Γενικά Από απλός χομπίστας να γίνω χομπίστας-παραγωγός

yiannisvb

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Χαλκίδα
Καλησπέρα σε όλους...
Σας παραθέτω έναν προβληματισμό μου.
Έφτασα να έχω 50 περίπου καναρίνια, συν 9 άγρια, και έχω βάλει 21 ζευγάρια...
Φέτος αν μου πάνε όλα καλά, ευελπιστώ να τριπλασιάσω, τουλάχιστον, τον αριθμό τους.
Το ερώτημα όμως είναι: Του χρόνου τι κάνω;!
Σκεφτόμουν λοιπόν να ανέβω ένα επίπεδο και από απλός χομπίστας να γίνω χομπίστας-παραγωγός.
Είναι δύσκολο εγχείρημα...
Τι με συμβουλεύετε εσείς να κάνω;

Υ. Γ. Εννοείται πως είμαι πολύ οργανωμένος για να τολμήσω ένα τέτοιο εγχείρημα...
 
Καλησπέρα σε όλους...
Σας παραθέτω έναν προβληματισμό μου.
Έφτασα να έχω 50 περίπου καναρίνια, συν 9 άγρια, και έχω βάλει 21 ζευγάρια...
Φέτος αν μου πάνε όλα καλά, ευελπιστώ να τριπλασιάσω, τουλάχιστον, τον αριθμό τους.
Το ερώτημα όμως είναι: Του χρόνου τι κάνω;!
Σκεφτόμουν λοιπόν να ανέβω ένα επίπεδο και από απλός χομπίστας να γίνω χομπίστας-παραγωγός.
Είναι δύσκολο εγχείρημα...
Τι με συμβουλεύετε εσείς να κάνω;

Υ. Γ. Εννοείται πως είμαι πολύ οργανωμένος για να τολμήσω ένα τέτοιο εγχείρημα...
Άκου φίλε τι θα σου πω: όταν το χόμπι σου αποδίσει χρήματα δεν είναι πλέον χόμπυ... είναι επάγγελμα! Αποφάσισε μόνος σου Ρομαντικός μερακλής ή... Ταμιακή και έναρξη επιτυδεύματος;
 
καλησπέρα αν δεν θες να γίνεις παραγωγος τοτε μείωσε τα ζευγάρια σου απο την αλλη αν γίνεις παραγωγος δεν θα λειπασε να βλέπεις τα πουλάκια σου στριμωγμένα μεσα σε κάποιο πετ σοπ?
 
μπραβο γιαννη, σε χαιρομε που εχεις τον χρονο για ενα τοσο χρονοβορο χομπι. Πρεπει να εχεις πολυ χρονο! ωραια αλα ειναι πλεον χομπι η εισοδιμα;

τονι
 
Επίσης το να το κάνεις παραγωγή απαιτεί, χρόνο, χρήμα και κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης για τα πουλιά. Πολλά κλουβιά(κλουβιά πτήσης, κλουβιά ζευγαρώματος, κλουβιά νοσοκομεία, κτλ), καθαρά κλουβιά και συνεχείς παρακολούθησει για τυχόν ασθένειες, καραντίνα και γενικώς ένα πολύ καλό πρόγραμμα έτσι ώστε να έχεις όσο το δυνατόν καλές και υγιείς επιτυχίες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: toni
Ρε σείς παιδιά ο άνθρωπος ρωτάει να το κάνει επάγγελμα ή όχι και του λέτε ότι θέλει πολλά κλουβιά και ξέρω 'γω πατήθρες και τέτοια, νομίζω τα ξέρει, όσο πιο πολλά θα 'χει τόσο ανεβαίνει το κόστος,ρωτάει τι τον συμβουλεύουμε να κάνει.
Κάντο και καλές δουλειές, κοίτα μόνο μην στο βωμό του χρήματος αρχίσεις τίποτα δίχτυα και τα συναφή !
 
Το τι μπορεί να ξέρει Λέλο είναι σχετικό και αυτό όχι γιατί θεώρο πως είναι άσχετος, ούτε όμως πως δεν ξέρει γενικότερα κάποια πράγματα και ούτε είναι επίσης κακό που έκανα μια λίγο διαφορετική ανάπτυξη του θέματος.Απλά έχει διαφορά να έχεις 50 πουλιά, απο το να έχεις 500-1000- και ούτω καθεξής. Επομένως κάνουμε έναν διάλογο ευρύτερο για να κατανοούμε καλύτερα κάποια πράγματα.
 
Δεν διαφωνούμε πουθενά το ίδιο λέμε έτσι νομίζω και δυο, αλλά με άλλο τρόπο!
 
Έτσι φαίνεται! Απλά αναφέρθηκα πιό περιληπτικά γιατί είναι πολλοί αυτοί που θεωρούν ότι είναι εύκολη υπόθεση το να έχεις πολλά πουλιά και στο τέλος να υπάρχει μια ταλαιπωρεία και ένας άσχημος συνοστησμός πολλών πτηνών, με αποτέλεσμα την κακουχία τους, πολλές ασθένειες και πάρα πολλά προβλήματα γενικώτερα. ( λέγοντας τα παραπάνω δεν θέλω να προσβάλω κανέναν πως είναι ανίκανος ή δεν έχει τα μέσα να το κάνει ) για να μην παρεξηγηθώ! Απλά βλέπω αρκετούς φίλους, γνωστούς να φτάνουν σε μεγάλους αριθμούς συλλογής πουλιών και επειδή δεν ήταν προετοιμασμένοι είχαν και πολλά προβλήματα. Είναι αμαρτία για τα πτηνά και κάθε άλλο ζώο φυσικά να ταλαιπωρείται για λάθη δικά μας.
 
