ.
Αερας βεβαια περναει δεν μπορω να τον κοψω τελειως
αλλα δεν τα χτυπαει απευθειας.
Το κρυο δε με απασχολει τοσο.
6 βαθμους δειχνει αυτη την στιγμη το θερμοκρασιομετρο μου στον συγκεκριμενο χωρο
και δεν φαινεται προς το παρον να τα απασχολει ουτε και αυτα μιας και
τραγουδανε εν χορώ και πολυ.
Τους ενισχυσα βεβαια την διατροφη με νιζερ και καναβουρι περισσοτερο.
Αναμενω κι εγω να δω αν τελικα θα εχω απωλειες η οχι.
 

Συνημμένα

  • 33.webp
    33.webp
    42,6 KB · Προβολές: 36
Τους ενισχυσα τη διατροφη με νιζερ και καναβουρι..
.. Πρόσθεσε και λίγο λιναρόσπορο και περίλα και όσον αφορά τον φόβο σου..
θα εχω απωλειες η οχι..
.. Ούτε φτερό δεν θα χάσουν..👍

.. Πολύ καλή η πατέντα σου με το νάυλον.. Πολύ καλή!
 
.. Πρόσθεσε και λίγο λιναρόσπορο και περίλα και όσον αφορά τον φόβο σου..
.. Ούτε φτερό δεν θα χάσουν..👍

τωρα αμεσως θα παω να τους βαλω. Τωρα που το γραφεις Δημητρη παρατηρησα το
πρωι οτι λιναροσπορος και νιζερ δεν υπηρχε στις ταίστρες ουτε για δειγμα...

παντως ειναι ενεργητικα... Κελαηδανε, θα δειξει. 🙂
 
Αναμενω κι εγω να δω αν τελικα θα εχω απωλειες η οχι.
Μάλλον κάπως αδόκιμη η έκφρασή σου. Μέχρι τώρα από τα μηνύματά σου έχει γίνει γνωστό ότι ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για την ευζωία των πουλιών σου. :)
 
:) κανω το καλυτερο που μπορω Γιάννη, αυτο ομως δεν με εξασφαλιζει απο τιποτα.
Του χρονου πρωτα ο Θεός αν δεν εχουμε τιποτα πολέμους με τον θεότρελο τον
Ερντογαν, βλέπουμε:)
 
Back
Top