Γενικά Απόφαση για δόσιμο καναρινιού

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Με τα μικρά καναρινακια όλα καλά. Τώρα μου έχουν μείνει στο κουμασι μου ένα καρδερινοκαναρο, 3 αρσενικα καναρια, 1 καναρα. Ένας γνωστός θέλει να του δώσω ένα καναρι. Εγώ προβληματιζομαι για το τι θα δώσω. Δε μου το λεγε και αυτός ο ευλογημένος πριν που είχα μικρά τώρα του ρθε. Να σας πω την αλήθεια το σκέφτομαι γιατί δε ξέρω τι θα βάλω για αναπαραγωγή του χρόνου και έχω πουλακια που τα γουστάρω πολύ. Τα δύο αρσενικα είναι δύο χρόνων. Τι άλλο που ήταν και πατέρα φέτος είναι 5-6 χρόνων. Δε ξέρω τι να κάνω κάποια γνώμη;
 
@Τασος ο καναρινας Καλημερα και σε σενα! Αχ απορω πως πηρες την αποφαση να δωσεις καναρινακι! Εγω ειπα θα κανω διαλογισμο μεχρι του χρονου και βλεπουμε! Αλλα δεν παιρνω αποφαση να δωσω καποιο! Ετσι οπως ειμαι μπορει να δωσω καποιο και μετα να το ζηταω πισω 😜 ο γνωστος σου εχει καναρα και θελει ενα αρσενικο τωρα; Μην χαλασεις εσυ τα ζευγαρια σου για εκεινον και μονο! Συγνωμη που το λεω αυτο δεν ξερω μηπως ειναι και συγγενης σου! Πες του οτι του χρονου θα σου δωσω δεν εχω αυτη την στιγμη τι θα σου πει οχι με το ζορι θα μου δωσεις;αν θελει πουλακι μονο για να κελαιδαει δωστου αν θελεις βεβαια και ειναι αρσενικο το καρδερινοκαναρο!γνωμη μου μην κανεις βιαστικες κινησεις και το μετανιωσεις μετα!γιατι αν το μετανιωσεις μετα δεν υπαρχει γυρισμος! Δεν υπαρχει λογος να βιαστεις...πες του του χρονου! Τοσο πολυ βιαζεται ο γνωστος σου;δεν ξερω η επιλογη βεβαια ειναι δικια σου σου ειπα απλα την γνωμη μου! Εσυ πως το σκεφτεσαι ολο αυτο;
 
Έχω μια άλλη προσέγγιση.:
  1. Εφόσον σκοπεύεις του χρόνου να κάνεις αναπαραγωγή, και εφόσον, αν ανακαλώ σωστά τη μνήμη μου, εφέτος δεν είχες περιθώρια ή αποφάσισες ότι θα βάλεις μόνο ένα ζευγάρι, δώσε ένα από τα μικρά αρσενικά σου, αλλά σκέψου μήπως περιμένεις έως να πάνε 6-7 μηνών για να καθαρίσει καλά το κελάηδημά τους
  2. Το κυριότερο όμως είναι.ο γνωστός σου...πώς τον κόβεις; Θα φροντίζει σωστά το πουλάκι ή είναι από αυτούς τους αρπακόλλες που τα ξέρουν όλα και βαριούνται κι εύκολα;
  3. Αν πράγματι δεν θέλεις να αποχωριστείς κάποιο πουλάκι από αυτά που έχεις ήδη, τότε απλά πες του ότι ίσως του χρόνου, θα μπορέσεις να του δώσεις και ότι δεν θέλεις να αποχωριστείς κάποιο από αυτά που ήδη έχεις.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας! Όλα τα φετινά πουλακια που έβγαλα τα έχω είτε δώσει είτε είναι λογοδωσμενα. Δε μπορώ να πω ο γνωστός μου είχε παλιότερα πουλακια τα αγαπάει και τα φροντίζει πάρα πολύ. Θα ήθελα να σκεφτώ τι θα κάνω με την αναπαραγωγή του χρόνου μήπως και βάλω ακόμη ένα ζευγάρι. Το καρδερινοκαναρο δεν θέλω να το δώσω παιδιά. Γεγονός είναι ότι κανονικά πρέπει να μειώσω τον αριθμό των πτηνών διότι τα επόμενα δύο χρόνια είναι κρίσιμα για τη σχολική μου καριέρα.
[automerge]1595848369[/automerge]
Για τραγούδι απλά το θέλει το πουλάκι!
 
