Γενικά Από που αγοράζουμε σωστούς γεννήτορες;

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Καλημερα σε ολους... Μετα απο 5 χρονια ασχολιας με τα καναρινια και αφου εχω περασει απο ολα τα σταδια(ξεκινημα με απλα καναρινακια, επειτα ασχολια με καναρινια ρατσας) και εφοσον πλεον εχω καποιες λιγες γνωσεις(παντα συνεχιζουμε να μαθαινουμε) λεω να ασχοληθω με καναρινια εκθεσιακου επιπεδου και τους διαγωνισμους.. Οι αποριες μου ειναι οι εξης:απο που ξεκιναμενα "χτιζουμε" τον καινουργιο μας στοχο(απο που αγοραζουμε σωστους γεννητορες 😉 και πως γενικα πορευομαστε;
 
Kαναρίνια κάποιας κατηγορίας, εκθεσιακού επιπέδου, μπορείς να βρείς μόνο απο εκτροφείς. Οι εκθέσεις αρχίζουν τον Νοέμβριο. Εκεί πρέπει να κάνεις μερικές επισκέψεις και αφού πρώτα έχεις αποφασίσει για το είδος που σ' ενδιαφέρει, ώστε να είσαι έτοιμος και να ξέρεις ΤΙ ψάχνεις. Μετά απο μερικές τέτοιες επισκέψεις να είσαι σίγουρος οτι τα πράγματα θα είναι πιο απλά.
 
Εδώ μια ιδέα απο την κατηγορία D=χρώματος
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
λεω να ασχοληθω με καναρινια εκθεσιακου επιπεδου και τους διαγωνισμους
Έχεις κατασταλάξει ως προς το είδος - μετάλλαξη καναρινιών με τα οποία θέλεις περισσότερο να ασχοληθείς ή τώρα βρίσκεσαι σε διερεύνηση;
 
Στο 6:25 του βίντεο είναι αχάτες κόκκινο, μαύρο;
Τα πιο όμορφα καναρινάκια για μένα είναι οι αχάτες!

Η απορία μου εμένα είναι μία.
Τι εννοούμε εκθεσιακού τύπου;
Τα καναρίνια χρώματος δεν είναι για εκθέσεις;

Η απλά η ερώτηση είναι "που θα βρείς καλά πρότυπα της ράτσας;

Συγγνώμη αν ρωτάω άσχετα πράγματα, αλλά επειδή έχω μια μεγάλη αγάπη στους αχάτες, θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τα καναρίνια που δεν γνωρίζω :)
 
Έχεις κατασταλάξει ως προς το είδος - μετάλλαξη καναρινιών με τα οποία θέλεις περισσότερο να ασχοληθείς ή τώρα βρίσκεσαι σε διερεύνηση;
Μαρεσουν πολυ κοκκινα λιποχρωμικα και τα μωσαικου τυπου(αχατες κοκκινο μωσαικο, κοβαλτιο κοκκινο μωσαικο, λιποχρωμικο κοκκινο μωσαικο)

Περισσοτερο τα χιονε κοκκιναειμαι η εξαιρεση μιας και στους περισσοτερους αρεσουν τα εντονα

Τι εννοούμε εκθεσιακού τύπου;
Τα καναρίνια χρώματος δεν είναι για εκθέσεις;
Ενα καναρινι που ειναι καποιας ρατσας δν σημαινει οτι ειναι και εκθεσιακου επιπςδου ταυτοχρονα:)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μαρεσουν πολυ κοκκινα λιποχρωμικα και τα μωσαικου τυπου(αχατες κοκκινο μωσαικο, κοβαλτιο κοκκινο μωσαικο, λιποχρωμικο κοκκινο μωσαικο)
Δες όμως και τα υπόλοιπα καναρίνια χρώματος ή και θέσης διότι αυτά στα οποία αναφέρεσαι είναι καναρίνια που έχουν έντονο ανταγωνισμό στις εκθέσεις. Εννοείται ότι δεν θα σου πω εγώ τι θα αρέσει σε εσένα, απλά και ειλικρινά θα έλεγα πριν καταλήξεις σε ράτσες να δεις και άλλα, διότι μπορεί π.χ. τα Japan hoso να σε εκπλήξουν με τις ιδιαιτερότητές τους και με τα χρώματά τους, τα σγουρά επίσης, τα border ή τα fife fancy με την υπέροχη μουρίτσα τους. Και μετά είναι κι εκείνα τα μαύρα που δεν ξέρω πάλι πως τα λένε, τα οποία είναι απλά υπέροχα, αλλά αυτά δεν είναι ακόμα επίσημη ράτσα.
 
Περισσοτερο τα χιονε κοκκιναειμαι η εξαιρεση μιας και στους περισσοτερους αρεσουν τα εντονα

Σε περίπτωση που καταπιαστείς με τα κόκκινα, να γνωρίζεις ότι το ζευγάρι σου πρέπει αποτελείται από ένα κόκκινο έντονο και ένα κόκκινο χιονέ.
 
Στο 6:25 του βίντεο είναι αχάτες κόκκινο, μαύρο;
Εκεί είναι δυο ΜΑΥΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΕΝΤΟΝΑ. Οι Αχάτες είναι μια μετάλλαξη. Είναι ο πρώτος παράγοντας αραίωσης των Μαύρων, που είναι και η βάση, το σημείο αναφοράς, η αρχέγονη παρουσία των μελανινών που φέρουν τα πουλάκια.. Αν σε ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία των καναρινιών μπορείς να ξεκινήσεις το διάβασμα απο εδώ alop.gr/2018/01/15/καναρίνια-χρώματος/ (κλικ στο σεμιναριο Νο 1). Υπάρχει και συνέχεια αν δεν βαρεθείς 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όπως και να χει...
Βγάλε απόφαση για το τι πουλιά σου αρέσουν και θέλεις να ασχοληθείς... κι εμείς θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε να τα βρεις.
μερικα μαρεσουν πολυ
Εγώ τρελαίνομαι (φαίνεται άλλωστε) για τα καπέλα των γερμανικών...
 
Back
Top