Φροντίδα Από τι ξύλο είναι αυτές οι πατήθρες;

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Μπορεί κανείς να αναγνωρίσει από τι ξύλο είναι αυτές οι πατήθρες;
 

Συνημμένα

  • ksyla.webp
    ksyla.webp
    30,3 KB · Προβολές: 29
Σε καμία περίπτωση δεν μιλώ σαν expert άλλα έχω την εντύπωση ότι το πρώτο αριστερά δεν είναι το ίδιο ξύλο με τα άλλα δυο. Θα τολμήσω να υποθέσω ότι το πρώτο μου κάνει σαν ελιά και τα άλλα δυο σαν ακακία άλλα, καλύτερα, περίμενε να έρθει κάποιος ο οποίος θα είναι περισσότερο ειδήμων από εμένα.🙄
 
Αφού δεν έχουν τον εξωτερικό φλοιό, δύσκολα να καταλάβουμε...
Που τα βρήκες; δε σου είπαν από τη δέντρο είναι;
εγω ειμαι κατα της αποφλοίωσης των κλαδιων... Θελω να πατανε σε πιο τραχη ξυλα και οχι λεια... Και να μπορούν να το ροκανίσουν μόνα τους, αν θέλουν.
 
Εγω πηρα εβα αλλο μαρκα trixie (δεν με αφηνει να ανεβασω φωτο) αλλα οταν το εβαλα και ενω το εσφηξα πολλη ο παπαγαλος ανεβενς πανω και το ξυλο κουνιοταν με αποτελεσμα να πεσει. Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω κα αν φταχνει γιατι τωρα το εχω αγορασει;
[automerge]1544560626[/automerge]
Και σου είναι απαραίτητα να τα χρησιμοποιήσεις;
εγω θα τα απέφευγα πάντως...
Σε παρακαλω δες λιγο το μυνημα που εστειλα
 
Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω κα αν φταχνει γιατι τωρα το εχω αγορασει;
Το βίδωσες πολύ και λάσκαρε από μέσα μάλλον... Δέστο με άλλο τρόπο ή σφήνωσέ το στα κάγκελα...
 
Το βίδωσες πολύ και λάσκαρε από μέσα μάλλον... Δέστο με άλλο τρόπο ή σφήνωσέ το στα κάγκελα...
Δεν φτανει απο την μια στην αλλη κα επιαηςμπορει να λασκαρε αλλα τωρα το ςβγαλα και το ξαναεβαλα αλλα και παλι δεν λειτουργει
[automerge]1544561837[/automerge]
Το βίδωσες πολύ και λάσκαρε από μέσα μάλλον... Δέστο με άλλο τρόπο ή σφήνωσέ το στα κάγκελα...
Επισης ευχαριστω για την συντομη απάντηση
 
Εγω πηρα εβα αλλο μαρκα trixie (δεν με αφηνει να ανεβασω φωτο) αλλα οταν το εβαλα και ενω το εσφηξα πολλη ο παπαγαλος ανεβενς πανω και το ξυλο κουνιοταν με αποτελεσμα να πεσει. Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω κα αν φταχνει γιατι τωρα το εχω αγορασει;
[automerge]1544560626[/automerge]

Σε παρακαλω δες λιγο το μυνημα που εστειλα
Λογικά έχουν μεγαλώσει οι στροφές στο ξύλο και φεύγει η βιδα;καλά κατάλαβα;
αν συμβαίνει αυτό... Μπορείς να βάλεις ελάχιστη ξυλόκολλα μέσα στη τρύπα να βιδώσεις καλά ξανα και να το αφήσεις να στεγνώσει πολύ καλά.Άν δεις οτι καθώς το βιδώνεις βγαίνει κολλά απ έξω το σκουπίζεις με ένα χαρτάκι όσο είναι νωπή. Γιατί μετα γίνεται σκληρη και διαφανές.

rsz_sdc11115.webp
 
Λογικά έχουν μεγαλώσει οι στροφές στο ξύλο και φεύγει η βιδα;καλά κατάλαβα;
αν συμβαίνει αυτό... Μπορείς να βάλεις ελάχιστη ξυλόκολλα μέσα στη τρύπα να βιδώσεις καλά ξανα και να το αφήσεις να στεγνώσει πολύ καλά.Άν δεις οτι καθώς το βιδώνεις βγαίνει κολλά απ έξω το σκουπίζεις με ένα χαρτάκι όσο είναι νωπή. Γιατί μετα γίνεται σκληρη και διαφανές.

View attachment 59238
Οχι λαθος καταλαβατε. Ειναι κανονικα μεσα αλλα οσο και αν το βιδωνο δεν ειναι σταθερο
 
Οχι λαθος καταλαβατε. Ειναι κανονικα μεσα αλλα οσο και αν το βιδωνο δεν ειναι σταθερο
Τότε το διακενο είναι μεγάλο και οι ροδέλες δε πιάνουν και πέφτει;
Δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο γίνεται. Γίνε πιο κατανοητός ή βάλε φώτο να δούμε
 
Τότε το διακενο είναι μεγάλο και οι ροδέλες δε πιάνουν και πέφτει;
Δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο γίνεται. Γίνε πιο κατανοητός ή βάλε φώτο να δούμε
Αυτο που ειπατε και μαλλον αυριο θα το αλλαξω
 
Κράτα μα ζι σου μια ροδέλα και παρε 2 μεγαλύτερες, απλά πρόσεξε μην ειναι τεράστια η τρυπα της ροδέλας και δε σφίγγει καλα η πεταλούδα μετά
Οκ ευχαριστ. Για το ενδιαφερον
 
Back
Top