@Τασος ο καναρινας Παντως σκεψου το καλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση! Πες του: χωρις παρεξηγηση αν μπορεις να περιμενεις μεχρι του χρονου που θα βγαλω αλλα καναρινακια γιατι αυτα που εχω δεν θελω να τα δωσω! Και αμα δεν θελεις να δωσεις τα καναρινακια ο αλλος δεν μπορει να σου επιβαλλει αυτο που θελει! Δεν ειναι λογικα κανενα μικρο παιδι που λεει ειδα κατι και θελω να το παρω τωρα αμεσως! Και αφου λογικα το θελει μονο για τραγουδι δεν υπαρχει λογος βιασυνης! Αμα δεν ειχες τι θα εκανε;δεν θα περιμενε μεχρι να μεγαλωσουν τα μικρα αν ειχες να του δωσεις;ας περιμενει λιγο παραπανω! Πες του αν θελεις του χρονου...τωρα δεν δινω! Παντως δικη σου η αποφαση και η επιλογη για το τι θα κανεις! Μονο στο ξαναλεω φιλικα σκεψου το καλα τι θα κανεις για να μην το μετανιωσεις και χτυπιεσαι μετα! 😁
 
Και γω το σκέφτηκα λογικά και όχι τόσο πολύ συναίσθηματικα και ίσως δώσω το ένα πουλάκι. Και θα προσφέρω μια παρέα σε έναν άνθρωπο που αγαπάει τα πουλακια. Και θα γλιτώσω και γω να έρθω σε δύσκολη θέση το χειμώνα που θα σφίξουν τα λουριά και δε θα θελα να πάει στον οποιαδήποτε
 
Όταν κάνεις κουβέντα για καναρίνια με κόσμο οι ποιο πολλοί θα σου πουν δώσε ένα, και όταν τους ψωφησει γιατί δεν το προσέχουν θα σου πουν και ότι τους το έδωσες και άρρωστο. Εγώ είμαι της γνώμης της ανταλλαγής, της πώλησης η σε ανθρώπους που τουλάχιστον σε ρώτησαν αν σου περισσεύει τίποτα και τους εκτιμάς. Το να έχεις 5 πουλάκια παντός και να θέλεις του χρόνου κι άλλο ζευγαρι σημαίνει δε σου περισσεύουν. Φιλικά πάντα απλά τα έχω περάσει.
 
@Τασος ο καναρινας Αυτή την στιγμή έχεις 1 καρδερινοκαναρο, 2 αρσενικά μικρά, έναν αρσενικό, μια κανάρα (το περσινό ζευγάρι) και το ζευγάρι που σου έφεραν τώρα, σωστά?

Για τραγούδι απλά το θέλει το πουλάκι!
Αφού το θέλει για τραγούδι, σίγουρα θα πρέπει να δώσεις κάποιο αρσενικό, άρα τα 2 θηλυκά δεν μπορείς να τα δώσεις, και έτσι κι αλλιώς, αφού θες να έχεις 2 ζευγάρια τα χρειάζεσαι αυτά τα θηλυκά. Το καρδερινοκαναρο είπες, δεν θες να το δώσεις (και εγώ το ίδιο θα έκανα), άρα έχουν μείνει 4 αρσενικά. 2 μικρά και τα άλλα 2, τα μεγάλα από τα ζευγάρια. Φτιάξε με το μυαλό σου τα ζευγάρια για του χρόνου, πως θα τα βάλεις κ.τ.λ.
*Τα μικρά ας πούμε δεν μπορείς να τα βάλεις με την μάνα τους.
Αφού αποφασίσεις ποιά από τα 4 αρσενικά θα πάνε με τις 2 θηλυκιες, θα σου μείνουν 2 αρσενικά. Επιλέγεις ένα από τα 2 λοιπόν!
 
Έχω δύο αρσενικά 2 χρόνων. Δύο θυληκα ένα δικό μου και ένα που μου δώσανε. Ένα φετινό θυληκο που μου δώσανε, το καρδερινοκαναρο και ένα αρσενικό που είχα βάλει φέτος για αναπαραγωγή γύρω στα 4-5 χρόνων
 
@Τασος ο καναρινας καλημέρα. Αν τα αρσενικά που είναι 2 χρόνων δεν έχουν συγγένεια με τη θηλυκιά που ήδη έχεις, δώσε τον μεγαλύτερο σε ηλικία αρσενικό σου. Ούτως ή άλλως δεν τον θέλει για αναπαραγωγή ο φίλος σου.
 
@Τασος ο καναρινας Ειναι σιγουρα αγορι;Αν ειναι αγορι δωσε τοτε αυτο το καναρινακι! Που το θελει ο ανθρωπος μονο για να κελαϊδαει και δεν το θελει για αναπαραγωγη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικά παιδιά αυτό το πουλάκι έδωσα. Πιστεύω να έκανα την καλύτερη επιλογή αν και στεναχωρηθηκα λιγάκι. Θα του έδινα το ένα αρσενικό από τα δύο πουλάκια που μου έδωσαν αλλά θέλει να τραγουδάει. Άρα δεν είχα άλλη επιλογή.
 
Πολύ σωστά έπραξες. Έδωσες χαρά σε κάποιον, και έκανες μια αρχή σε αυτό που θέλεις να πετύχεις.

κανονικά πρέπει να μειώσω τον αριθμό των πτηνών διότι τα επόμενα δύο χρόνια είναι κρίσιμα για τη σχολική μου καριέρα.
 
Back
Top