Γενικά Από που θα αγοράζατε έναν Ζακό και γιατί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drade
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

drade

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα σε όλους είμαι νέο μέλος αν και στο παρελθόν έχω ξαναδιαβάσει θέματα του φόρουμ. Παπαγάλο δεν έχω, πολύ μικρός είχα έναν μικρό αλλά είχε αρρωστήσει στο μάτι και πέθανε, ωστόσο από το Γυμνάσιο θέλω να πάρω και δεν τα κατάφερα - μια το οικονομικό μια η φοβία ότι δεν έχω αρκετό χρόνο για να είναι χαρούμενος ο παπαγάλος ή ότι δεν θα έχω στο μέλλον... καταλαβαίνετε. Τέλος πάντων είμαι σε φάση που το σκέφτομαι τώρα πλέον που μένω και μόνος.

ρε παιδιά εδώ και 15 χρόνια γυρίζω τα μαγαζιά με κατοικίδια (pet shops) της Θεσσαλονίκης και έχω αυτά να πω:

πηγαίνοντας συχνά πυκνά στο Quiko (στον δρόμο προς περαία - εδ'ω και 5 περίπου χρόνια) έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι έχει εξαιρετικούς παπαγάλους τουλάχιστον από άποψη εξημέρωσης (το λέω σωστά;). Η μοναδική φορά που είδα παπαγάλο (αμαζονίου συγκεκριμένα) εξίσου κοινωνικός και γλυκός, ήταν σε ένα μαγαζί στην Πλάτωνος λίγο πιο πάνω από την Εγνατία. Στο Quiko όμως είναι σχεδόν όλοι έτσι - και σχεδόν όλα τα είδη (σχεδόν έτσι). Το καλύτερο ήταν όταν είχαν 3 γκρίζους μαζί - όλοι φιλικοί - αλλά ο ένας ήταν φοβερός! Παιχνιδιάρης χαρούμενος κατευθείαν να σου δώσει το πόδι του, να σ'αφήσει να τον χαϊδέψεις κλπ. η τιμή τους είναι 1400. Αυτές τις μέρες έκανα μια γύρα στα μαγαζιά (το quicko δεν έχει αυτήν τη στιγμή) και βρήκα έναν στην Τούμπα ο οποίος φαινόταν μικρός και τον πουλούσε ο μαγαζάτορας 2000, λέγοντας μου ότι μιλάει και είναι μεγαλωμένος στο χέρι κλπ κλπ. Δεν έχω κανέναν λόγω να μην τον πιστέψω δίοτι τον έχω δει τον εν λόγω μαγαζάτορα να μεγαλώνει παπαγάλο αλλά όταν πλησίασα αγρίεψε το πουλί. Τα ίδια και σε ένα μαγαζί (1500 τον έδινε) στον Εύοσμο. Η αλίθεια είναι ότι μέσω αγγελιών βρίσκεις και με λιγότερα χρήματα αλλά νομίζω πως έχει μεγάλη διαφορά το επίπεδο εξημέρωσης.

λοιπόν οι ερωτήσεις μου: Θα μείνει έτσι ο παπαγάλος με την ανάλογη προσοχή. Αξίζει να κοιτάξω από Έλληνα εκτροφέα με 1200 ευρώ; Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει η ιδέα του να πάω να διαλέξω ανάμεσα από 3 παπαγάλους που τους βλέπω. Έχει κανένας εμπειρία με ζακό από το έν λόγω κατάστημα (Quiko);

ακούω απόψεις και συγγνώμη για το τεράστιο ποστ!
 
