Φροντίδα Από εξωτερική, σε εσωτερική εκτροφή!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους!

Σε λιγο καιρο, τα καναρινακια μου επιτελους θα μεταφερθουν σε εναν νεο χωρο δικο τους 😅
Η εκτροφη μου θα γινει εσωτερικη! 🥳
Καλα ακουσατε...απο πλακα ξεκινησε, οτι θα θελω ενα σπιτι για τα καναρινια και τωρα θα γινει πραγματικοτητα!
Οι συνθηκες που επικρατουν εξω στο μπαλκονι ειναι ανυποφορες! Οχι μονο φετος, αλλά και την προηγουμενη χρονια ηταν βασανο να τα βλεπεις μεσα στην ζεστη 😔
Ετσι λοιπον, αποφασισα (αργησα κιολας) οτι ενας εσωτερικος χωρος θα ειναι παραδεισος για τα καναρινακια μου!
Να πω οτι, ο χωρος που θα μπουν τα καναρινακια, ειναι πολυ φωτεινος (σαν να ειναι εξω στο μπαλκονι)!

Τωρα, οι ερωτησεις που εχω:

1. Θα βαλω κλιματιστικο στο δωματιο (δεν θα τα χτυπαει ο αερας) στους 26 βαθμους θα δουλευει το κλιματιστικο αλλά θελω να το αφηνω να δουλευει ολη την νυχτα τωρα που ειναι καλοκαιρι! Θα κανει καλο στα καναρινακια μου ή την επομενη μερα θα τα βρω "αρχαια" ;

2. Για το βραδυ, πρεπει να τους βαζω καποιο φωτακι;

3. Υπαρχει κατι άλλο, που πρεπει να προσεξω;

Αυτα ειχα να ρωτησω, για αρχη...

Θα χαρω πολυ, να ακουσω τις συμβουλες σας 😊
 
@Elli Τι ωραία νέα Έλλη μου!
Καθώς έχω δωμάτιο για την Mabel θα ήθελα να σου πω κάποια πράγματα.
Για το φωτάκι πιστεύω δεν χρειάζεται. Εγώ αφήνω την δικιά μου χωρίς καθόλου φώτα και κοιμάται χωρίς φώτα. Δεν έχει πρόβλημα. Βέβαια να υπενθυμίσω πως είναι παπαγάλος.
Κλιματιστικό την νύχτα δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Το πρωί μπορείς να το ανάβεις αλλά καλύτερα το μεσημέρι που έχει πολύ ζέστη.
Καλύτερα να έχεις θερμό φωτισμό στο δωμάτιο ώστε να μην τα τυφλώνει και τα ενοχλεί.
Επισης βολεύει πολύ το εάν έχεις κάποιο πάγκο ή ένα μεγάλο τραπέζι στο δωμάτιο για την αποθήκευση τροφών,
 
Καλησπερα σε ολους!

Σε λιγο καιρο, τα καναρινακια μου επιτελους θα μεταφερθουν σε εναν νεο χωρο δικο τους 😅
Η εκτροφη μου θα γινει εσωτερικη! 🥳
Καλα ακουσατε...απο πλακα ξεκινησε, οτι θα θελω ενα σπιτι για τα καναρινια και τωρα θα γινει πραγματικοτητα!
Οι συνθηκες που επικρατουν εξω στο μπαλκονι ειναι ανυποφορες! Οχι μονο φετος, αλλά και την προηγουμενη χρονια ηταν βασανο να τα βλεπεις μεσα στην ζεστη 😔
Ετσι λοιπον, αποφασισα (αργησα κιολας) οτι ενας εσωτερικος χωρος θα ειναι παραδεισος για τα καναρινακια μου!
Να πω οτι, ο χωρος που θα μπουν τα καναρινακια, ειναι πολυ φωτεινος (σαν να ειναι εξω στο μπαλκονι)!

