Αναπαραγωγή Απώλεια μωρών παραδείσιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efi

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2008
Μηνύματα
351
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Καλημερα! Εδω και πολυ καιρο δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι οποτε δεν εχω καταφερει να επικοινωνησω μαζι σας ενω σας χρειαστηκα... Τελικα η θυληκια μου εκανε 6 αυγουλακια τα κλωσσουσε επιμελως για 15 περιπου μερες μαζι με τον αρσενικο και το προβλημα αρχισε οταν εσκασε το πρωτο μωρακι, δεν το ταισαν απ'οτι καταλαβα οπως και ολα τα υπολοιπα και τελικα ενω βγηκαν 6 μωρα τελικα δεν εζησε τιποτα... Δεν ξερω γιατι εγινε αυτο και πολυ στεναχωρηθηκα... Τους εβγαλα τελικα τη φωλια μετα απο 2 μερες αλλα με εκπληξη διαπιστωσα οτι καπακι εκανε αυγα παλι η θυληκια στον πατο του κλουβιου... Μεχρι προχτες ειχε κανει 4... Τι να κάνω; Να τους ξαναβαλω φωλια; Ποσες γεννες πρεπει να εχει; Να τα χωρισω μολις γεννησει το θυληκο αφου τους εχω τη φωλια; Υπαρχει περιπτωση να μην τα ταισε επειδη εκανε κ αλλα αυγα μετα; Συγνωμη για το μεγαλο μνμ και τις πολλες ερωτησεις απλα δεν ξερω τι να τα κανω! Εχω στεναχωρηθει πολυ...☹ Ευχαριστω!
 
Εμένα μου έκαναν 4 αυγά πριν αρκετές μέρες και ενώ τα κλώσσησαν για λίγες μέρες τελικά τα έφαγαν😱Εσύ τι φωλιά τους έχεις κλειστή ή ανοιχτή; Τους παρήχες φαντάζομαι αυγό, αυγοτροφή. Βιταμίνες. Δεν τα τάιζαν και πέθαναν ή έγινε κάτι άλλο; Αν δεν θες να ξαναγεννήσουν προς το παρών μην τους βάζεις φωλιά, εξαφάνισε κάθε ίχνος από νήμα και κόψε το αυγό, αυγοτροφή και δίνε μόνο σπόρους για λίγο καιρό:)Εγώ λίγο νήμα άφησα μέσα και αυτό τα έκανε να ετοιμάζουν φωλιά στην αυγοθήκη, να ζευγαρώνουν και αναγκάστηκα να τους βάλω πάλι φωλιά(κλειστή αυτή τη φορά).
 
και μένα κάτι παρόμοιο.έβγαλαν 3 απ' τα 4 αυγά και τα σκότωσαν και τα πέταξαν κάτω απ' τη φωλιά. Παρατηρώ τελικά ότι δεν είναι όπως τα καναρίνια- καμία σχέση. Μαρέσει που λένε ότι τα παραδείσια φημίζονται για την καλή φροντίδα την οποία παρέχουν στα μικρά τους. Πού είναι η καλή φροντίδα;
Εδώ κάθε μέρα στο συγκεκριμένο φόρουμ, καθημερινά παραπονιούντε αρκετά μέλη για τους συνεχείς φόνους. Τί φροντίδα είναι αυτή; Κάθε μέρα σαν τα κοτόπουλα ψοφάνε. Η δικιά μου τους έκοψε τα πόδια και μετά τα πέταξε απ' τη φωλιά.
Μην πώ τη λέξη τώρα... αλλά θα την πώ: Σκατά είναι. Εντάξει, μου αρέσουν που είναι έτσι ωραία και μικρά, αλλά τί να τα κάνω τα αυγά καιτις φωλιές αφού δεν έχω σταυρώσει ούτε ένα μικρό. Δεν είναι υπερβολικός ο χαρακτηρισμός για τον οποίο παραπονέθηκαν πολύ, αλλά είναι κανονικοί φονιάδες. Σκατόπουλα. Ναί είναι.
φτάνει, αρκετά είπα.