Αναμφίβολα να προτιμήσεις εκτροφέα.. Απέφυγε τις αγγελίες. Τα 2000€ είναι πολλά για ζακό γιατί όλοι οι ζακό μπορούν να μιλήσουν και όλοι όσοι είναι ήμερη είναι ταισμένοι στο χέρι.. Το ότι μόλις πλησίασες στο κλουβί οι παπαγάλοι μπορεί να αγρίεψαν γιατί δεν ξέρεις τί βιώματα μπορεί να έχουν από περίεργο κόσμο που περνοδιαβαίνει στο μαγαζί.. Με τον ιδιοκτήτη ήταν φιλικοί; Και με εκτροφέα μπορείς να διαλέξεις αλλά εγώ τουλάχιστον ξέρω μόνο σε Αθήνα και Ρόδο εκτροφείς οπότε για Αθήνα μπορείς να κάνεις ένα ταξιδάκι για να δεις και να διαλέξεις το πουλάκι που θα σου κάνει το κλικ!
 
Από που ΖΑΚΟ

Αναμφίβολα να προτιμήσεις εκτροφέα.. Απέφυγε τις αγγελίες. Τα 2000€ είναι πολλά για ζακό γιατί όλοι οι ζακό μπορούν να μιλήσουν και όλοι όσοι είναι ήμερη είναι ταισμένοι στο χέρι. Οπότε για Αθήνα μπορείς να κάνεις ένα ταξιδάκι για να δεις και να διαλέξεις το πουλάκι που θα σου κάνει το κλικ!
Ναι αλλά πώς θα ταξιδέψει μετά με καινούριο πουλί τόση απόσταση μέχρι Θεσσαλονίκη; Θα έχει κούραση & άγχος ο ίδιος οπότε θα του το μεταδώσει, θα ταλαιπωρηθούν περισσότερο & θα στρεσσαρισθεί το νέο πουλάκι. Και μετά από την ταλαιπωρία της διαδρομής, άντε πάλι να προσαρμοσθεί στο σπίτι του, σε καινούριο κλουβί, περιβάλλον, κλίμα κλπ. ? !
 
εγω παλι πιστευω πως και απο ενα καλο μαγαζι αξιζει να αγορασει κανεις
πρωτα απ ολα γιατι μπορεις να το βλεπεις αρκετες μερες πριν το παρεις
και να καταλαβεις καποια πραγματα για τον χαρακτηρα του
επειτα ο μαγαζατορας πουλωντας ενα τετοιο παπαγαλο δεν ελπιζει
μονο στο κερδος απ την πωληση αλλα και στα μετα.. Τροφες παιχνιδια κλπ
εμενα παντως με βοηθησαν αρκετα σε οτι τους ζητησα αφου τον αγορασα..
 
2000 ειναι οντως υπερβολικο ποσο για African Grey. Σου ειπε οτι ειναι μικρο, αλλα δαχτυλιδι φοραει; Εαν δε φοραει δεν θα μπορεις να το διαπιστωσεις. Οντως και σε ενα μαγαζι που εχει 3-4 η και παραπανω πουλια που σε ενδιαφερουν μπορεις να βρεις καποιο που σε κερδιζει και σου αρεσει λιγο περισσοτερο.
 
Στην Κύπρο είναι 1100 ευρώ η αγορά τους ( πήρα έναν εγώ πριν 2 βδομάδες 5 Μηνών ήταν.. με 1000 ευρώ.. Μεγαλώμένος στο χέρι..
 
καλά ότι είναι υπερβολή το ποσό των 2000 το ξέρω απλώς το ανέφερα - ούτε μπορώ να διαθέσω αυτό το ποσό. Παρόλα ότι το Quiko είναι λίγο μεγάλο και απρόσωπο μάλλον από εκεί τείνω να πάρω δίοτι όπως είπαν και κάποια μέλη του φόρουμ βλέπεις την κατάσταση του πουλιού και τον χαρακτήρα του - και αυτό για μένα είναι απαραίτητο. Εκτός άμα ξέρετε να μ'ενημερώσετε για κάποιον εκτροφέα στην Θεσ/νίκη ή σε απόσταση 2 ωρών από θεσ/νίκη;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 
Εμείς τέλος Ιουλίου τον αγοράσαμε 1.400 e, και ήταν 5μισι μηνών, (είχε ταϊστεί στο χέρι, με απόδ. εισαγωγέα με τον αρ. Δακτυλιδιού), αλλά και αλλού που ρωτάγαμε μέχρι 1.500 βρίσκαμε, όχι περισσότερο.
 