Τωρα, οι ερωτησεις που εχω:

1. Θα βαλω κλιματιστικο στο δωματιο (δεν θα τα χτυπαει ο αερας) στους 26 βαθμους θα δουλευει το κλιματιστικο αλλά θελω να το αφηνω να δουλευει ολη την νυχτα τωρα που ειναι καλοκαιρι! Θα κανει καλο στα καναρινακια μου ή την επομενη μερα θα τα βρω "αρχαια" ;

2. Για το βραδυ, πρεπει να τους βαζω καποιο φωτακι;

3. Υπαρχει κατι άλλο, που πρεπει να προσεξω;

Αυτα ειχα να ρωτησω, για αρχη...

Θα χαρω πολυ, να ακουσω τις συμβουλες σας 😊
Σε τι χώρο θα τα έχεις ακριβώς; Εννοώ θα είναι κάποιο δωμάτιο ταράτσας; Το ισόγειο κάποιας πολυκατοικίας;
Ρωτάω γιατί ανάλογα σε το ύψος βρίσκεται ο χώρος αν το βαράει ο ήλιος από πάνω κτλ αλλάζουν και οι συνθήκες που επικρατούν μέσα άρα και ο τρόπος που θα χρειάζεται να λειτουργεί ο κλιματισμός
 
@Elli θα σου πω τι κάνω εγώ. Όμως το δωμάτιο του είναι η κρεβατοκάμαρα μου, όποτε κάποιοι παράμετροι αφορούν περισσότερο εμένα παρά τον Σοφοκλή μου. Για το φωτάκι την νύχτα, το έχω, το είχα κ αν ενοχλούσε θα το έσβηνα, αλλά κ γνωστοί με καναρίνια μουχαν πει να του αφήνω, να μην είναι πηχτρα σκοτάδι. Όποτε αφήνω ένα μικρό φωτάκι. Το κλουβί του το σκεπάζω , την μισή οροφή κάθετα κ του κάνω σκιά εκεί που είναι η πατηθρα που συνηθίζει κ κοιμάται. Κλιματιστικό εννοείται έχω κ όλο το βράδυ, από 27 βαθμούς έως 28, εξαρτάται πόσο ζεστός είναι ο χώρος. Εννοείται δεν τον χτυπάει. Θα έχεις σίτα; Θα τα βγάζεις καθόλου έξω;
 
@Ledagcc Ασε, εγω να δεις χαρα που εχω, που επιτελους θα πανε σε εναν χωρο δικο τους 🥰
Το θεμα ειναι, οτι λογω προβληματων υγειας δεν ειμαι κοντα για να ζησω αυτην την στιγμη μεταφορες, οργανωσεις κτλ αλλά ελπιζω να γινω συντομα καλα και να παω κοντα στα καναρινακια μου!

Μου ηρθε στο μυαλο το φωτακι για την νυχτα, επειδη τωρα που ειναι στο μπαλκονι ολο και καποια φωτα υπαρχουν, μετα οταν θα πανε στον χωρο τους, θα εχει απολυτο σκοταδι!
Θα υπαρχει ραφιερα στον χωρο για τις τροφες τους κτλ!
Το κλιματιστικο σκεφτομουν, ν' αναβει απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 4 και το βραδυ απο τις 8-9 μεχρι την αλλη μερα το πρωι!

@meniam Σπιτι θα ειναι κανονικο 😁
Ο χωρος της πρωτης επιλογης εχει ταρατσα απο πανω!
Ο χωρος της δευτερης επιλογης εχει διαμερισμα απο πανω!

