Γενικά Απώλεια πτερώματος γύρω από το ράμφος καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Karina88
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Karina88

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2014
Μηνύματα
137
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και πάλι! Το κίτρινο καναρίνι μου που το έχω από τον Αύγουστο... εμφανίζει κένα στο πτέρωμα γύρω από το ράμφος και λίγο στο λαιμό.
Ναι, ξύνεται και κάποια φτεράκια δείχνουν ανακατεμένα.
Δεν μπορώ να διακρίνω αν έχει κάτι στο φτέρωμά του...
Υπάρχει περίπτωση να είχε κάτι (ψείρες ή ακάρεα) από τότε που το αγόρασα και να εκδηλώνεται τώρα;
 
Από πότε εμφανίζει αυτά τα κενά στο φτέρωμα του; Κάτω πούπουλα βλέπεις; Η συμπεριφορά του πως είναι; ΕΠίσης αν θες πες μας τι διατροφή του παρέχεις και σε τι χώρο το έχεις;

Αν έχει μαύρη ψείρα θα δεις μαύρες κουκκίδες σε όλο του το σώμα.
poux_gris_21_novembre_2008_1.jpg


Αν έχεις την κόκκινη ψείρα, τότε δε θα τη δεις πάνω στο σώμα του. Όλη την ημέρα είναι κρυμμένη και το βράδυ τους πίνει το αίμα. Για να καταλάβεις αν έχεις κόκκινη ψείρα, βάλε πριν νυχτώσει μια νωπή χαρτοπετσέτα πάνω στο κλουβί και αν την επόμενη μέρα το πρωί δεις μαύρες κουκκίδες πάνω στη λευκή χαρτοπετσέτα, έχεις την κόκκινη ψείρα.. Αλλά με τέτοιο κρύο λίγο χλωμό...

Όπως και να έχει πήγαινε πάρε pinex powder και chevitren να βάζεις προληπτικά κατά αυτών των ακαρέων. :)
 
Tα κενά είναι 15μέρες... Τον κοίταξα τώρα με γυαλιά και φακό... Δεν βλέπω κάτι ορατό... Νόμιζα ότι έφταιγε το ότι ακόνιζε το ράμφος... και το ξύσιμο δεν το είχα δει ανησυχητικό.. Εδώ και 10 μέρες που πήρα το δεύτερο καναρίνι, κάνω σύγκριση στη συμπεριφορά τους.
Είναι ευδιάθετος... Τρώει... λαίμαργα... Τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά στο καθιστικό, δίπλα στην μπαλκονόπορτα... Και ανάλογα με τον καιρό, τα βγάζω έξω ή απλά ανοίγω το τζάμι... Όλη μέρα έχουν θέα στο μπαλκόνι - κήπο.
Τρώει κοκταίλ σπόρων, πολυβιταμίνες, μήλο, αυγό, και μερικές φορές αγγούρι (που τρελαίνεται γι αυτό), μαρούλι μια δυο φορές του είχα βάλει (το έκοψα γιατι κάποιοι έχασαν τα πουλάκια τους) και έχει φάει και μπανάνα κάποιες φορές.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κατερίνα δεν μπορώ να διακρίνω καλά, αλλά από τη διάθεσή του δεν πιστεύω πως είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό.
Λογικά με τη διατροφή που του δίνεις, γρήγορα θα επανέλθει και μέσα στις επόμενες 10-15 μέρες θα υπάρξει πλήρη αποκατάσταση του πτερώματος. Σίγουρα όμως δεν πρέπει να εφησυχάζεις και θα πρέπει να παρακολουθείς μήπως και μεγαλώσει αυτή η περιοχή, οπότε θα υπάρχει θέμα. Αν μπορέσεις να βάλεις μια κοντινή φωτογραφία της περιοχής ώστε να σε βοηθήσουν όσοι μπορούν.
Δεν πιστεύω να είναι παράσιτα αλλά καλού κακού ένα πέρασμα με ένα αντίστοιχο εντομοαπωθητικό θα κάνει καλό και όχι κακό. Αν διακρύνεις δερματική "προσβολή" λίγο αντισηπτικό θα βοηθούσε.
Παρακολουθείς και μια και μας έβαλες στο παιχνίδι... αν θες μας ενημερώνεις.
 