σημείωση: Stavros σε παρακαλώ μη θημώσεις με τα λόγια και τις κουβέντες μου, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Βέβαια μπορεί να μην κάνει που τα χαρακτήρησα έτσι, αλλά, συγγνώμη.
 
Παιδια δεν ξερω αν τα σκοτωσαν εγω αρτιμελη τα εβγαλα απο τη φωλια αλλα δυστυχως δεν ζουσαν... Τι να πω δεν ξερω... Η φωλια που τους ειχα ηταν κλειστη και την ειχαν φτιαξει με το νημα μεσα μονα τους με πολυ επιμελεια... Δεν ξερω μετα τι παθανε, αυγοτροφη τους ειχα μεχρι που γεννησε τα αυγα μετα το εκοψα μου ειχαν πει οτι τα πυρωνει κιολας γι'αυτο...Βιταμινες τους ειχα... Τελικα τι να κανω να μην τους βαλω φωλια παλι μαλλον ε;Τωρα εχουν μονο σουπιοκοκκαλο, την τροφη και το κεχρι Σενεγαλης αυτο που ειναι σαν κλαδακι...
 
vaggeliss είπε:
Παρατηρώ τελικά ότι δεν είναι όπως τα καναρίνια- καμία σχέση. Μαρέσει που λένε ότι τα παραδείσια φημίζονται για την καλή φροντίδα την οποία παρέχουν στα μικρά τους. Πού είναι η καλή φροντίδα;

Η φροντιδα τους ειναι αναλογη με αυτη που τους παρεχουμε.
Εχουμε κατανοηση τις αναγκες των πουλιων μας;
Και εγω περισι ειχα αναλογα προβληματα με τα ζεμπρακια. Ειχαν γινει κανιβαλοι στην κυριολεξια. Με σκεψη και παρατηριση βρηκα οτι η απλη αυγοτροφη του εμποριου δεν καλυπτε τις αναγκες τους. Με αυγοτροφη πλουσια σε ζωικη πρωτεινη και συμπληρωμα με mealworms τα συμπτωματα εξαφανιστικαν και η αναπαραγωγη εξελιχτυκε κανονικα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Δηλαδη να υποθεσω οτι αν τους βαλω την καταλληλη αυγοτροφη την επομενη φορα θα δω τα μωρα τους να ζουν και να τα ταιζουν; Να το ψαξω αν ειναι... Παντως απο φροντιδα και καθαριοτητα δεν νομιζω να εχουν παραπονο!
 
Παιδια εγω στην τελευταια γενα μου τον Μαρτιο διαπιστωσα πως το κυριο προβλημα απωλειας μικρων ειναι μετα την επιτεθηκοτητα του αρσενικου η ΜΙΚΡΗ καλαθωτη φωλια. Ειχα 5 μικρα και ενω παρουσιαζαν σαφη διαφορα μεγεθους αρχισα να παρατηρω πως οσο μεγαλωναν τους"επνιγαν"κυριολεκτικα τα περιττωματα... Και εχασα με αυτον τον τροπο.. Πιστευω απο ασφηξια ολα τα μικρα...Απο τοτε χρησιμοποω μονο τις μεγαλες ξυλινε φωλιες για παπαγαλλους...
 
Παιδια εγω στην τελευταια γενα μου τον Μαρτιο διαπιστωσα πως το κυριο προβλημα απωλειας μικρων ειναι μετα την επιτεθηκοτητα του αρσενικου η ΜΙΚΡΗ καλαθωτη φωλια. Ειχα 5 μικρα και ενω παρουσιαζαν σαφη διαφορα μεγεθους αρχισα να παρατηρω πως οσο μεγαλωναν τους"επνιγαν"κυριολεκτικα τα περιττωματα... Και εχασα με αυτον τον τροπο.. Πιστευω απο ασφηξια ολα τα μικρα...Απο τοτε χρησιμοποω μονο τις μεγαλες ξυλινε φωλιες για παπαγαλλους...


Η μικρη καλαθωτη φωλια ειναι για καναρινια... Διαβαστε και λιγο τα αρθρα!Η ενημερωση πριν προβουμε σε αναπαραγωγη ειναι απαραιτητη!
 
