Γενικά Από σήμερα έχουμε ένα cockatiel lutino

Dimitris58

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2014
Μηνύματα
24
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στην παρέα από σήμερα έχουμε στο σπίτι μας ένα πανέμορφο cockatiel lutino περίπου 8-9 μηνών σύμφωνα με τον κύριο από το pet shop.Φαίνεται ήμερο, βέβαια όταν πλησιάζουμε το χέρι στο κλουβί αναστατώνεται πιστεύω είναι μέχρι να μας συνηθίσει. Ειμαστε όλοι ενθουσιασμένοι με το νέο μέλος της οικογένειας!
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και να χαίρεσαι το πουλάκι! Ανεβασε μας και μια φωτογραφία να το δούμε 😉 ο κύριος στο πετ σοπ είναι πολύ πιθανό να σου πει ψέματα, έχει δαχτυλίδι στο πόδι το πουλάκι; Την πρώτη εβδομάδα δεν θα το ενοχλείς παρά μόνο για φαγητό και νερό. Βαλτο σε ένα πολυσύχναστο δωμάτιο για να σε συνηθίσει και μπορείς να πηγαίνεις να του μιλάς με ήρεμη φωνή
 
Να το χαιρεσαι το νεο φιλαρακι σου! Δε ξερω απο κοκατιλ αλλα ξερω οτι οταν ενα πουλι δεν εχει δαχτυλιδι δεν μπορουμε να ξερουμε την ηλικια του, το φυλο του και πολλα αλλα... Αρα ειναι πολυ πιθανον, οπως ειπε ο Βασιλης, ο πετσοπας να σου ειπε ψεμματα για να πουλησει το ζωντανο, που μπορει να το ειχε και χρονια στο μαγαζι του... Ανεβασε φωτο για να σου πουν οι πιο εμπειροι που γνωριζουν απο κοκατιλ αν ειναι κατω του ενος ετους (οπως σου ειπε ο μαγαζατορας) ή ακομη και αν ειναι αγορι ή κοριτσι! Αλλα επειδη οπως στα εγραψα μπορει και να σε αγχωσα, και πανω του ενος ετους να ειναι το μικρουλι με υπομονη και αγαπη θα ημερεψει! 😉

Αν, οταν δυει ο ηλιος, το πουλακι βρισκεται σε μερος σκοτεινο και ησυχο δεν υπαρχει λογος να το σκεπαζετε! Αν παλι τι εχετε σε μερος με ανοιχτα φωτο βαλτου ενα σκουρο σεντονι ετσι ωστε να κοιμαται οσες ωρες πρεπει! Τα πουλαι πρεπει να κκοιμουνται με τη δυση του ηλιου και να ξυπνουν με την ανατολη! Ας μιλησουν ομως και οι ειδικοι των κοκατιλς γιατι εγω ειμαι καναρινομαμα! 😛

Περιμενουμε φωτο! :D
 
Οπως σου ειπε ο βασιλης ακριβως εγω σκεπαζω καθε βραδυ αφηνωντας λιγο το σεντονι πιο ψηλα για να βλεπουν και κινησεις στο δωματιο και ενα φωτακι αναμεννο γιατι τα κοκατιλς εχουν night frights αυτο με το χερι προς το παρων αποφευγετω μεχρι να εξοικοιωθει μαζι σας να σου ζησει ανεβασε φωτο αν εχεις απορεια για το φυλο του
 
Γεια σου Μίμη, καλώς ήρθες και να σου ζήσει το κοκατιλάκι σου! Τις βασικές πληροφορίες στις έδωσαν τα παιδιά πιο πάνω. Ό,τι επιπλέον χρειαστείς θα τα συζητάμε :)
 
κουκλί είναι να σου ζήσει! Κατά την γνώμη μου είναι μικρότερο του χρόνου ίσως και μικρότερο των 9 μηνών
 
Όπως τα λέει η Μαρία, από το ράμφος μου φαίνεται ότι είναι μικρότερο του χρόνου( μπορεί πολύ μπορεί και λίγο δεν ξέρω). Βλέπω τώρα τα 2 μεγάλα κοκατίλ που έχω και υπάρχει μια μικρή διαφορά στο ράμφος με τα μικρά που είναι δυο μηνών. To δικό σου μοιάζει με τα μικρά μου, που είναι 2 μηνών άρα πρέπει να είναι μικρό, όπως και να χει κουκλάκι είναι
 
Καλησπέρα σε όλους
Μετά από 1,5 μήνα περίπου στο σπίτι μας ο Ριρίς νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο εχει αρχίσει να τρώει από το χέρι (είναι βέβαια λίγο επιφυλακτικός ακόμα) στο τέλος έρχεται όμως, δεν εχει κάτσει να τον ακουμπησουμε ακόμα και δεν εχει ανεβεί στο χέρι Είναι ήσυχος όταν βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί είτε για να καθαρίζω είτε για να τον ταΐσω θεωρώ ότι θέλει ακόμα λίγο χρόνο...
 
Καλησπέρα
Ευχαριστώ Μαρία όσον αφορά τη διατροφή του εκτός από τους σπόρους τρώει
μήλο, λάχανοκαι μαρούλι κάθε 1 ή 2 ημέρες πιστεύω είναι εντάξει.
 
Προσπάθησε να δώσεις και λίγα χορταρικά εκτός από φρούτα και λαχανικά. Μπρόκολο επίσης και τα φύλλα του, σπανάκι, μαϊντανό, ρίγανη χλωρή ή ξηρή, το ίδιο δυόσμο, βασιλικό, δενδρολίβανο. Ασχολήσου λίγο να διαβάσεις τα άρθρα της διατροφής Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών και εδώ για τα βότανα Βότανα - Φυσικές Θεραπείες
 
Back
Top