@MARY58 Δεν θα μενει κανεις εκει, μεχρι να γινω καλα και να παω κοντα στα καναρινακια μου 😁 Γι' αυτο σκεφτηκα για το φωτακι!
Οχι δεν θα βγαινουν εξω, η σιτα θα υπαρχει στην μπαλκονοπορτα και στο παραθυρο! Θα εχουν παραθυρα αλουμινιου 😜
Θελω να αποφυγω το σκεπασμα, γιατι άλλο ειναι να σκεπαζεις ενα κλουβι, και άλλο ειναι να σκεπαζεις 40+ κλουβια 😅
 
Λοιπόν...
Κλιματισμός:
-Ειδικά στη ψύξη ρίχνει πολύ το επίπεδο υγρασίας οπότε θα χρειαστείς σίγουρα υγραντηρα ειδικά για τη περίοδο της αναπαραγωγής.
- στον χώρο μου η μέγιστη θερμοκρασία που έχω δει είναι 32 βαθμούς, επειδή όμως δυσανασχετούν το έχω ρυθμίσει στους 29 με τη λειτουργία να παίρνει θερμοκρασία από το χειριστήριο και όχι από τη θερμοκρασία αέρα (όπως συνήθως) γιατί έχει απόκλιση 1-2 βαθμούς σίγουρα.
-θα καθαρίζεις τα φίλτρα ανά 2 ημέρες για υγιεινή ατμόσφαιρα και θα αεριζεις συνεχώς.

Καθαρισμός του χώρου:
-καθημερινος καθαρισμός με σκούπα χειρός και ανάλογα με το τι μένει με ηλεκτρική σκούπα γιατί οι κλασικές σκούπες δεν τα μαζεύουν όλα.
-προσοχη στο απορρυπαντικό πατωμάτων να μην μυρίζει και ποτέ με κλειστές μπαλκονόπορτες.

Επιβάλλεται να έχεις:
-Online κάμερα για να τα παρακολουθείς οπουδήποτε είσαι
-Υγραντηρα
-Dexion για τροφές κτλ
-Φωτακι νυχτος έχω βάλει σε διάφορα σημεία αλλά φωτίζουν τόσο ώστε να μην τα ενοχλεί και να κοιμούνται με το που πέσει η νύχτα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 
Σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα καλά και να είσαι ξανά κοντά στα καναρινάκια σου, Έλλη μου! 😝
Καλό θα ήταν για λόγους περιβαλλοντικούς, να ανάβεις air condition τα μεσημέρια και τα βράδια, μόνο όταν έχει πολλή ζέστη (28+ βαθμούς C°).
Επίσης ένα φωτάκι χαμηλού φωτισμού ειναι απαραίτητο, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που πουλιά (κυρίως παπαγάλοι, αλλά δεν έχει σημασία) να πάθουν κρίση πανικού μέσα στη νύχτα, να αρχίσουν να πετάνε μέσα στο κλουβί τους, αλλά επειδή είναι πίσσα σκοτάδι, να χτυπήσουν και να τραυματιστούν στα κάγκελα ή σε κάποιο παιχνίδι του κλουβιού.
Επίσης είναι απαραίτητο να αλλάζεις καθημερινά τα φίλτρα αέρα να αερίζεις το δωμάτιο νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ.
Αυτά κατά την γνώμη μου, είναι τα πιο απαραίτητα.
Σου εύχομαι ολόψυχα, καλή επιτυχία! 🥰
 
Θα ακουστεί κάπως παράξενο αυτό που γράφω πιο κάτω, αλλά είναι μία σκέψη που μου δημιουργήθηκε και θα ήθελα να τη συζητήσουμε....
Για ποιο λόγο να ανάβει κανείς aircodition σε εσωτερικό χώρο ενώ η θερμοκρασία του χώρου αυτή στα σίγουρα δεν θα είναι τόσο ακραία όσο του εξωτερικού; Και το ρωτώ αυτό διότι η Έλλη μέχρι τώρα έχει τα πουλιά έξω και αυτά έχουν, αν δεν κάνω λάθος, επιβιώσει καλά από κρύα μεγάλα, αλλά και καύσωνες...έτσι λοιπόν δεν θα επιβιώσουν εξίσου καλά αν όχι καλύτερα σε έναν χώρο με λιγότερο έντονες κλιματικές συνθήκες όσο και με μικρότερες σαφέστατα εναλλαγές συνθηκών;
 
