Ασθένειες Απώλεια πτερώματος και στο λαιμό του Κάναρου

Karina88

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2014
Μηνύματα
137
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας...
Οι ημέρες περνούν βασανιστικές...
έχοντας διαβάσει όλα τα άρθρα για τις πτερόρροιες φυσιολογικές και μη... και κάνοντας διάφορα από τις οδηγίες που βρίσκω μέσα...
Απλά ανησυχώ.

Ο κάναρος είχε αρχίσει να χάνει μεγάλα φτερά όσο είχαν τον μικρούλη... Μετά την απώλεια του μωρού... Τα χώρησα όπως με συμβουλέψατε... έχουν περάσει δύο εβδομάδες...
και τα δύο καναρίνια χάνουν φτερά... Η θηλυκιά έχει γυμνό το λαιμό... και λίγο γύρω από το μάτι... Ο κάναρος.. άδειασε ο λαιμός του...

Είχα βάλει pinex μετα το χωρισμό τους... και σπρέι κανά δυο φορές... και πριν 4 ημέρες έφτιαξα τη γλυκερίνη με το betadine
Βέβαια όταν τους το βάζω ... μετά κολλάνε τα φτερά και φαίνονται ακόμα πιο γυμνά...

Να υπογραμμίσω... Είναι ευδιάθετα, τρώνε... Ο κάναρος κελαηδά ασταμάτητα...
Είτε είχε ζευγαρώσει, είτε είχαν το νεοσσό... ακόμα και τώρα που μαδά...
Απλά διάβασα και για κάτι ορμονικά και λειτουργία επινεφριδίων. Γενικά διάβασα.. Διαβάζω και έχω πελαγώσει...

Να κάνω και μια υποσημείωση
Το τρίτο μου καναρίνι... κίτρινο θηλυκό με το οποίο σάς απασχόλησα το χειμώνα... Ναι έχει επιβιώσει... με κάθε τρόπο... αλλά ουδέποτε αποκαταστάθηκε το πτέρωμα της κεφαλής και του λαιμού... (τώρα βάζω και σε αυτό ιωδιούχο γλυκερίνη).
Δεν έχει ζευγαρώσει... και μετά τις χειμερινές γέννες στις ταίστρες... Το έχω απομονωμένο... και όταν γεμίζει χαρτάκια τις ταίστες... Του στρώνω εγώ μια φωλιά και κάθεται και αγναντεύει, χρησιμοποιώντας της ως saizlong. Δεν είναι κακοδιάθετο ή ανορεκτικό

Το πρόβλημά μου είναι η Τσουρομαδημένη εμφάνισή τους. Και από ότι λένε τα άρθρα είναι νωρίς για πτερόρροια... Αλλά τι υπήρξε φυσιολογικό στη δική μου Συντροφιά ;

ααα και κάτι άλλο κάπου διάβασα για Lamisil... Tέτοιο δεν έχω βάλει...

Κοινοποιώ το θέμα μου... αν και ξέρω ... Θέλετε όλες/οι φωτό... 🙄
 
Είναι το ίδιο καναρίνι με το παλιότερο θέμα σου;
αυτό είναι το κίτρινο καναρίνι που αναφέρω στο τέλος του κειμένου

Τώρα έχω πρόβλημα με τα άλλα δύο καναρίνια και επισημαίνω τον Αρσενικό. Γιατί για τη θηλυκιά μπορεί να είναι κόπωση από τις αναπαραγωγικές διαδικασίες..
Παρακαλώ "μη με κράξετε" γι αυτό που θα γράψω!
Η μικρούλα μου γένναγε στις ταίστρες... Δύο φορές από 4 αυγά... και όταν τη ζευγάρωσα έκανε δύο φορές από 5.
Στην πρώτη γέννα, βρήκα ένα νεκρό μέσα στο αυγό... (ενώ είχα βάλει ψειρόσκονη κλπ)... Στην επόμενη ήταν ο "εκλιπών" ORANGINO, και ένα ακόμα το είδα γονιμοποιημένο όταν το πέταξε.
Σαν γονείς ήταν εξαιρετικοί... και οι δύο... Η κανάρα είχα αρχίσει να μαδάει... αλλά τώρα δύο εβδομάδες μετά... Ο Κάναρος "αδειάζει και αυτός στο λαιμό.
Δεν έχω διευκρινήσει ακόμα τι έπαθε ο μικρούλης μου... Το πουλάκι πέθανε ξαφνικά... με έντονη δύσπνοια... Δεν δείχνουν (κατά τις ταπεινές μου παρατηρήσεις) να έχουν ακάρεα τραχείας... Όλα τιτιβίζουν και όταν είναι μόνα τους κελαηδούν... ακόμα και οι κανάρες...
Απλά δεν είναι ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΟ πλέον κανένα από τα πουλάκια μου... ☹

