Γενικά Από που να πάρω κοκατίλ και ποια είναι η τιμή τους;

Αλεξανδρος 21

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Γιαννιτσά
Γεια σας θα ήθελα να αγοράσω ένα παπαγαλάκι κοκατιλ εξημερωμένο (ταϊσμένο στο χέρι). Είχα και στο παρελθόν αλλά το μαγαζί απο το οποίο το είχα πάρει έχει κλείσει και δεν ξέρω που μπορώ να βρω.. Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο έμπιστο pet shop στην Θεσσαλονίκη ή κάποιον έμπιστο εκτροφέα παρακαλώ να μου απαντήσει. Πριν 3-4 χρόνια όταν το είχα πάρει το πλήρωσα 80€. Οι τιμές κυμαίνονται σε αυτά τα πλαίσια;
 
Αλέξανδρε είναι πολύ δύσκολο να βρεις πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι σε pet shop.

Εκτροφέα στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω, αλλά σε αυτό το θέμα είχαν προτείνει κάποιον https://community.petbirds.gr/threads/Ψάχνω-κοκατίλ-στην-Θεσσαλονίκη.33331/ .
Ρίξε μία ματιά στο θέμα, αν και το μέλος νομίζω τελικά πήρε από εκτροφέα από την Κατερίνη οπότε δεν μπορούμε να έχουμε άποψη.
Οι τιμές κυμαίνονται σε αυτά τα πλαίσια;
Για τις τιμές μπορείς να δεις εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-είναι-η-τιμή-των-Κοκατίλ.4452/
 
Καλώς ήρθες Αλέξανδρε και με το καλό να αποκτήσεις πάλι το κοκατιλάκι που θέλεις.
Οι τιμές κυμαίνονται απο 50 μέχρι 100-120 , ανάλογα την μετάλλαξη.
Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί καλοί εκτροφείς στη Θεσσαλονίκη μιας και τα κοκατίλ είναι απο τα πιο διαδεδομένα είδη στους κατοικίδιους παπαγάλους :)

Υπάρχουν και ομάδες στο facebook για παπαγάλους που μπορείς να ρωτήσεις και να βρείς αξιόλογους εκτροφείς.

Θα σε συμβούλευα να πάρεις απογαλακτισμένο πουλάκι και να μην μπείς στην παγίδα του να πάρεις κάποιο και να το ταίσεις με κρέμα γιατί αυτό θέλει πολλές γνώσεις για να γίνει σωστά.
Αυτό είναι και μια ένδειξη ότι ο άλλος είναι σωστός εκτροφέας.

Ίσως ο @zack27 ή ο @vagelis76 που είναι δύο πολύ καλοί εκτροφείς κοκατίλ γνωρίζουν κάποιον στην Θεσσαλονίκη να σου προτείνουν 🙂

Επίσης μέχρι να βρείς το φιλαράκι σου θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια άρθρα για τη διατροφή και την διαμονή των πουλιών για να είσαι όσο πιο προετοιμασμένος γίνεται :)

Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά


Οδηγός Φροντίδας Παπαγάλων

Κλουβιά για Παπαγάλους

Επιλογή θέσης κλουβιού στο σπίτι

Συμπεριφορά και Επικοινωνία των Παπαγάλων

Καλό διάβασμα και εύχομαι να βρείς σύντομα το κοκατίλ που θέλεις :)
 
Σας ευχαριστώ πολύ
[automerge]1542622291[/automerge]
@ilie mp, Έχω δει και έχω διαβάσει τα πάντα που αφορούν παπαγάλους και πιπ συγκεκριμένα τα κοκατιλ🙂 Και ναι ενδιαφέρομαι για απογαλακτισμενο παπαγαλο
 
Back
Top