@MARY58 Για να μην δημιουργούνται σκόνες, το ιδανικό θα είναι 1 φορά την εβδομάδα (ανάλογα βέβαια και πόσο καις το air condition. Πχ εάν το ανάβεις κάθε μέρα για 6 ώρες περίπου χρειάζεται σίγουρα 1 φορά την εβδομάδα. Εάν το καις 1 φορά την εβδομάδα για κανένα 3ωρο τότε χρειάζεται 1 φορά τον μήνα. Εγώ είπα καθημερινά επειδή είχες πει τις ώρες που θα ήθελες να το καις και ειναι πολλές). Επίσης, θα συμφωνήσω με τον @ianos. Τα καναρινάκια σου έχουν συνηθίσει ακραίες καιρικές συνθήκες. Θα επιβιώσουν πολύ καλύτερα σε έναν εσωτερικό χώρο, κάτι που επρόκειτο να κάνεις, αλλά το air condition είναι περιττό πολλές φορές. Επίσης τα πουλιά έχουν πολύ αδύναμο αναπνευστικό σύστημα και οι τόσες πολλές ώρες που θα ήθελες να καις το air condition, μπορεί να είναι βλαβερές για την υγεία τους. 🥵🥶
 
@ianos δεν ξέρω τι θερμοκρασίες έχουν "μάθει" τα καναρίνια της Ελλι επειδή ήταν έξω στο μπαλκόνι. Επιπλέον θα φιλοξενήσει κ την καινούργια "φουρνιά" που ίσως δεν έχουν μάθει σε καύσωνες. Κ επειδή ο χώρος θα είναι πολύ φωτεινός, σαν να είναι στο μπαλκόνι, σίγουρα θα ανεβάζει και μέσα θερμοκρασία. Εξαρτάται βέβαια αν είναι σε όροφο κ σε ποιο. Όσο πιο ψηλά τόσο πιο ζεστά το καλοκαίρι.
Κ το δικό μου καναρινι το βράδυ τουλάχιστον, όταν κλείνω air-condition, με πάρει ο ύπνος, κ ανέβει η θερμοκρασία στους 30 , ενοχλείται κ δεν κοιμάται. Γι'αυτό κ σίγουρα θα χρειαστεί να βάζει air-condition. Ειδικά το μεσημέρι κ το βράδυ. Αλλά @Niva99 ότι χρειάζεται πλύσιμο φίλτρων κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα, δεν είμαι κ πολύ γνώστρια των air-condition αλλά μου φαίνεται υπερβολικό. Ούτε το κλουβί δεν καθαρίζω με αυτή την συχνότητα. Αυτή είναι η άποψη μου.
 
Επιπλέον θα φιλοξενήσει κ την καινούργια "φουρνιά" που ίσως δεν έχουν μάθει σε καύσωνες.
Μαίρη η καινούργια φουρνιά έχει ήδη γεννηθεί, από όσο θυμάμαι και αποκλείεται να μην έχει μάθει σε καύσωνες μέχρι σήμερα.
Ας μετρήσει η Έλλη τις θερμοκρασίες στον εσωτερικό χώρο και ας τις συγκρίνει με αυτές την ίδια ώρα του εξωτερικού και μας λέει αν υπάρχει κάποια δυσμενής απόκλιση.
Θεωρώ βέβαια ότι η Έλλη έχει αποφασίσει σχετικά με τη χρήση του κλιματισμού και ότι ο προβληματισμός που έθεσα σε προηγούμενο ποστ ήταν ας πούμε όχι και τόσο σχετικός, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου πήγαινε και να μην τον θέσω.
Όσον αφορά στη χρήση κλιματιστικών σε χώρο με τόσα πολλά πτηνά, και με δεδομένο σκόνη που σηκώνεται, πούπουλα κλπ, ειλικρινά δεν ξέρω βέβαια να σας πω, αλλά η καθαριότητα των φίλτρων μάλλον θα πρέπει να είναι πιο συχνή. Ας μας πει ο @Geokilkis που έχει επίσης πολλά πουλιά και μου φαίνεται έχει και κλιματισμό.
 