προσωπικά, πιστεύω οτι το πετ-σοπ, είναι μια χαρά για τα παιχνίδια και τις τροφές, αλλά για συμβουλές, δίνει τις καθιερωμένες σχετικο-άσχετες που έχει ακούσει! Λογικό ειναι, δεν εχει μεγαλώσει μωρά, δεν έχει βάλει γέννες, που να ξέρει;
ο σωστός εκτροφέας,θα σε ρωτήσει πρώτα για τον τρόπο ζωής σου,τα ωράριά σου,θα σκεφτείτε μαζί και θα συναποφασίσετε!
Λογικό είναι, κανείς δεν θέλει να δυστυχήσει το πουλάκι που μεγάλωσε με τα χέρια του, σωστά;
εκτός των άλλων, σκέψου και την πιθανότητα το είδος που τώρα θέλεις να... Μη σου ταιριάζει... Ο παπαγάλος δεν είναι είδος διακοσμητικό για το σαλόνι μας, ειναι σύντροφος ζωής 🙂.
Η τελική απόφαση;δική σου!
 
εκτός των άλλων, σκέψου και την πιθανότητα το είδος που τώρα θέλεις να... Μη σου ταιριάζει... Ο παπαγάλος δεν είναι είδος διακοσμητικό για το σαλόνι μας, ειναι σύντροφος ζωής 🙂.
Η τελική απόφαση;δική σου!
Δεν καταλαβαίνω τι προκάλεσε την, αγενή σχεδόν, παρατήρηση σου για την παρομοίωση του παπαγάλου με διακοσμητικό. Σου φάνηκα να αμφιταλαντεύομαι; Ούτε ζήτησα κανενός την άποψη όσον αφορά το είδος του παπαγάλου που θα επιλέξω αλλά από που να τον αγοράσω κλπ. Άμα διάβαζες προσεκτικά το πρώτο ποστ μου θα έβλεπες ότι εδώ και 15 χρόνια θέλω παπαγάλο και δεν έχω πάρει γιατί δεν ήταν εντελώς κατάλληλες οι συνθήκες.
 
Δεν καταλαβαίνω τι προκάλεσε την, αγενή σχεδόν, παρατήρηση σου για την παρομοίωση του παπαγάλου με διακοσμητικό. Σου φάνηκα να αμφιταλαντεύομαι; Ούτε ζήτησα κανενός την άποψη όσον αφορά το είδος του παπαγάλου που θα επιλέξω αλλά από που να τον αγοράσω κλπ. Άμα διάβαζες προσεκτικά το πρώτο ποστ μου θα έβλεπες ότι εδώ και 15 χρόνια θέλω παπαγάλο και δεν έχω πάρει γιατί δεν ήταν εντελώς κατάλληλες οι συνθήκες.
Zακο- απο που θα τον αγοράζατε και γιατί;
δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω, αλλά, δεν ζήτησες τις απόψεις μας για το απο πού θα έπρεπε να αγοράσεις παπαγάλο;
ή απλά,έκανες γκάλοπ;
Πάντα διαβάζω προσεκτικά το αρχικό ποστκαι σκέφτηκα, πως για να μην έχεις τόσα χρόνια παπαγάλο, ενω τον θέλεις πολύ,(σόρρυ), αμφιταλαντεύεσαι...
προσπαθώ να μην είμαι αγενής, χωρίς επιτυχία-πάντα-🙄...
ευχομαι, πάντως,τωρα που οι συνθήκες ειναι ευοίωνες, να αποκτήσεις το "γκρίζο"σου, ακαι εγώ... (που δεν ζήτησες την άποψή μου...)σε συμβουλεύω να τον αγοράσεις απο εκτροφέα!
 
