Φροντίδα Από τι να προήλθε ο θάνατος του καναρινιού μου;

Vassilis S

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
89
Καλησπέρα στην παρέα. Σας γράφω για να σας πω την εμπειρία μου κ να επιστήσω την προσοχη στους φιλους που μένουν Πευκάκια Νέα Ιωνία. Σήμερα λοιπόν έχασα το καναρίνι μου έναν γερμανικό σκουφατο μετά από 8 χρόνια συμβίωσης κ τρομερής αδυναμίας. Γυρνοντας σπίτι βρήκα κάποια υπολείμματα από αυτόν μέσα στο κλουβί κ πολλά πούπουλα παντού. Το κλουβί ήταν άθικτο σαν κάτι να τον τράβηξε μέσα από τα κάγκελα. Μένω στον 3ο όροφο κ έτσι αποκλείω τη γάτα η οποία θα είχε πετάξει κ το κλουβί κάτω. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ήταν γεράκι. Έχω ακούσει για την ύπαρξη τους στην περιοχή μας κ έχω δει κιόλας. Απλά μετά από 8 χρόνια που τον έχω στο μπαλκόνι δεν πίστευα ποτέ ότι θα συμβεί. Πολύ άσχημο συναισθημα. Προσοχή λοιπόν στους φιλους. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γλιτώσει το πουλί από μια τέτοια επίθεση αλλά πιστεύω ότι αν είχα βάλει γύρω από το κλουβί κοτετσοσυρμα μπορεί κ να μην είχε τέτοια κατάληξη. Τέλος πάντων αν κάποιος φίλος πιστεύει ότι μπορεί να ήταν τίποτα άλλο ας πει τη γνώμη του να ενημερωθούμε όλοι. Καλό βραδυ
 
Θεωρητικά έχεις πέσει θύμα επίθεσης αρπακτικού.
Κάτι σαν αυτό στο video που ακολουθεί.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Δεν είναι καθόλου σπάνιο αρπακτικά κυρίως γερακιών (ή κάτι τέτοιο), να επιτίθενται στα πτηνά που βρίσκονται εκτεθειμένα στις αυλές των σπιτιών και στα μπαλκόνια των πολυκατοικιών και πολλές φορές ακόμη και μέσα στα διαμερίσματα. (δείτε στο 1:13)
Έχω και προσωπική τραγική εμπειρία.
Τα πτηνά αυτά είναι μεταναστευτικά, έρχονται στην πατρίδα μας για να περάσουν το χειμώνα και βάζουν δυστυχώς στο μενού τους και τα δικά μας πτηνά.
Θα πρέπει να έχουμε πάρει μέτρα για την προστασία τους μάλιστα αρκετές φορές έχει απασχολήσει την ομάδα μας αυτό το θέμα και έχει υπάρξει θέμα συζήτησης όπως
https://community.petbirds.gr/threads/Προστασια-απο-αρπακτικα.15976/
https://community.petbirds.gr/threa...-στα-μπαλκόνια-από-τα-αρπακτικά-πουλιά.20356/
https://community.petbirds.gr/threads/Εχθροί-των-καναρινιών-και-λύσεις-για-την-προστασία-τους.13008/
https://community.petbirds.gr/threa...με-τα-καναρίνα-απο-τα-αρπαχτικά-πουλιά.12245/

Μέτρα προστασίας διαφορετικά θα βλέπουμε τα άσχημα αποτελέσματα της επίθεσης στους φίλους μας.

2.jpg
 
Κρίμα για το πουλάκι και για σένα που έζησες αυτό το σοκ.
Μπορεί να είναι οποιοδήποτε αρπακτικό αλλά το συνηθέστερο είναι οι καρακάξες που υπάρχουν παντού. Εδώ στο Χαλάνδρι έχει πολλές αποικίες και στην Φιλοθέη το ίδιο. Άρα σίγουρα και Νέα Ιωνία αφού ίδια περιοχή είμαστε. Είναι πολυπληθείς και δεν αφήνουν σε ησυχία φωλιές από δεκαοχτούρες και άλλα πουλάκια μικρότερα. Μόνο τα κοτσύφια έχω δει να τις παίρνουν στο κυνήγι.
Θέλει προσοχή στα πουλάκια στα μπαλκόνια δυστυχώς δεν είναι ασφαλή.
 