ρε Φαμπιο ρε Φαμπιο μην εισαι πνευμα αντιλογιας ενοωτην φωλια που πουλανε στα πετ σοπ για να κοιμουντε τα παραδεισια. Καλαθωτη-κλειστη
 
ρε Φαμπιο ρε Φαμπιο μην εισαι πνευμα αντιλογιας ενοωτην φωλια που πουλανε στα πετ σοπ για να κοιμουντε τα παραδεισια. Καλαθωτη-κλειστη



Με παρεξηγησες...
Αλλα αυτο που εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα ειναι οτι τα πετ σοπ δεν ειναι κα πολυ εμπιστοσυνης! Αν οχι ολα, τα περισσοτερα τουλαχιστον...
 
Το θεμα ειναι οτι τα μωρα δεν προλαβαν καν να μεγαλωσουν... Με το που εσπασαν ολα τα αυγα δεν ξαναμπηκαν μεσα... Ποια περιττωματα, αμα δεν τα ταιζουν... Δεν ξερω ακομα τι εφταιξε και τι να κανω... Με το που γεννηθηκαν τα μωρα εκανε καπακι κ αλλα αυγα στον πατο και αφησε τα μωρα να ψοφησουν... Τι να πω... Δε νομιζω οτι τους εφταιξε η φωλια παντως δε μου φαινεται μικρη...
 
Φαμπιο σου ζητο συγνωμη εαν παρεξηγηθηκες. Στο θεμα μας τωρα εφη ποσο χρονων ειναι η θηλυκια _μηπως ειναι μικρο πουλι και οχι καταληλο ακομα για αναπαραγωγη... (?)
 
Χρηστο τα πουλια αυτα μου τα εκαναν δωρο τον Σεπτεμβριο και πρεπει να ειναι 1 ετους περιπου... Ειχα αναφερει σε παλαιοτερα posts κατι προβληματα δυστοκιας που ειχαμε (οι χρηστες Βασιλης και Pigaki ισως θυμουνται) αλλα πλεον ξεπεραστηκαν... Εν τω μεταξυ καθε εβδομαδα εχω και αυγα στον πατο απο τοτε που μου τα χαρισαν και τα παιδια εδω με επεισαν να τους βαλω φωλιτσα και ειχαμε τα γνωστα αποτελεσματα...Απο εδω και περα ομως τι γινεται;! Να τους ξαναβαλω φωλια; Ποσες γεννες πρεπει; 3 με 4 το χρονο;
 
Δεν ξερω τι να σου πω αρχιζω να σκεφτομαι μηπως δεν ταιριαζει το ζευγαρι(δεν ειναι παντα απαραιτητη η επιτυχια ενος ζευγαριου ) τι να πω;
 
1. και το προβλημα αρχισε οταν εσκασε το πρωτο μωρακι, δεν το ταισαν απ'οτι καταλαβα οπως και ολα τα υπολοιπα και τελικα ενω βγηκαν 6 μωρα τελικα δεν εζησε τιποτα...
Τους εβγαλα τελικα τη φωλια μετα απο 2 μερες αλλα με εκπληξη διαπιστωσα οτι καπακι εκανε αυγα παλι η θυληκια στον πατο του κλουβιου... Μεχρι προχτες ειχε κανει 4...

2. Τι να κάνω; Να τους ξαναβαλω φωλια;

3. Ποσες γεννες πρεπει να εχει;

4. Να τα χωρισω μολις γεννησει το θυληκο αφου τους εχω τη φωλια;

5. Υπαρχει περιπτωση να μην τα ταισε επειδη εκανε κ αλλα αυγα μετα;