Παιδιά, να ξεκαθαρίσω οτι δεν είπα οτι θέλω να γίνω έμπορος...
Χομπίστας, αλλά ανεξάρτητος από pet shop.
Πέρυσι έβγαλα περίπου 30 καναρίνια (μικρά), τα οποία είτε αντάλλαξα με άλλα καναρίνια είτε με άγρια. Έκανα μια μικρή "ανακύκλωση".
Ασχολούμε πάνω από 5 χρόνια και δόξα τω Θεώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
 
Ο Γιάννης μας βλέπει αλλά δεν λέει την αποψή του με ότι του λέμε τι δηλαδή : Κάντο με υπευθυνότητα και σύνεση όχι επειδή μπορείς και πχ έχεις τις προδιαγραφές(χόρος-χρόνος-χρήμα). Βέβαια φίλε Γιάννη δεν απαλάσσεσαι της ευθύνης ότι υποβάλλεις ένα σοβαρό θέμα ΅μάλλον με επιπολαιότητα σε άτομα χομπύστες να σου πούν αυτοί " Τι θα κάνεις εσύ για το προσωπικό σου συμφέρον"
 
Εντάξει δεν είπαμε κάτι κακό.Απλά έγινε μια συζήτηση ευρέου φάσματος και στο κάτω κάτω ότι και να κάνει κάποιος με τα πτηνά του είναι δικαίωμά του.Αλλά το ξανατονίζω, άσχετα αν είναι χόμπι ή εμπόριο, δεν είναι το ίδιο να έχεις την ποσότητα που ανέφερες, με το να έχεις επί 10 και 20 φορές περισσότερα πουλιά και κάποιοι απο εμάς εδώ μέσα το ξέρουν πολύ καλά γιατί έχουν τέτοιες ποσότητες.
 
Επειδή φίλε Γιάννη ίσως με άλλους φίλους σε.. Τρομάξαμε θα σου πω ότι δεν τα λέμε επειδή έχουμε συμφαίρον να γίνεις ή να μην γίνεις, τουλάχιστον αυτό δεν επιλέξαμε. Ότι και να κάνεις καλό είναι να ξέρεις τι σε περιμένει. Και θα μας βρείς συμμάχους και αρρωγούς στην επιλογή σου εφόσον αυτή θα πληρεί τα στοιχειώδη τουλάχιστον υπέρ των πουλιών.
 
Συμφωνό με το Λέλο και μην ανησυχείς η χαλκίδα δίπλα είναι! Καλή επιτυχία σε όποια αποφασή σου πάρεις!
 
Καλησπέρα σε όλους...
Σας παραθέτω έναν προβληματισμό μου.
Έφτασα να έχω 50 περίπου καναρίνια, συν 9 άγρια, και έχω βάλει 21 ζευγάρια...
Φέτος αν μου πάνε όλα καλά, ευελπιστώ να τριπλασιάσω, τουλάχιστον, τον αριθμό τους.
Το ερώτημα όμως είναι: Του χρόνου τι κάνω;!
Σκεφτόμουν λοιπόν να ανέβω ένα επίπεδο και από απλός χομπίστας να γίνω χομπίστας-παραγωγός.
Είναι δύσκολο εγχείρημα...
Τι με συμβουλεύετε εσείς να κάνω;

Υ. Γ. Εννοείται πως είμαι πολύ οργανωμένος για να τολμήσω ένα τέτοιο εγχείρημα...

Εγώ πάλι δεν βλέπω κάπου, ούτε για τί πουλιά ενδιαφέρεσαι, ούτε κάν
για αν σου αρέσει κάποιο είδος.Αυτό και μόνο με οδηγεί στο συμπέρασμα
οτι δεν έχεις ολοκληρομένη άποψη για το θέμα ή οτι το πέρνεις κάπως
επιπόλαια.
Ολο το πόστ σου μηλάει για αριθμούς. Τόσα έχω, τόσα έβαλα, τόσα θα
βγάλω, του χρόνου τί κάνω;Να σου πώ τί να κάνεις, αλλά όχι του χρόνου,
αλλά απο τώρα.
-Αν θέλεις να γίνεις ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ(γιατί η λέξη παραγωγός δεν είναι
κατάλληλη γι' αυτό που συζητάμε), να διαβάσεις, να μάθεις, να δείς και να
αγαπήσεις,τις διάφορες ποικιλίες και στο τέλος να αποφασήσεις
τί απ' όλα σε ενδιαφέρει και τί μπορείς να κάνεις καλύτερα.
Να καταλήξεις σ'ένα είδος και να δώσεις το βάρος σου και την αγάπη σου
σ' αυτό, γνωρίζοντας τους καλύτερους εκτροφείς στο είδος, κάνοντας
γνωριμίες και επαφές με κτηνιάτρους και συλλόγους.
Αυτά για αρχή, γιατί τα σοβαρότερα έρχονται μετά!
 
Να το λάβω το αρχικό σου ερώτημα μάλλον ως αστεισμό! Μάκη τον τρομάξαμε ίσως οχι και άδικα! Μπορεί να τον κάνουμε να τα ξανασκεφτεί!
 
Δεν υπάρχει τον τρομάξαμε Λέλο. Ο Μάκης τα είπε ακόμα καλύτερα και πιό υπεύθυνα!
Και στην τελική είναι για το καλό το δικό του, αλλά και των πουλιών.
 
Back
Top