Αναπαραγωγή Από τι ηλικία ξεκινάνε να ζευγαρώνουν τα lovebirds;

xaris.ekm

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2016
Μηνύματα
27
Πόλη
Ξάνθη
Καλημέρα Σας. λέγομαι Χάρης και πριν δυο μέρες πήρα δυο όμορφα lovebirds . Θέλω λίγο Βοήθεια Για Την αναπαραγωγή Τους. Είναι 5 η 6 μηνών. Είναι όλη Μέσα μαζί. Από τι ηλικία ξεκινάνε να ζευγαρώνουν ;
 
Χάρη κατ' αρχήν έχεις βεβαιωθεί για τα φύλα τους; δηλαδή ότι είναι ζευγάρι; Πρώτο μέλημά σου είναι αυτό, να σιγουρευτείς και ο σίγουρος και ταχύτερος και οικονομικότερος τρόπος είναι το τεστ dna.
Αν είσαι σίγουρος, τα πουλιά είναι μικρά. Μετά την ηλικία αυτή, δηλαδή των 6 μηνών, πιθανόν οργανικά είναι έτοιμα να αναπαραχθούν αλλά δεν είναι σκόπιμο να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί το αναπαραγωγικό τους σύστημα δεν είναι πλήρως ανεπτυγμένο, ιδιαίτερα του θηλυκού που θα δεχθεί την μεγαλύτερη επιβάρυνση.
Η καλή αναπαραγωγή περνάει από την σωστή υγεία, κάτι που είναι διαχρονικό μας μέλημα.
Έτσι κι αλλιώς υγιή πτηνά, θα ζευγαρώσουν και θα αναπαραχθούν. Φιλάσθενα ίσως χάσουν την ζωή τους και αμφίβολο αν βγάλουν νεοσσούς και τι ποιότητας υγείας.
Έχεις λοιπόν χρόνο να ενημερωθείς, να τα φροντίσεις και να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή όταν και όπως πρέπει.
Έχοντας μια εμπειρία αποδεδειγμένα καλή στην φροντίδα των παπαγάλων, ωστόσο δεν χάνεις κάτι να κρατήσεις <Link Removed>, έχει συγκεντρωμένα τα περισσότερα χρήσιμα άρθρα που τους αφορούν.
Πρόσεχε τα <Link Removed> είναι πανούργοι και επιδέξιοι δραπέτες, πρέπει να έχεις πάντα ασφαλισμένα πορτάκια, ταΐστρες και ότι άλλο ανοίγει.
Τώρα σε πρώτη φάση, εστίασε στην <Link Removed> τους, οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί για το ασβέστιο.
Επειδή είσαι γνώστης και δεν ξέρω τι δεν ξέρεις, για ρώτα, να δούμε όποιος μπορεί να βοηθήσουμε :)
 
Σε ευχαριστώ Πολύ με βοήθησες αρκετά με Αυτά που μου είπες. τα πήρα Από pet shop σαν ζευγάρι. Εγώ σκεφτόμουν Ότι Είναι ακόμα μικρά Για αναπαραγωγή και έλεγα να το προσπαθήσω Την άνοιξη που βοηθάει και Ο Καιρός. το έχω ψάξει το Θέμα μέσω ίντερνετ και εδώ Στην Σελίδα πριν γίνω μέλος, διάβαζα ορισμένα άρθρα. τα έχω ξεκινήσει διατροφή με βιταμίνες, σουπιοκόκκαλο, φρούτα λαχανικά και Την κανονική Τους τροφή. τα βλέπω Είναι όλη μέρα μαζί Δεν χωρίζονται Ποτέ και τραγουδάνε όλη μέρα.
 