Κρίμα για το πουλάκι και για σένα που έζησες αυτό το σοκ.
Μπορεί να είναι οποιοδήποτε αρπακτικό αλλά το συνηθέστερο είναι οι καρακάξες που υπάρχουν παντού. Εδώ στο Χαλάνδρι έχει πολλές αποικίες και στην Φιλοθέη το ίδιο. Άρα σίγουρα και Νέα Ιωνία αφού ίδια περιοχή είμαστε. Είναι πολυπληθείς και δεν αφήνουν σε ησυχία φωλιές από δεκαοχτούρες και άλλα πουλάκια μικρότερα. Μόνο τα κοτσύφια έχω δει να τις παίρνουν στο κυνήγι.
Θέλει προσοχή στα πουλάκια στα μπαλκόνια δυστυχώς δεν είναι ασφαλή.
Μαρία όταν στραβώνουν τα σύρματα του κλουβιού είναι γεράκια...
 
Κατα την γνωμη μου ηταν γερακι. Εγω ειχα το κλουβι μου στην βεραντα πανω σε μια ξυλινη ντουλαπα εκει δεν υπηρχε πιθανοτητα να ερθει καποιο αρπακτικο σε οπτικη επαφη με το κλουβι. Μια μερα ομως κατεβασα το κλουβι στο πατωμα του μπαλκονιου να του αλλαξω νερο, μπηκα μεσα καθαρισα την ποτιστρα βγηκα εξω και ηταν αργα.. απο το καναρινι ελειπε η ουρα και καποια φτερα.. Ξεψυχουσε... Το πηρα στο χερι μου και ειδα οτι μπροστα στην καμαρα ειχε σπασει το κοκκαλακι του. Πεθανε στο χερι μου.. η επιθεση εγινε απο γερακι το οποιο οταν ανοιξα την μπαλκονοπορτα εφυγε.
 
Είχα κ εγώ μια παρόμοια εμπειρία ποιο παλιά αλλά την έκανα κ την αμαρτία μου. Είχα αφήσει την πόρτα ανοιχτή μπήκε το γεράκι μέσα κ μου έφαγε δύο καναρίνια. Από εκείνη την μέρα περίμενα κ εγώ μέσα μαζί κοντά στο σούρουπο, ώσπου ήρθε πάλι εε αυτή ήταν κ η τελευταία φορά που είδε τα καναρινακια μου..
 
Αγαπητέ φίλε misalouri το 2ο Βίντεο είναι ακόμα πιο τραγικό. Μεσα Από το σπίτι... Τι πουλί είναι αυτό δεκαοχτουρα;
 
Είχα κ εγώ μια παρόμοια εμπειρία ποιο παλιά αλλά την έκανα κ την αμαρτία μου. Είχα αφήσει την πόρτα ανοιχτή μπήκε το γεράκι μέσα κ μου έφαγε δύο καναρίνια. Από εκείνη την μέρα περίμενα κ εγώ μέσα μαζί κοντά στο σούρουπο, ώσπου ήρθε πάλι εε αυτή ήταν κ η τελευταία φορά που είδε τα καναρινακια μου..
Δεν είναι λύση αυτό και καλό είναι να αποφεύγεται. Το λάθος δεν διορθώνεται με λάθος, αλλά με προστασία.

Αγαπητέ φίλε misalouri το 2ο Βίντεο είναι ακόμα πιο τραγικό. Μεσα Από το σπίτι... Τι πουλί είναι αυτό δεκαοχτουρα;
Δεν γνωρίζω, ούτε είναι εύκολο να αναγνωριστεί από κανέναν όπως έγινε. Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε κι αυτό θα είναι σφάλμα.
 