θα ανεβάζω διαδοχικά. Γιατί το resize θέλει χρόνο!
rsz_dsc09059.webp rsz_1dsc09054.webp rsz_dsc09055.webp
 
Προσωπικά θεωρώ πως η συγκεκριμένη πτερόρροια έχει να κάνει με το ότι τα πουλιά αναπαράγονται από τον Χειμώνα, οπότε είναι λογικό να έχουν εξαντληθεί. Στη θέση σου θα τους παρείχα καθημερινά πλούσιο μίγμα σπόρων, αυγοτροφή, φρέσκο αυγό, πρασινάδα και πολυβιταμινούχα σκευάσματα, ελπίζοντας πως μετά την φυσιολογική ετήσια πτερόρροια θα έχει αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμά τους. Πολλές φορές η αναπαραγωγική τους διάθεση μας βάζει σε πειρασμό, παραβλέποντας τις επιπτώσεις των αλλεπάλληλων ζευγαρωμάτων. Σκέψου ότι είναι μικρά σε ηλικία πουλιά, οπότε έχουν χρόνια ζωής μπροστά τους για να ζευγαρώνουν την κατάλληλη εποχή και με μέτρο χαρίζοντάς σου υγιή μικρά.
 
Δεν ξέρω παιδιά αλλά και από την εμφάνιση στην πρώτη φωτογραφία αλλά και από το γεγονός της παρουσίας της σε όλα τα πουλιά, το δικό μου το μυαλό πάει σε προσβολή από κάποια ασθένεια, ιό, βακτήριο δεν ξέρω. Χρειάζεται γνώμη γιατρού. Ελπίζω να είναι ασήμαντο και όλα να περάσουν γρήγορα.
 
Προσωπικά θεωρώ πως η συγκεκριμένη πτερόρροια έχει να κάνει με το ότι τα πουλιά αναπαράγονται από τον Χειμώνα, οπότε είναι λογικό να έχουν εξαντληθεί. Στη θέση σου θα τους παρείχα καθημερινά πλούσιο μίγμα σπόρων, αυγοτροφή, φρέσκο αυγό, πρασινάδα και πολυβιταμινούχα σκευάσματα, ελπίζοντας πως μετά την φυσιολογική ετήσια πτερόρροια θα έχει αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμά τους. Πολλές φορές η αναπαραγωγική τους διάθεση μας βάζει σε πειρασμό, παραβλέποντας τις επιπτώσεις των αλλεπάλληλων ζευγαρωμάτων. Σκέψου ότι είναι μικρά σε ηλικία πουλιά, οπότε έχουν χρόνια ζωής μπροστά τους για να ζευγαρώνουν την κατάλληλη εποχή και με μέτρο χαρίζοντάς σου υγιή μικρά.

Ναι ήταν μικρά πουλιά... Το ζευγάρι του '14 . Για τα πολυβιταμινούχα σκευάσματα θέλω πιο συγκεκριμένα... Έχω και pterophene... απλά στην κιτρινούλα τις κάνει διάρροια.. στις δύο ημέρες
Αλλά η κιτρινούλα είναι ταλαιπωρημένο πουλάκι...
Να δοκιμάσω στα άλλα δύο;
Δεν με νοιάζει αυτή τη στιγμή ότι ξασπρίζει ο κάναρος... Να είναι γερός και χαρούμενος θέλω ❤️️️️
 
πάει σε προσβολή από κάποια ασθένεια, ιό, βακτήριο δεν ξέρω. Χρειάζεται γνώμη γιατρού.

Δεν αποκλείεται, καθώς από την εξασθένηση του ανοσοποιητικού τους όλα είναι πιθανά. Η επίσκεψη σε έναν εξειδικευμένο ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ είναι επιβεβλημένη. Αυτό που οφείλει να κάνει η Κατερίνα είναι να τους παρέχει πλέον πλούσια διατροφή και σχολαστική καθαριότητα, έως ότου διαπιστωθούν τα αίτια αυτής της κατάστασης.

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Δεν ξέρω παιδιά αλλά και από την εμφάνιση στην πρώτη φωτογραφία αλλά και από το γεγονός της παρουσίας της σε όλα τα πουλιά, το δικό μου το μυαλό πάει σε προσβολή από κάποια ασθένεια, ιό, βακτήριο δεν ξέρω. Χρειάζεται γνώμη γιατρού. Ελπίζω να είναι ασήμαντο και όλα να περάσουν γρήγορα.