Το "κολλητό" στους παπαγάλους, δείχνει απλά μια καλή φιλία. Εύχομαι να είναι ζευγάρι φυσικά αλλά δεν το βλέπουμε αυτό από τα φιλιά, τα χάδια και τα "ξεψειρίσματα" δυστυχώς.
Αναπαραγωγή μπορείς να κάνεις κάθε εποχή του χρόνου, εκτός από το κατακαλόκαιρο φυσικά που είναι απάνθρωπο. Τότε μπάνια και ξεκούραση :)
 
Ναι Μέσα Στο καλοκαίρι Δεν θα τα αφήσω να ζευγαρώσουν. Αυτά τα βασικά τα ξέρω Γιατί ασχολούμαι και με Αλλά είδη ( κουνέλια καναρίνια σκυλιά) Είμαι φιλόζωος
 
Χάρη, μήπως τα πουλακια φορούν δαχτυλιδι κλειστού τύπου; Αν ναι, κάνε τον κόπο να μας πεις τα στοιχεία που αναγράφονται στο καθε δαχτυλιδι. Έτσι ίσως θα μπορουσε να προκύψει οτι δεν ειναι απο τον ιδιο εκτροφέα κι επομένως δεν ειναι αδέρφια.
Ακόμα, θα μπορούσες να ρωτήσεις τον πωλητή, να ρωτήσει με τη σειρά του εκεί που τα προμηθεύτηκε, για το αν ειναι αδέρφια. Αν μάλιστα ο πωλητής σου φαίνεται συνεργάσιμος θα μπορούσες να του εξηγήσεις το θέμα της αιμομιξίας που μπορεί να προκύπτει και οτι λόγω αυτού, αν πράγματι ειναι αδέρφια εσυ θα αναγκαστείς να παρεις αλλα δυο για συντρόφους (άσχετο το τι θα κανεις τελικά, απλά σου λέω πως θα μπορούσες να το χειριστείς).
Να τα χαιρεσαι.
 
Χάρη, μήπως τα πουλακια φορούν δαχτυλιδι κλειστού τύπου; Αν ναι, κάνε τον κόπο να μας πεις τα στοιχεία που αναγράφονται στο καθε δαχτυλιδι. Έτσι ίσως θα μπορουσε να προκύψει οτι δεν ειναι απο τον ιδιο εκτροφέα κι επομένως δεν ειναι αδέρφια.
Ακόμα, θα μπορούσες να ρωτήσεις τον πωλητή, να ρωτήσει με τη σειρά του εκεί που τα προμηθεύτηκε, για το αν ειναι αδέρφια. Αν μάλιστα ο πωλητής σου φαίνεται συνεργάσιμος θα μπορούσες να του εξηγήσεις το θέμα της αιμομιξίας που μπορεί να προκύπτει και οτι λόγω αυτού, αν πράγματι ειναι αδέρφια εσυ θα αναγκαστείς να παρεις αλλα δυο για συντρόφους (άσχετο το τι θα κανεις τελικά, απλά σου λέω πως θα μπορούσες να το χειριστείς).
Να τα χαιρεσαι.
Σε ευχαριστώ Για τις συμβουλές. Δεν έχουν δαχτυλίδι Αλλά θα ρωτήσω αυτόν Από όπου τα πήρα.
 
Χάρη, μήπως τα πουλακια φορούν δαχτυλιδι κλειστού τύπου; Αν ναι, κάνε τον κόπο να μας πεις τα στοιχεία που αναγράφονται στο καθε δαχτυλιδι. Έτσι ίσως θα μπορουσε να προκύψει οτι δεν ειναι απο τον ιδιο εκτροφέα κι επομένως δεν ειναι αδέρφια.
Ακόμα, θα μπορούσες να ρωτήσεις τον πωλητή, να ρωτήσει με τη σειρά του εκεί που τα προμηθεύτηκε, για το αν ειναι αδέρφια. Αν μάλιστα ο πωλητής σου φαίνεται συνεργάσιμος θα μπορούσες να του εξηγήσεις το θέμα της αιμομιξίας που μπορεί να προκύπτει και οτι λόγω αυτού, αν πράγματι ειναι αδέρφια εσυ θα αναγκαστείς να παρεις αλλα δυο για συντρόφους (άσχετο το τι θα κανεις τελικά, απλά σου λέω πως θα μπορούσες να το χειριστείς).
Να τα χαιρεσαι.
Βασικά φίλε μου Δεν νομίζω να Είναι αδέρφια Γιατί το Ένα Είναι μασκοφορος και το άλλο κανονικό πολύχρωμο
 
