Γενικά Από τι ηλικία διακρίνεται το φυλώ των καναρινιών;

Panoulis7

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
56
Πόλη
Λιβαδειά
Καλημερα σας παιδια. Ηθελα να σας ρωτησω εχω καποια καναρινακια απο 4 εως 5 μηνων αλλα δεν μπορω να τα διακρινω αν ειναι αρσενικα ή θηλυκα για να τα ξεχωρισω. Ειναι νωρις ακομη για να φανουν τι ειναι; Απο τι ηλικια φαινεται τι φυλο ειναι; Ενας εκτροφεας μπορει να καταλαβει τι ειναι οταν ειναι μικρα;
 
Πρώτα πρώτα, ξεκίνησε διαβάζοντας το άρθρο για τη διάκριση φύλου των καναρινιων. ^
Απο τι ηλικια φαινεται τι φυλο ειναι;
Η απάντηση σε αυτό βρίσκεται εδώ Όταν το καναρίνι είναι αρσενικό, φουσκώνει ο λαιμός; Διάβασε ολόκληρη τη συζήτηση, το θέμα είναι ίδιο με το δικό σου.

Αν σου μείνουν απορίες, ρωτάς και πάλι ή ανεβάζεις φωτογραφίες των πουλιών σου για να πούμε τη γνώμη μας.
 
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο ένας απλός χομπίστας νιώθει την ανάγκη να ξέρει όσο νωρίτερα γίνεται το φύλο του νεαρού καναρινιού. Αφού έτσι κι αλλιώς για αναπαραγωγή δε γίνεται να μπει. Τι διαφορετικό θα κάνει δηλαδή στη διαχείριση ενός πουλιού 3-4 μηνών ανάλογα με το αν είναι αρσενικό ή θηλυκό;

Όταν θα υπάρχει πραγματική ανάγκη διάκρισης του φύλου τότε θα μπορεί να το ξεχωρίσει από το κελάηδημα ή και από τη γενετική περιοχή του.
 
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο ένας απλός χομπίστας νιώθει την ανάγκη να ξέρει όσο νωρίτερα γίνεται το φύλο του νεαρού καναρινιού.
Το ρωταω αυτο γιατι θελω τα πουλακια να τα δωσω σε δικα μου ατομα και μου ζητανε ολοι αρσενικα για να κελαηδανε και με εχουν ζαλισει 😀... Εχω διαβασει οτι θελουν αρκετο καιρο για να φανουν τι ειναι... Δηλ αν φουσκωνει ο λαιμος τους και κελαηδανε ειναι αρσενικα... απλως ρωτησα αν μπορουν να φανουν απο τωρα τι ειναι...
 
Back
Top