λοιπόν οι ερωτήσεις μου: Θα μείνει έτσι ο παπαγάλος με την ανάλογη προσοχή. Αξίζει να κοιτάξω από Έλληνα εκτροφέα με 1200 ευρώ; Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει η ιδέα του να πάω να διαλέξω ανάμεσα από 3 παπαγάλους που τους βλέπω. Έχει κανένας εμπειρία με ζακό από το έν λόγω κατάστημα (Quiko);

ακούω απόψεις και συγγνώμη για το τεράστιο ποστ!
Τον αν και κατα πόσο θα παραμείνει έτσι εξαρταται από το ίδιο το πουλί, από το πως ανατράφηκε και από το πόσο σωστά θα εκπαιδευθεί από σένα.. Αλλά και πάλι.. Μπορεί και να μην είναι το ίδιο φιλικός όπως όταν είναι μωρό, απ' το όλο σου ποστ δεν συμφωνώ με το σχόλιο περί αγένειας της sophias. Γιατι το μόνο που δείχνεις να σε ενδιαφέρει είναι η τιμή.. Μετά απο 15 χρόνια δεν φρόντισες να μάθεις οτι οι παπαγάλοι είναι Αγρια ζώα και αλλάζουν ευκολα διαθέσεις ακόμα κ αν είναι ταισμένοι στο χέρι; Οπότε θεωρώ εύστοχο το σχόλιο περί διακοσμητικού...
 
απ' το όλο σου ποστ δεν συμφωνώ με το σχόλιο περί αγένειας της sophias. Γιατι το μόνο που δείχνεις να σε ενδιαφέρει είναι η τιμή.. Μετά απο 15 χρόνια δεν φρόντισες να μάθεις οτι οι παπαγάλοι είναι Αγρια ζώα και αλλάζουν ευκολα διαθέσεις ακόμα κ αν είναι ταισμένοι στο χέρι; Οπότε θεωρώ εύστοχο το σχόλιο περί διακοσμητικού...

Η ειρωνεία να λείπει. Το ότι οι παπαγάλοι είναι άγρια ζώα είναι κοινή γνώση. Το πόσο ευκολά βελτιώνεται ή χάνεται η εξημέρωση τους ήταν ουσιαστικά ένα από τα ερωτήματα μου. 'Εχω διαβάσει βιβλία αλλά ήθελα να ακούσω απόψεις και εμπειρίες. Όσον αφορά την μεγάλη περίοδο των 15 ετών: 15 χρόνια ήμουν λάτρης αλλά οι συνθήκες δεν ήταν καλές, την μια φοιτητής Αγγλία - στρατιωτικό κλπ και μέχρι πρότεινος δεν είχα δικό μου σπίτι και στο πατρικό μου τα κατοικίδια δεν ήταν ευπρόσδεκτα.

ΝΑΙ η τιμή με ενδιαφέρει (και φαντάζομαι τον οποιονδήποτε που δουλεύει και βασίζεται στον μισθό του) ΑΛΛΑ προφανώς και δεν είναι το μοναδικό κριτήριο, ερώτηση έκανα. Εκείνο που μ'ενδιέφερε πρωτίστως είναι να ακούσω απόψεις σε σχέση με την αγορά από pet shop ή από εκτροφέα με τα συν και τα πλυν. Ευτυχώς πράγματι άκουσα απόψεις τέτοιου είδους οι οποίες βοήθησαν (όπως του Φοίβου και της Μαρίας Παπ κλπ - τους οποίους και ευχαριστώ).
 
Zακο- απο που θα τον αγοράζατε και γιατί;
δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω, αλλά, δεν ζήτησες τις απόψεις μας για το απο πού θα έπρεπε να αγοράσεις παπαγάλο;
ή απλά,έκανες γκάλοπ;
Πάντα διαβάζω προσεκτικά το αρχικό ποστκαι σκέφτηκα, πως για να μην έχεις τόσα χρόνια παπαγάλο, ενω τον θέλεις πολύ,(σόρρυ), αμφιταλαντεύεσαι...
προσπαθώ να μην είμαι αγενής, χωρίς επιτυχία-πάντα-🙄...
ευχομαι, πάντως,τωρα που οι συνθήκες ειναι ευοίωνες, να αποκτήσεις το "γκρίζο"σου, ακαι εγώ... (που δεν ζήτησες την άποψή μου...)σε συμβουλεύω να τον αγοράσεις απο εκτροφέα!
από που να τον αγοράσω ήταν η ερώτηση όχι ποιο είδος και το κόλλημα όπως ανέφερε και η maria pap είναι ότι από εκτροφέα πρέπει να ταξιδέψει ο γκρίζος και δεν θα τον έχω δει πρίν τον πάρω (για να δω χαρακτήρα, επίπεδο εξημέρωσης κλπ).