1. Καταρχήν παρατηρώ ότι η θηλυκιά έκανε πολύ γρήγορα δεύτερη γέννα. Υπάρχει η πιθανότητα να φταίει η απειρία της θηλυκιάς. Αν είναι η πρώτη της γέννα πιθανό να αδηγήθηκε πολύ σύντομα σε ζευγάρωμα και δεύτερη γέννα με αποτέλεσμα να αφήσει την πρώτη. Τα πουλιά δεν οδηγούνται από τη λογική για να κλωσσήσουν ή να μεγαλλώσουν τα μικρά τους αλλά από ένστικτο το οποίο επηρεάζεται (κατά πάσα πιθανότητα) από τις ορμόνες. Αν οι ορμόνες αλλάξουν, όπως άλλαξαν στην περίπτωσή σου αφού έκανε αυγά αμέσως, τότε δεν αισθάνεται την ανάγκη να μεγαλώσει τα μικρά της αλλά να γεννήσει νέα αυγά. Αυτό μπορεί να συμβεί σε άπειρα πουλιά που δεν έχουν ξαναγεννήσει. Υπάρχει επίσης η περίπτωση να έχεις να κάνεις με "κακιά" μάνα και αυτό είναι κάτι που δεν διορθώνεται. Μου έχει τύχει τέτοια θηλυκιά και μάλιστα το κουσούρι της το κληρονόμησαν και οι θηλυκές απόγονοι (οι οποίες μεγάλωσαν σε παραμάνες).

2. Είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρεις εσύ. Αν τους ξαναβάλεις φωλιά μπορεί να ακολουθήσουν τα ίδια μπορεί και να πάνε όλα καλά. Υπάρχει ρίσκο αλλά διαφορετικά δεν θα μάθεις τι φταίει. Αν ότι έγινε ήταν λόγω απειρίας στη δεύτερη γέννα θα πρέπει να πάνε όλα καλά.

3. Μέχρι τρεις γέννες είναι ασφαλής, μετά χρειάζεται ένα μεγάλο διάλλειμα για ξεκούραση (τουλάχιστον 5-6 μήνες)

4. Ελάχιστες φορές το έχω επιχειρήσει και μου παράτησαν αυγά ή μικρά.

5. Όπως εξήγησα και στο 1 είναι μια πιθανότητα. Επίσης αν τις έδινες καθημερινά αυγοτροφή όσο είχε αυγά μπορεί να την οδήγησε αυτό στο να πυρώσει πολύ γρήγορα. Όσο έχει αυγά μην τις δίνεις αυγοτροφές, βιταμίνες κλπ.

Μακάρι να μην ήταν τόσο περίπλοκα τα πράγματα και να υπήρχαν λύσεις και απαντήσεις με ένα ναι ή όχι στο θέμα της αναπαραγωγής των πουλιών. Δεν είναι έτσι δυστυχώς και πολλές φορές μπορεί να φταίνε διάφορα που κάτι πάει στραβά. Γιαυτό χρειάζεται συνεχής παρατήρηση των πουλιών μας για να μπορούμε να κρίνουμε τι φταίει σε κάθε περίπτωση.

ΥΓ. Τα ζεμπράκια δεν χρειάζονται μεγάλες ποσότητες ζωικής πρωτεΐνης. Σκουλήκια και άλλα έντομα που χρησιμοποιούμε στα ιθαγενή ή στα gouldians συνήθως εδώ δεν μας προσφέρουν κάτι. Για την ακρίβεια έχω βγάλει πουλιά χωρίς σχεδός καθόλου αυγοτροφή, με μπισκοτοτροφή (αυτή τη χύμα αηδία που πουλάν τα πετς), με βραστό αυγό και με έντομα. Σε όλες τις περιπτώσεις τα ποσοστά επιτυχίας ήταν περίπου τα ίδια. Έχω καταλήξει ότι μια καλή αυγοτροφή για εξωτικά ή βραστό αυγό είναι τα ιδανικά για το μεγάλωμα των νεοσσών χωρίς κάτι επιπλέον.
 
Βασιλη σ'ευχαριστω παρα πολυ παντα οι απαντησεις σου ειναι σαφης και μου ειναι πολυ χρησιμες παντα... Περιττο να πω πως εχω γεμισει αυγα παλι χωρις φωλια! Αυγο δεν τους ειχα οταν γεννησαν τα αυγα τους το εκοψα... Θα της ξαναβαλω τη φωλια χωρις να τα χωρισω και οτι γινει... Ο πτηνιατρος παντως (που ειναι φιλος και ειναι εκεινος που μου τα χαρισε) μου ειπε οτι μαλλον ειναι κακη μανα... Κλαψ... Θα δειξει...
 
Back
Top