Γενικά Από ποιο μαγαζί να πάρω κοκατίλ;

Κατερίνααα

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μαγαζιά που να πουλάνε ήμερα κοκατίλ με βραχιολάκι και σε καλή τιμή (σε όλες τις περιοχές της Αθήνας)

Ευχαριστώ!
 
Έχω βρει κάποιους εκτροφείς στη χρυσή ευκαιρία αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστοι είναι
 
Μετά από έρευνα κατέληξα να πάρω κοκατίλ από ένα αξιόπιστο πετ σοπ το οποίο είναι 5 μηνών με βραχιολάκι άσπρο κίτρινο με κόκκινα μάγουλα. Μου πρότεινε να κόψουμε κάποια φτερά για να γίνει πιο εύκολη η εκπαίδευση. Τι λέτε είναι σωστή επιλογή; Με τα φτερά συμφωνείτε;45 ευρώ είναι καλά;

Ευχαριστώ!
 
Ναι ο @tzavegio, που μπορεις να τον βρεις και στο Fb με αυτο το ονομα, εχει κοκατιλ εξημερωμενα! Επισης και στο fbhttps://Cockatiels Greece | Facebook που ειναι Αθηνα και αυτος εχει παραπολλα κοκατιλ ταισμενα στο χερι και μικρα!
 
Βρήκα κοκατίλ από ένα αξιόπιστο πετ σοπ το οποίο είναι 5 μηνών με βραχιολάκι άσπρο κίτρινο με κόκκινα μάγουλα. Μου πρότεινε να κόψουμε κάποια φτερά για να γίνει πιο εύκολη η εκπαίδευση. Τι λες είναι σωστή επιλογή; Με τα φτερά συμφωνείς;45 ευρώ είναι καλά;
 
Καταρχας ειναι ταισμενο στο χερι η οχι; Οσο για τα φτερα εγω δεν θα σου προτεινα να τα κοψεις για αυτον το λογο αλλα θα σου προτεινα να κοψεις λιγα φτερα ετσι ωστε για να ειναι ασφαλες το πουυλακι! Να τα κοψει ομως καποιος που ξερει! Διαβασε και αυτο: Κόψιμο φτερών πτήσης παπαγάλων: Υπέρ ή Κατά;
 
Αν το πουλακι φαινεται υγιες να το παρεις. Τα φτερα γιατι να τα κοψεις; Δεν εχεις λογο να το βγαλεις αμεσα απο το κλουβι πριν εξοικειωθει μαζι σου, με το χωρο κι αρχισει να σε εμπιστευεται. Οποτε δεν θα πεταει καν μεσα στο κλουβι αρα γιατι να του τα κοψεις; Το κοψιμο των φτερων δεν εξημερωνει τα πουλια. Ο πετ σοπας επισης ειναι αρμοδιος για να γνωριζει καλα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα των τροφων που πουλαει και των υπολοιπων αξεσουαρ. Επειδη λογικα δεν εχει ουτε καν δικο του πουλι στο σπιτι του καλα θα ηταν να αφηνε κατα μερους τις συμβουλες περι εκπαιδευσης οπως και τις κτηνιατρικου περιεχομενου που θα μοιραζει απλοχερα φανταζομαι. 😉
 
Δίκιο έχεις.. Μου είπε να τα κόψω και καλά για να μην φεύγει από το χέρι μου και εξοικειωθεί μαζί μου ευκολότερα (κατά τα λεγόμενα του). Τώρα από εκεί και πέρα με φοβίζει η ιδέα της εξημέρωσης..
 
Τα φτερα τα κοβουμε μονο οταν το πουλι εχει εξημερωθει μαζι μας αλλα και με το περιβαλλον του και ο λογος για τον οποιο τα κοβουμε ειναι για να μην χτυπησει πουθενα πετωντας μεσα στο σπιτι αλλα και για να τον βγαλουμε εξω, με την προυποθεση οτι θα εχει ησυχεια και δεν θα εχει κυνδινο προσπαθοντας να φυγει να χτυπησει. Εγω βασικα δεν θα προτεινα να κοψεις, αργοτερα, τα φτερα απο το κοκατιλ σου για να το βγαζεις εξω διοτι ειναι ελαφρυ πουλι και λιγο αερακι να εχει μπορει να υψωθει! Εγω και στο δικο μου κοκατιλ τα εκοψα, αλλα μονο για εσωτερικο χωρο γιατι μια φορα τον ειχα βγαλει εξω και ειχε ενα πολυ ψιλο αερακι και επειδη τρωμαξε απο κατι φωνες πηρε λιγο υψος, να φανταστεις τον εκοψα 5 φτερα απο την καθεμια φτερουγα, ενω μεσα στο σπιτι μεχρι περιππου 1 μετρο πεταει και λιγο παραπανω. Εγω βασικα προτεινω μονο σε μασσαιου και μεγαλου μεγεθους παπαγαλων να κοβονται τα φτερα για εξωτερικο χωρο! Διαβασε το αρθρο που σου εδωσα!
 
Δεν θα του τα κόψω λοιπόν, αλλά όταν εξημερωθει πλήρως για να ξέρω χρειάζεστε αναισθησία;
 
Οχι απλως θα εχεις την αγαπημενη του λιχουδια στα ποδια σου και με ην βοηθεια καποιου που ξερει τα κοβεις!
 
Back
Top