Βασικά φίλε μου Δεν νομίζω να Είναι αδέρφια Γιατί το Ένα Είναι μασκοφορος και το άλλο κανονικό πολύχρωμο

Κι ότι σκόπευα να ρωτήσω αν είναι ίδιο είδος. Μπορείς να βάλεις μερικές φωτό; Αν δεν είναι ίδιο είδος δίνουν συνηθως στείρους απογόνους. Ελπίζω να μην σου τα είπαν για ζευγάρι επειδή εχουν άλλο χρωμα... 🙄
 
:)☹
Κι ότι σκόπευα να ρωτήσω αν είναι ίδιο είδος. Μπορείς να βάλεις μερικές φωτό; Αν δεν είναι ίδιο είδος δίνουν συνηθως στείρους απογόνους. Ελπίζω να μην σου τα είπαν για ζευγάρι επειδή εχουν άλλο χρωμα... 🙄
Έχω Φωτογραφίες Στο προφίλ Μου Από τα lovebirds . Δεν Μπορώ να ανεβάσω Φωτογραφίες Από το κινητό. Μόνο Από Τον υπολογιστή
 
Εχεις 2 διαφορετικά είδη. Το σκαρφαλωμένο είναι masked και το άλλο είναι fischer's. Επειδή έχουν και τα 2 είδη λευκό δακτύλιο γύρω απο το μάτι δεν δίνουν στείρους απογόνους. Παρόλα αυτά καλά είναι να κρατάμε τα είδη καθαρά σε πουλιά που βρίσκουμε εύκολα.
 
🙂Ευχαριστώ Πολύ Την myra για Την Βοήθεια με Την Φωτογραφία και Τον Φοίβο Για Τις συμβουλές. Ευχαριστώ ηρέμησα κάπως
 
Ναι λογικά Αυτό θα κάνω.
Αυτό είναι το σωστότερο! 👍

Υποψιάζομαι κιόλας ότι σου είπαν με το σκούρο κεφάλι για αρσενικό και το άλλο για θηλυκό, σωστά; 🙄
 
Αυτό είναι το σωστότερο! 👍

Υποψιάζομαι κιόλας ότι σου είπαν με το σκούρο κεφάλι για αρσενικό και το άλλο για θηλυκό, σωστά; 🙄
Δεν Μου είπαν κάτι τέτοιο. Αλλά όντως Έτσι Είναι Από Ότι διαπίστωσα Εγώ
 
Ειναι πολυ ομοφα και τα δυο κα φαινονται αρκετα νεαρα ακομα!
Μπραβο σου που δεν θα τα ζευγαρωσεις και θα παρεις το ιδιο ειδος για το καθε ενα.
Μην ξεχασεις οταν φερεις τα καινουρια να περασουν πρωτα απο καραντινα .
Πρωτον για λογους ασθενειας -μην εχουν δηλαδη κατι τα νεα πουλακια και κολλησουν και αυτα που εχεις τωρα- και δευτερον για να γινει σιγα σιγα η γνωριμια μην εχεις θεματα :)
 
Xάρη επίσης το κλουβί αυτό είναι λείαν ακατάλληλο για οποιδήποτε πουλί. Πολύ σκουριασμένο, πολύ βρώμικο και με αιχμηρά σύρματα που μπορούν ανα πάσα στιγμή να γίνουν επικίνδυνα. Αγόρασε 2 καινούρα μεγάλα ορθογώνια ή τετράγωνα κλουβιά, για να έχεις το κάθε ζευγάρι σου σε σωστό κλουβί και να ζουν τα πουλιά όπως πρέπει. Έτσι θα ελπίζεις να έχεις κι αναπαραγωγή όταν έρθει η ώρα.
 
Back
Top