Μαρία μου και εμένα εκεί πάει το μυαλό μου... μήπως κάποιος μύκητας...
Απλά μετά τα 30 ευρώ που μου πήρε η γιατρός το Φεβρουάριο, για μια σταγόνα στη ράχη της κιτρινούλας και 4 χαπάκια αντιβίωσης... Δεν μπορώ να απευθυνθώ ξανά... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ να βρω λύση ΜΟΝΗ ΜΟΥ... (εννοώ με τον κόσμο).
Για όσους δεν ξέρουν... μου είχε πει ότι εμφανίζει ψωρίαση (δηλαδή ακάρεα) και για να καλύψει την πιθανότητα της ευλογιάς.. μου έδωσε την αντιβίωση.
Θεραπεία με σταγόνα έκανα και στα άλλα δύο.
Αποκατάσταση πλήρης ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ .. στην Κιτρινούλα... Λεφτά άλλα δεν δίνω στη γιατρό!


Αυτό που δεν σάς έχω πει... και με βάζει και σε υποψίες... είναι ότι παρόλο που θεωρώ προστατευμένα και καθαρά τα πουλιά μου... κάποιες φορές που τα έβγαζα στο μεγάλο μπαλκόνι... Τα περιτριγύριζαν δεκαοκτούρες... κάποιες φορές ανεβαιναν και στα κλουβιά... Από εκεί μήπως προήλθε κάτι... Τώρα τα έχω βάλει από την άλλη μεριά και μόνο με παρακολούθηση τα μεταφέρω μπροστά... Αλλά και για το μωρό που έχασα... στους "μεγάλους επισκέπτες" πάει το μυαλό μου...

Τέλος πάντων θα τα κάνω όλα ταυτόχρονα... Θα συνεχίσω να διαβάζω και βλέπουμε...
Θα αλλάξω το ιωδιούχο διάλυμα σε 1/6 μήπως είναι καλύτερο; από 1/10;

Δεν αποκλείεται, καθώς από την εξασθένηση του ανοσοποιητικού τους όλα είναι πιθανά. Η επίσκεψη σε έναν εξειδικευμένο ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ είναι επιβεβλημένη. Αυτό που οφείλει να κάνει η Κατερίνα είναι να τους παρέχει πλέον πλούσια διατροφή και σχολαστική καθαριότητα, έως ότου διαπιστωθούν τα αίτια αυτής της κατάστασης.

Ευχαριστώ πολύ... ίσως ένας εξειδικευμένος ιατρός... Δεν είναι τόσο εκμεταλλευτής ☹
 
Πάντως πρέπει να αυξήσεις τα ποσοστά πρωτεΐνης στην διατροφή τους γιατί η πτερόρροια τα καταπονεί, μέσω αυγού, αυγοτροφής και σκούρων πράσινων λαχανικών.
Αντιμετωπίσω κι εγώ ένα θέμα τώρα, για το οποίο δεν έχω ανοίξει thread, βάζω ειδικό για πουλιά μουρουνέλαιο στην αυγοτροφή, μαγιά μπύρας (επίσης για πουλιά), κάνω όλα τα ματζούνια και ετοιμάζομαι να πάρω και τον ζεόλιθο .
Θα παρακολουθώ το θέμα σου, περιμένοντας τις γνώμες των υπολοίπων.
 
Λεφτά άλλα δεν δίνω στη γιατρό!


Γιατί δεν απευθύνεσαι σε μια άλλη γιατρό; Η γιατρός που πήγες ήταν εξειδικευμένη σε θέματα πτηνών; Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, καθώς τα οικονομικά όλων μας είναι μεν περιορισμένα, αλλά πρόκειται για ζωντανές ψυχές που εξαρτώνται πλήρως από εμάς. Ή το παλεύεις ή παίρνεις ένα ρίσκο αφήνοντάς τα να επανακάμψουν μόνα τους ελπίζοντας πως δεν είναι κάτι σοβαρό.

Για όσους δεν ξέρουν... μου είχε πει ότι εμφανίζει ψωρίαση (δηλαδή ακάρεα) και για να καλύψει την πιθανότητα της ευλογιάς.. μου έδωσε την αντιβίωση.

Χωρίς να είμαι ειδικός και διαβάζοντας αυτό, πιστεύω πως πρέπει να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη...