@MARY58 Όπως είπα και παραπάνω η @Elli είπε ότι θα καίει πολλές ώρες το air condition, οπότε θα χρειάζεται εάν όχι 1 φορά την εβδομάδα, 1 φορά στις 2 εβδομάδες ή και περισσότερο.
 
@Niva99 αυτό που λες τώρα δεν το διάβασα σε προηγούμενο ποστ σου. Αυτό που διάβασα είναι το καθημερινά ή το μία φορά την εβδομάδα. Δεν είμαι ειδικός κ μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά η συχνότητα μου φάνηκε υπερβολική. Βέβαια παράγοντας σίγουρα είναι οι διαστάσεις του χώρου κ το πλήθος των πουλιών.
 
Θεωρώ πως η χρήση κληματιστικού σε ένα χώρο εκτροφής μπορεί να θεωρηθεί αχρείαστη έως και επιβλαβής για τα πτηνά μας. Το κλιματιστικό αφαιρεί μεγάλη ποσότητα από τα επίπεδα υγρασίας στο χώρο γεγονός που δεν ευνοεί τα πουλιά μας. Τα καναρίνια ειδικά προέρχονται από υποτροπικά κλίματα οπότε ένα ξηρό και κρύο περιβάλλον δεν θα τα ευνοούσε. Ακόμη, οι εναλλαγές στην θερμοκρασία μπορούν να οδηγήσουν και σε άλλα προβλήματα όπως μη εποχική πτερόρροια και πνευμονία. Πέραν αυτού το κλιματιστικό θα πρέπει να καίει καθημερινώς για να υπάρχει η συγκεκριμένη θερμοκρασία στο χώρο κάτι το οποίο δεν νομίζω να συμφέρει κάποιον οικονομικά. Τέλος, θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας πως τα πουλιά δεν είναι άνθρωποι και επομένως δεν έχουν και ανθρώπινες ανάγκες. Τα φτερά τους έχουν μια μοναδική θερμομονωτική ικανότητα η οποία τα βοηθάει να αντέχουν τόσο τις υψηλές όσο και τις χαμηλές θερμοκρασίες. Σε ένα εσωτερικό χώρο, τέτοιου είδους θερμοκρασίες δεν πρόκειται να φτάσουν ποτέ και τα πουλιά που ζουν εκεί θα προετοιμαστούν κατάλληλα, από γεννησημιού τους κιόλας, για να ζήσουν σε ένα εσωτερικό περιβάλλον. Θεωρώ πως η πιο σοφή επιλογή θα ήταν ένας υγραντήρας με υγρασιόμετρο στην εκτροφή. Καλή συνέχεια.
 
Λοιπόν εγώ προσωπικά στα πουλιά μου χρησιμοποιώ κλιματιστικό τώρα το καλοκαίρι γιατί βλέπω να δυσανασχετουν όταν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 31. Οπότε ορίζω 29-30 βαθμούς αλλά θα το ξαναγράψω πραγματική θερμοκρασία χώρου και όχι αέρα γιατί πέφτει 2-3 κάτω σίγουρα.
Τα φίλτρα τα καθαρίζω κάθε δύο μέρες.
Τον χειμώνα πάλι περίπου στους 18.
Η υγρασία κυμαίνεται μεταξύ 50-60% αναγκαστικά με υγραντηρα.
Η εσωτερική θερμοκρασία έχει διαφορά από την εξωτερική. Δηλαδή 32 έξω δεν συγκρίνεται με 32 μέσα λόγω ότι έξω πάντα υπάρχει ένα μικρό αεράκι που η αίσθηση θερμοκρασίας κατεβαίνει..
 
@Elli Τελικά όντως η πλάκα έγινε πραγματικότητα.😝 Ένα σπίτι γεμάτο καναρίνια!😍 Αν και δύσκολο εγχείρημα χωρίς την παρουσία σου αλλά δεν σε φοβάμαι. Θα είναι λες και είσαι εκεί. Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να γυρίσεις σύντομα κοντά τους.😘
 
Back
Top