Γενικά Απώλεια και νεα άφιξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Πολλες εξελίξεις αυτες τις μέρες... Λογο συγκατοικησης με την κοπέλα μου ο Αρχιμήδης (Ζακο) μετακόμισε και αυτός. Περιέργως το εχει πάρει οχι απλα καλα, αλλα τέλεια... Οταν μπορέσω θα φτίαξω ενα χρονικό μετακόμισης για να υπαρχει... Δυστυχώς ο Τούμπας (Λοβμπερντ) της κοπέλας μου δεν ήταν τόσο τυχερός... Πριν προλάβουμε να τον φέρουμε κ αυτον στην παρέα δραπέτευσε απ το πατρικό της (το οποιο ειναι δυο σπιτια διπλα οποτε δεν ειχε νιωσει απωλεια). Το πουλι ηταν ημιάγριο αλλα με τόσο μοναδικο χαρακτηρα που ακομα κ γω που δεν το πολυ ήξερα έριξα αρκετο κλάμα πόσο μάλλον η κοπέλα μου... Με μέντορα τον πασίγνωστο Carlo χθες της πηρα ενα μπλέ παρροτλετάκι απο ερασιτέχνη εκτρόφεα. Μολις βαφτιστεί το μικρό στρουμφακι θα εχουμε κ λεπτομερη παρουσιαση... Δυστυχώς το τέλειο κλουβάκι που του πήρα εχει λίγο μεγάλα διάκενα κ χώραγε ο διαβολάκος, οποτε μπηκε στο παλιο κλουβι. Ο μικρός αν κ σατανας κ ταχυτατος ειναι καλοαναθρεμένος.. ηρεμος δεδομένων των συνθηκών και λατρεύει να τρώει απ το χέρι. Ευπρόσδεκτες ολες οι συμβουλές και ζήτηση συγκεκριμένων προτάσεων για κλουβια με μεγαλο μηκος πλατος αλλα μικροδιάκενο...
 
Λυπάμαι για την απώλειά σας... μακάρι να τα καταφέρει ο φυγάς!

Όσο για την νέα άφιξη να πω καλώς τα δεχτήκατε και να το χαίρεστε το στρουμφάκι σας! Περιμένουμε με αγωνία φώτο και παρουσίαση!

Σκέφτεσαι να αφήσεις Ζάκο με παροτλάκι να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο; Μπορεί να υπάρξει θέμα; (άσχετη με παπαγάλους αλλά τρομερή θαυμάστριά τους!)
 
Χρόνια πολλά και καλή και χαρούμενη ζωή να έχετε με την αγαπημένη σου!
Το μικρό lovebird, θέλω να πιστεύω πως κάποιος το βρήκε και θα βρίσκεται ήδη σε κάποιο σπίτι.
Να σας ζήσει το parrotletάκι σας!
Στο κλουβί μήπως να έβαζες λεπτή σήτα για ν' αποφύγεις να περνάει από τα κάγκελα; Βέβαια θα πρέπει να την προσαρμόσεις από μέσα όχι απ' έξω, για ν' αποφύγεις ατυχήματα εγκλωβισμού του. Ή μήπως να το επέτστρεφες;
 
Για το λοβμπιρντ ευχομαστε να είναι καλά κ το ψάχνουμε ακόμα μήπως το έχει κάποιος γειτονας. Το κλουβί αν το τυλιξω εξωτερικά με απλό σύρμα διχοτομώντας τα διάκενα θα είναι σούπερ αλλά έχω ακούσει αρκετά αρνητικά πράγματα για τα ανοξείδωτα συρματα. Μετά την καραντίνα τα κλουβιά των πουλιων θα είναι στο ίδιο δωμάτιο αλλά οι έξοδοι θα γίνονται σε χωριστό χώρο...
 
Back
Top