τέλος πάντων, ευχαριστώ για την ευχή σου
 
Φυσικά και η τιμή μας ενδιαφέρει, αλλά δεν παίζει τον μοναδικό ρόλο στην αγορά ενός κατοικιδίου, είτε αυτό ειναι παπαγάλος είτε είναι φίδι. Το quiko (μιας και αναφέρθηκε το όνομα) φέρνει καλά πουλάκια, όμως για χαμηλότερη τιμή αλλά και για ακόμα πιο κοινωνικοποιημένο πουλί και πιο καλό προτιμάς απο εκτροφέα. Παρόμοια κουβέντα έχει γίνει και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-η-διαφορά-αγοράς-παπαγάλου-από-εκτροφέα-pet-shop.7178/ ρίξε μια ματιά για περισσότερες απόψεις. Θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα και να το αναπτύξουμε και όχι να μπούμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις...
 
Συγνώμη, ξέχασα πως η ειρωνεία απαγορεύεται εδώ.. Ο ειρωνιομετρητής χτύπησε κόκκινο πάλι...
 
Συγνώμη, ξέχασα πως η ειρωνεία απαγορεύεται εδώ.. Ο ειρωνιομετρητής χτύπησε κόκκινο πάλι...

Κανόνες Συμπεριφοράς στους Χώρους του PetBirds Forum
Το PetBirds δεν είναι ένα ακόμη Forum για πουλιά αλλά ένα Forum που απευθύνεται σε ανθρώπους που φροντίζουν πουλιά. Ως εκ τούτου, παρακαλούμε να είστε προσεκτικοί στον τρόπο που συμπεριφέρεστε μέσα στους χώρους του PetBirds καθώς επίσης και στον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεστε στα υπόλοιπα Μέλη.
Να θυμάστε πάντα ότι:
  • Τα μηνύματα των μελών εκφράζουν τις προσωπικές τους απόψεις τις οποίες δεν είστε υποχρεωμένοι να αποδεχθείτε αλλά ούτε και έχετε το δικαίωμα να αλλάξετε την άποψη των άλλων με το ζόρι μόνο και μόνο για να συμφωνεί με τη δική σας.
  • Μην απαιτείτε αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο τον δυνατό πιο σαφή τρόπο. Να θυμάστε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλιτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.
  • Οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν και ότι δεν υπάρχουν για τα πάντα απαντήσεις.
  • Απαγορεύεται να βρίζετε ή να χρησιμοποιείτε λέξεις και φράσεις σε ύφος και τόνο που προσβάλλει τα άλλα μέλη. Απαγορεύεται επίσης η δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών για οποιονδήποτε λόγο. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν.
  • Αν ο λόγος για τον οποίο κάνατε εγγραφή είναι για να δημιουργήσετε προβλήματα στην κοινότητα, τότε να ξέρετε ότι βρήκατε λάθος μέρος να το κάνετε.
Οποιοδήποτε μήνυμα παραβαίνει τα όσα αναφέρονται παραπάνω θα διαγράφεται άμεσα και ο συντάκτης των μηνυμάτων αυτών θα υπόκειται σε συστάσεις ή ακόμη και αποκλεισμό (ban) ανάλογα με τη σοβαρότητα της υπόθεσης, η οποία θα εκτιμάται από την ομάδα διαχείρισης.
 
Back
Top