Δεν εννοώ αυτό που συνέβη σε μένα αλλά το πουλί που φαίνεται στο 2ο Βίντεο... αν είναι δεκαοχτουρα.
Φίλε patila θα συμφωνήσω κ εγώ με το misalouri Γιατί δυστυχώς έτσι είναι η φύση κ δεδομένου ότι αυτά τα αρπακτικά κυνηγούν για τροφή. Απ την άλλη πάλι σέβομαι ότι πολλές φορές δε μπορείς να κρατηθείς...
 
Δεν εννοώ αυτό που συνέβη σε μένα αλλά το πουλί που φαίνεται στο 2ο Βίντεο... αν είναι δεκαοχτουρα.
Φίλε patila θα συμφωνήσω κ εγώ με το misalouri Γιατί δυστυχώς έτσι είναι η φύση κ δεδομένου ότι αυτά τα αρπακτικά κυνηγούν για τροφή. Απ την άλλη πάλι σέβομαι ότι πολλές φορές δε μπορείς να κρατηθείς...
Ακριβώς γι΄αυτό το πουλί σου απάντησα... Το τράβηξε μέσα από το κλουβί, στράβωσε και τα κάγκελα και τελικά το διέλυσε...
 
Κρίμα Βασίλη, δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά.. Σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποιο άλλο καναρίνι για συντροφιά ή ακόμη είναι πολύ νωρίς και είσαι θολωμένος;

@patilas Παναγιώτη, εάν το επιβεβαιώσει κάποιος όπως στην περίπτωση σου, ότι ο θάνατος προήλθε απο άγριο ζώο, η αλήθεια είναι πως η οργή είναι μεγάλη. Δεν είναι λύση όμως και να αμαρτήσεις... 😉
 
Αυτο δεν μπορούσα ν κρατηθώ.. Είναι τραγικό θέαμα
Ακριβώς εκεί ξεχωρίζουμε από τα ζώα... αν θέλουμε να είμαστε ή να λεγόμαστε άνθρωποι... Και πρέπει να το δεχτούμε ως λάθος για να μη ξαναγίνει.
 
Εκεινη τι στιγμή για ν είμαι ειλικρινής το ήθελα τις επόμενες μέρες είπα εγώ έφταιγα έπρεπε ν έχω καλύτερη προφύλαξη..
 
Γιάννη γενικά είμαι ενάντια στην αγορά από pet shop. Τον δικό μου τον είχα πάρει από έναν παλιό φίλο που εκάνε αναπαραγωγες για χόμπυ. Σίγουρα θα πάρω ξανά καναρίνι απ κάποιο φίλο χομπιστα
 
Παναγιώτη, νομίζω αυτό που είπε ο @misalouris είναι όλη η ουσία "Ακριβώς εκεί ξεχωρίζουμε από τα ζώα..."
Παρ' όλα αυτά, τα λάθη είναι για τους ανθρώπους, σκοπός είναι να μαθαίνεις και να μην τα επαναλαμβάνεις.
 
Εκεινη τι στιγμή για ν είμαι ειλικρινής το ήθελα τις επόμενες μέρες είπα εγώ έφταιγα έπρεπε ν έχω καλύτερη προφύλαξη..
Είπαμε Παναγιώτη λάθος... και ως λάθος θα πρέπει να το αντιμετωπίζουμε όλοι εμείς εδώ μέσα. Γιατί πραγματικά λάθος ήταν.
 
Πάντως άσχετο με το θέμα που άνοιξα κ για να συνεχίσω σ αυτό που με ρώτησε ο Γιάννης, νομίζω ότι αν έχεις έστω κ μια φορά σκουφατο, τότε θες ξανά μόνο σκουφατο...
 
Back
Top