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Αύριο με το φως της ημέρας θα προσπαθήσω για καλύτερη φωτο με μηχανή και όχι με κινητό... Ευχαριστώ και πάλι... :)
 
Επίσης μην τα μπαινοβγαζεις.. Είναι ο,τι χειρότερο γι αυτά ακόμα και το καλοκαίρι πόσο μάλλον τώρα το χειμώνα.. Ακόμα και 1-2 βαθμοί διαφορα, ακόμα και αν για ας η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, τα ευαίσθητα καναρίνια μας το λιγότερο το πιθανότερο να κρυωσουν. Τώρα μ αυτό τον καιρό και αφού δεν έχουν μάθει έξω, άστα μέσα, μακριά από ρεύματα αέρα και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό είναι να ξυπνάνε με την ανατολή του ήλιου και να κοιμούνται με τη δύση.

Τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο που είναι τα κλουβιά;
 
Επίσης μην τα μπαινοβγαζεις.. Είναι ο,τι χειρότερο γι αυτά ακόμα και το καλοκαίρι πόσο μάλλον τώρα το χειμώνα.. Ακόμα και 1-2 βαθμοί διαφορα, ακόμα και αν για ας η διαφορά είναι ανεπαίσθητη, τα ευαίσθητα καναρίνια μας το λιγότερο το πιθανότερο να κρυωσουν. Τώρα μ αυτό τον καιρό και αφού δεν έχουν μάθει έξω, άστα μέσα, μακριά από ρεύματα αέρα και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό είναι να ξυπνάνε με την ανατολή του ήλιου και να κοιμούνται με τη δύση.

Τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο που είναι τα κλουβιά;

Kαλησπέρα Αλίκη και ευχαριστώ για το μήνυμά σου... Τα έχω εδώ στο καθιστικό που περνάμε τις περισσότερες ώρες της ημέρας... Από τότε που ξεκίνησε το κρύο... Ναι προσέχω τα ρεύματα. Γιατι έκανα και εγώ τις σκέψεις περί κρυολογήματος. Και ναι ο πρώτος από εμάς που ξυπνά ανοίγει να μπει το φως της ημέρας... Δεν τα σκεπάζω και από τις 6.00... αλλά δεν τα ξενυχτάω κιόλας :D
 
Η καναρούλα μου εκδήλωσε έντονο πρόβλημα την Παρασκευή... με ξαφνική απώλεια του πτερώματος γύρω από το μάτι και κάτω από το λαιμό..
Η κατάσταση χειροτέρευσε μέσα στο ΣΚ και τη Δευτέρα την πήγα στο Γιατρό.
Είπε ότι η όψη της δείχνει Ψώρα (που οφείλεται σε ακάρεα)...
Της έβαλε μια αμπούλα στην πλάτη ενώ μου έδωσε αντιβίωση για μια εβδομάδα μήπως έχει καμμία αρρώστια.
Στις 7 ημέρες, που τελειώνει η αντιβίωση (Baytril, 15mg), θα την πάω στο γιατρό για επανέλεγχο.
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc08517.webp
    rsz_dsc08517.webp
    58,1 KB · Προβολές: 298
Κατερίνα μου τώρα που έχεις και ένα ζευγάρι σε αναπαραγωγή να φροντίζεις την κιτρινουλα τελευταία! Πρώτα το ζευγαράκι λαό μετά την αρρωστουλα! :)
 
Καλησπέρα σας...
Η καναρινούλα μου δείχνει καλύτερα... είχε μαδήσει τρελά μέσα σε 48 ώρες το προηγούμενο ΣΚ, ενώ έχει περάσει φάσεις ιδιαίτερης φαγούρας (που φαντάζομαι ότι είναι από τα ακάρεα που ψοφάνε)
Αύριο θα είναι η τελευταία ημέρα της προληπτικής της αντιβίωσης (που μου έδωσε ο γιατρός για να καλύψει το ενδεχόμενο σοβαρής ασθένειας) ενώ παίρνει σταγόνες Antistress Solution της Τafarm (πάλι με οδηγίες του γιατρού).
Δεν έχει χάσει την όρεξή της και άρχισε πάλι να σχίζει χαρτάκια από χτες (ενώ το είχε σταματήσει για μια εβδομάδα).

