Διατροφή Από που προμηθευόμαστε το ρασκ;

Γιάννης 95

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Πάρνηθα
καλησπερα σε ολους τους φίλους
σκεπτομαι να φτιαξω μονος μου αβγοτροφή για τα κοκκινα καναρίνια μου διαβασα ολες (νομίζω) τις συνταγες που εχουν καταγραφεί αλλά εχω καποιες ερτωτήσεις να κάνω
το ρασκ απο που το προμηθευομαστε (υπάρχει κατι αλλο αντίστοιχο προϊον)
το μήλο στην αβγοτροφή το ψιλοκοβω στο χερι και το βαζω ή το χτυπάω στο μούλτι
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα συμβουλές
 
ρασκ έχουν όλα τα μεγάλα pet shops. Νομίζω μπορεί να μπει και κους κους στη θέση του αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει οπότε ας πει κάποιος που χρησιμοποιεί αν είναι ευχαριστημένος. Μήλο προσωπικά το δίνω πάντα χωριστά. Αν θες για πολύ μικρά πουλιά που δεν θα το φάνε χωριστά τότε τριμμένο καλύτερα. Για τα κόκκινα βάλε και τριμμένο καρότο βοηθάει στο χρωματισμό. Υποθέτω ότι θα χρησιμοποιήσεις την αυγοτροφή για να χορηγήσεις χρωστικές έτσι; Να αναφέρω ότι τις βάζεις στο νερό στο οποίο μπαίνει το ρασκ και όχι μετά, για να διαλυθούν ομοιόμορφα σε όλο το μείγμα. Επίσης πολύ προσοχή στις δοσολογίες.
 
καλησπερα σε ολους τους φίλους
σκεπτομαι να φτιαξω μονος μου αβγοτροφή για τα κοκκινα καναρίνια μου διαβασα ολες (νομίζω) τις συνταγες που εχουν καταγραφεί αλλά εχω καποιες ερτωτήσεις να κάνω
το ρασκ απο που το προμηθευομαστε (υπάρχει κατι αλλο αντίστοιχο προϊον)
το μήλο στην αβγοτροφή το ψιλοκοβω στο χερι και το βαζω ή το χτυπάω στο μούλτι
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα συμβουλές

Ράσκ θα βρείς σε σοβαρά (πετ-σοπ),όπως λέει κι' ο Βασίλης,
ή εδώ kiklos.info/shop6/
στις αυγοτροφές.
Κανένα άλλο προιόν δεν κάνει την δουλειά του ράσκ
τόσο καλά(ούτε το κουσκουσέ αλλά ούτε και ο κιμάς σόγιας).
-Το μήλο ΔΕΝ μπαίνει στην αυγοτροφή.
Η γνώμη μου,τα φρούτα πρέπει να προσφέρονται
πάντα φρέσκα και σε αρκετά μεγάλα κομμάτια για να διατηρούν όλες τους
τις βιταμίνες.
 
φιλε μου εχω ακουσει (δεν το εχω δοκιμασει )οτι το ρασκ (στα ελληνικα σημαινει παξιμαδι,θα βρεις εκατονταδες σελιδες στο google με cretan rusk) εχει μεγαλη απορροφητικοτητα σε νερο και θα σου χρειαστει αν θελεις να διαλυεις υγρα συμπληρωματα στην τροφη που φτιαχνεις. Εγω στην δικια μου αυγοτροφη
Παρασκευή αυγοτροφής για καναρίνια δεν χρησιμοποιω υγρα συμπληρωματα περα του σιτελαιου που ετσι κιαλλιως δεν δυαλυεται ευκολα στο νερο. Τα υπολοιπα (μαγια, σπιρουλινα, γυρη ) ειναι σε μορφη σκονης και τα αναμιγνθω με την τριμμενη φρυγανια(παιρνω πια απο το lidl, εκλεισε το plus) και τον κιμα σογιας με το multi ετσι ωστε να γινουν εντελως σκονη. Το καροτο ή το φρουτο ή τα χορταρικα που βαζω μετα δινουν την υγρασια που χρειαζεται η τροφη για ναναι αφρατη(επισης αυξανει την υγρασια σχετικα και το αυγο). Δεν βαζω εξτρα νερο παρα μονο αν δεν προσθεσω για καποιο λογο καποια απο αυτα που τελευταια ανεφερα.

ο κιμας πραγματι δεν εχει ιδιαιτερη απορροφητικοτητα οπως σου ειπε και ο κυριος Μακης. Τον βαζω για τις πρωτεινες του(50% σχεδον) οτι πρεπει για την πτερορροια
 
Back
Top