Ασθένειες Από την πρώτη μας επίσκεψη στο γιατρό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zxvt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zxvt

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
328
Πόλη
Φλώρινα
Πριν δύο μέρες επισκεφθήκαμε (με τα δυο μου παπαγαλάκια) το γιατρό! Αφορμή για την επίσκεψη ήταν οι υποψίες μου οτι τα μικρά μου είχαν ακάρεα, γιατί κάποια μέρα είχα ακούσει να κάνει ο Budgie μου έναν περίεργο θόρυβο, που δεν έμοιαζε με το κανονικό του κελάηδημα! Βέβαια το πουλί το αμέσως επόμενο λεπτό κελαηδούσε κανονικά Στον Budgie επίσης παρατήρησα αραίωση των πούπουλων γύρω από τα μάτια. Ενώ η Καρδούλα φαινόταν άκεφη...
Ο γιατρός εξέτασε τις κουτσουλιές τους στο μικροσκόπιο και διαπίστωσε οτι τα πουλιά μου έχουν κοκκιδίαση, χωρίς να είναι ιδιαίτερα έντονο το πρόβλημα. Έτσι πήραμε μια σκόνη η οποία αποτελεί και την θεραπεία μας! Κατα τ'αλλα ο γιατρός τα βρήκε υγιέστατα. Μου είπε μάλιστα οτι στη δική μου περίπτωση τα συμπτώματα που ανέφερα δεν πληρούσαν τα στοιχεία που απαιτούνται για να διαγνωστεί ότι έχουν ακάρεα.
Μου έδωσε και άλλες χρήσιμες πληροφορίες. Κάποιες από αυτές είναι ήδη γνωστές, ωστόσο είναι σημαντικό που επιβεβαιώνονται από κάποιον γιατρό. Για το λόγο αυτό αναφέρω και τα παρακάτω...
Τα πουλιά μου ηλικίας σχεδόν 7 μηνών βρίσκονται στην εφηβεία τους και λόγω των ορμονών που αρχίζουν να παράγονται στον οργανισμό τους έχουν την τάση να μαλώνουν συνεχώς και να προτιμούν πολλές φορές το ταίρι τους να διατηρεί μία απόσταση "ασφαλείας" (γεγονός που έχω παρατηρήσει και εγώ, ειδικά το τελευταίο καιρό είναι ιδιαίτερα έντονο!).
Με συμβούλεψε να βγάλω την σήτα που βρίσκεται στον πάτο του κλουβιού, για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να σπάσουν το πόδι τους, σε περίπτωση που τρομάξουν. Στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν μπορεί να πιαστούν τα νύχια τους στη σήτα. Αυτό το πρόβλημα το συναντούν πολύ συχνά και η ζημιά είναι ανεπανόρθωτη...
Τόνισε οτι τα κλουβιά των οποίων κάποιο σημείο έχει σκουριάσει θα πρέπει να αντικαθίστανται.
Μου είπε επίσης οτι πρέπει να αποφεύγω τα ισχυρά απολυμαντικά - αντιβακτηριδιακά σαπούνια κλπ γιατί υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθεί και να κυριαρχήσει στο περιβάλλον τους ένας μόνο μικροοργανισμός που μπορεί να είναι επικίνδυνος για τα πουλιά. Τα ισχυρά απολυμαντικά τα χρησιμοποιούμε μόνο αν το συστήσει ο γιατρός. Για την "καθημερινή" καθαριότητα χρησιμοποιούμε ήπια απολυμαντικά (πχ αυτά για τα πιάτα) με καλό ξέπλυμα. Καθαρίζουμε με μαλάκα σφουγγάρια που δε χαράσσουν τις ποτίστρες οπότε δεν ευνοείται η ανάπτυξη άλγης και διαφόρων οργανισμών στο σημείο που έχει χαραχθεί το σκεύος. Επίσης κατά την άποψη του ο καλύτερος τρόπος απολύμανσης των ξύλινων stands είναι το βράσιμο!
Τον ρώτησα για τα συμπληρώματα διατροφής (βιταμίνες κλπ). Απάντησε οτι δεν πρέπει να χορηγούνται χωρίς λόγο και με λίγα λόγια έκρινε απαραίτητη την καλής ποιότητας συσκευασμένη τροφή (όχι χύμα τροφή ή αυτή που συσκευάζουν στα pet shops) τα λαχανικά και τα φρούτα όταν είναι διαθέσιμα, το αυγό (από κότες που ξέρουμε πως εκτρέφονται) ή την αυγοτροφή. Η άμμος και τα σπασμένα κοχύλια που θεωρείται καλό συμπλήρωμα για τη διατροφή τους και βοηθάει στην πέψη, επιθυμητό θα ήταν να υπάρχουν μέσα στο κλουβί. Επίσης μου είπε οτι το σουπιοκόκαλο του εμπορίου μπορεί κάποιες φορές να είναι τεχνητό! Το καλύτερο είναι να δίνουμε στα πούλια φυσικό κόκκαλο σουπιάς, αν είναι δυνατόν από σουπιά που έχουμε αγοράσει εμείς.
:)
 
Back
Top