Την παρακολουθώ και για το μόνο που ανησυχώ είναι για τις επιπτώσεις του αντιβιοτικού στο συκώτι της...
αλλά " το μη χείρον, βέλτιστον"...

Την ευχή σας για την ανάρρωση της μικρής μου Birdie...
Ευχαριστώ,
 
Την παρακολουθώ και για το μόνο που ανησυχώ είναι για τις επιπτώσεις του αντιβιοτικού στο συκώτι της...
αλλά " το μη χείρον, βέλτιστον"...
Γι αυτό το λόγο μετά από θεραπεία με αντιβίωση δίνουμε βιταμίνες για 7 μέρες ή ακόμα καλύτερα προβιοτικά!
 
Κατερίνα εύχομαι ταχεία ανάρρωση και σύντομα να ξαναδείς τη μικρή όπως ήταν. Διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο θέμα μου γεννήθηκαν ορισμένες απορίες:
1) Η Birdy περιφέρεται πάνω στα κλουβιά έχοντας το πρόβλημα ή όχι;
2) Όταν αγόρασες τον Bilbo τον έβαλες σε καραντίνα;
 
Κατερίνα εύχομαι ταχεία ανάρρωση και σύντομα να ξαναδείς τη μικρή όπως ήταν. Διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο θέμα μου γεννήθηκαν ορισμένες απορίες:
1) Η Birdy περιφέρεται πάνω στα κλουβιά έχοντας το πρόβλημα ή όχι;
2) Όταν αγόρασες τον Bilbo τον έβαλες σε καραντίνα;


To κάθε πουλάκι έχει το κλουβί του... Οι φωτο που είναι πάνω στο κλουβί της είναι μόνο όταν έκανα τη φωτογράφιση...
Καταλαβαίνω την απορία για τον Bilbo. H καραντίνα δεν έγινε όπως το εννοείτε στο φορουμ, γιατι δεν ήξερα τι σημαίνει... (τώρα έχω διαβάσει)
Στις 14 Νοεμβρίου είχα πάρει και τη μωσαικούλα Βloomix...
Δεν ξέρω τι μπορεί να παρουσιάσουν αυτά τα πουλάκια... Ούτε θέλω να το σκέπτομαι (μου έδωσαν και έβαλα λίγη ποσότητα φαρμάκου στη ράχη).
Είμαι όμως Απόλυτα Σίγουρη ότι η μικρή μου Κιτρινούλα... είχε πρόβλημα... αλλά δεν πήγαινε το μυαλό μου
Το λέω αυτό, γιατί στη φωτό που έχω ως προφίλ πριν τα Χριστούγεννα έχει ένα μικρό κενάκι, δίπλα στο Ράμφος,
Ήδη ξυνόταν λίγο παράξενα από το Νοέμβριο... Τότε που έψαχνα ψείρες... Ξυνόταν πιο επίμονα από τη Βloomix, όταν την απέκτησα...
Απλά την παρακολουθούσα... και ξαφνικά την προηγούμενη πριν 10 ημέρες... έκανε κενό γύρω από το μάτι... και άρχισε μετά να αδειάζει το πτέρωμα... και τότε την πήγα στο γιατρό...

Υ. Γ. Είναι ο ίδιος γιατρός που έσωσε το πουλάκι της Θείας μου, που από ποδο-δερματίτιδα εξελίχθηκε σε γάγγραινα... (Θέλω να πω. Γι αυτό έσπευσα να πάω εκεί.)
 
Πολλές ευχές για γρήγορη και πλήρη ανάρρωση Κατερίνα μου!
 
Back
Top