Γενικά Από ποια ηλικία μπορεί να μιλήσει το πάροτλετ και πως μπορούμε να το βοηθήσουμε;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Ηθελα να ρωτήσω... Βλεπω σε πολλα σαιτ για λαρροτλετ πως λενε οτι εχουν πιθανότητες να μιλησουν... Ηθελα να ρωτησω απο πια ηλικια και μετα μπορει να μιλησει και πως εμεις μπορουμε να το βοηθήσουμε ωστε να μιλησει;
 
Ηθελα να ρωτήσω... Βλεπω σε πολλα σαιτ για λαρροτλετ πως λενε οτι εχουν πιθανότητες να μιλησουν... Ηθελα να ρωτησω απο πια ηλικια και μετα μπορει να μιλησει και πως εμεις μπορουμε να το βοηθήσουμε ωστε να μιλησει;
Αυτό που κάνεις τώρα και όσο έχεις το χέρι σου στο κλουβί του λες το όνομα του είναι το καλύτερο. Θα του λες μικρές λεξουλες και θα τις επαναλαμβάνεις πολλές φορές.
Δεν ξέρω από ποια ηλικία και μετά έχουν τη δυνατότητα να μιμηθουν ήχους επειδή δεν με απασχόλησε ποτέ. Ο δικός μου είναι περίπου 4 μηνών κι επειδή πάντα όταν είναι στο κλουβί του στέλνω φιλάκια, άρχισε να στέλνει και αυτος φιλάκια όλη την ημέρα :D
Νομίζω πάντως ότι όσο πιο δεμένο είναι το πουλάκι με κάποιον τόσο πιο πιθανό είναι να αρχίσει να επαναλαμβάνει αυτά που ακούει.
 
Μιλάνε μόνο τα αρσενικά πάροτλετ, και αυτό αν θέλουν.
Δεν υπάρχει τρόπος να σιγουρευτείς ότι θα μιλήσει ή θα πει λεξούλες. Ο δικός μου μίλαγε πιο μικρός, τώρα το έχει κοψει και πιο πολύ "μουρμουράει" (φυσικα θα φταίει οτι έχει πλεον και παρέα του είδους του). Ο Ερνέστο πρωτομίλησε περιπου 6-7 μηνων.

Κάποιες λεξούλες που θα τις συνδυάσει με κάτι καλό που του συμβαίνει θα τις μαθει όπως σου είπε η Ζωη παραπάνω.
Αλλά ακόμα κι αν δε μιλήσει δεν πειράζει, έχει τόσα περισσότερα να σου προσφέρει ως παρέα που η ομιλία δεν είναι κάτι το τρομερό
 
Το Μαριόνι ξεκίνησε να μιλάει τεσσάρων μηνών, λέγοντας έλα.
Ο Κάρλο επίσης τεσσάρων, ακούγοντας τον Μάριο (δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του).
Ο Μαριος μιλαει! (Parrotlet forpus pacific)
 
Back
Top