κάποιες φορές που τα έβγαζα στο μεγάλο μπαλκόνι... Τα περιτριγύριζαν δεκαοκτούρες... κάποιες φορές ανεβαιναν και στα κλουβιά... Από εκεί μήπως προήλθε κάτι...

Για όλους όσοι έχουμε εξωτερικές εκτροφές τα περιστέρια και τα σπουργίτια είναι ένα θέμα. Εφόσον τα κλουβιά σου είναι ορθογώνιου σχήματος, μπορείς να τοποθετήσεις πάνω τους ένα κομμάτι ξύλου(με λίγη ψειρόσκονη), ώστε αν κάθονται πάνω τους περιστέρια να μην ρίχνουν, ότι ρίχνουν απευθείας μέσα στο κλουβί των καναρινιών. Όσον αφορά στις ψείρες και στα ακάρεα δυστυχώς υπάρχουν παντού. Συνεπώς το περιβάλλον που ζουν οι ζωντανοί οργανισμοί δεν μπορεί να είναι αποστειρωμένο. Συντηρώντας όμως υγιή και δυνατά πουλιά, με ισχυρό ανοσοποιητικό ελαχιστοποιούμε τον κίνδυνο εξάπλωσης των ακάρεων και των εξωπαρασίτων σε τέτοια έκταση, που να θέτει σε κίνδυνο την ζωή όχι μόνο ενός πουλιού, αλλά όλου του κοπαδιού. Γι' αυτό άλλωστε γίνεται λόγος για πολυβιταμινούχα, για πρασινάδες, για ποιοτικές τροφές. Σε όλες τις εκτροφές ακόμη και στις πιο καθαρές υπάρχουν παράσιτα, ακάρεα κλπ. Απλά δεν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος για να αναπτυχθούν.
 
Μουρουνέλαιο και μαγιά της μπύρας ειδικά για πουλιά! WoW!
Θα ψάξω και θα επανακάμψω 👍 Eυχαριστώ 😉
 
Ο χώρος διαβίωσης είναι εσωτερικός;
Πόσο διάστημα είναι σε αυτή την κατάσταση;
Υπάρχει νέο φτέρωμα (άρχισαν να φυτρώνουν φτερά) στα πουλιά;
 
Ο χώρος διαβίωσης είναι εσωτερικός;
Πόσο διάστημα είναι σε αυτή την κατάσταση;
Υπάρχει νέο φτέρωμα (άρχισαν να φυτρώνουν φτερά) στα πουλιά;

Εδώ και 15 ημέρες τα έχω μόνιμα έξω σε σκεπαστό, με τέντες μπαλκόνι... Πρι(ν τα είχα μπροστά στη μπαλκονόπορτα και τα έβγαζα και τα έβαζα... εκεί είχα και τους μεγάλους επισκέπτες...
Απλά διαβάζοντας διάφορα όλο αυτό τον καιρό, κατάλαβα ότι θέλουν και φως... Βέβαια δεν έχω πέσει σε τρελή ηλιοφάνεια... Όλο αυτό το καιρό... στην Αθήνα είναι μια αρρωστημένη ατμόσφαιρα... με ξαφνικές βροχές.. Βγάζει ήλιο.. μουνταμάρα ξαφνικά... καταιγίδα... (καιρός εναρμονισμένος με την κατάσταση της χώρας).
Νέο πτέρωμα υπάρχει... έχω βάλει 4 φωτο του Βilbo... έχει ξασπρίσει... Έχανε φτερά από τότε που τάιζε το μικρούλη... Κελαιδά του σκοτωμού (φτου φτου μη το ματιάσω). Φαίνεται ότι έχει ξασπρίσει και γύρω από τα μάτια... Να βάλω και μια φωτό που φούσκωνε... μήπως καταλάβεις καλύτερα... (μισό resize)

O Bilbo άρχισε να χάνει μεγάλα φτερά... χωρίς να αδειάζει κοντά στις 18 Μαίου (το θυμάμαι γιατί έδωσα το πρώτο μεγάλο φτερό στην κόρη μου για γούρι στις εξετάσεις)... 17 μαίου βγήκε το μικρούλη τους... από τότε... Το τάιζαν και οι δύο... κάποιες φορές τσακώνονταν... Επίσης ο Bilbo πολλές φορές κλώσαγε :D

To πρόβλημα φάνηκε έντονο όταν, Ορθότατα, μού είπες να τα χωρίσω πριν τον μίνι καύσωνα που έκανε γύρω στις 16 Ιουνίου.
rsz_dsc09056.webp
 
Εδώ και 15 ημέρες τα έχω μόνιμα έξω σε σκεπαστό, με τέντες μπαλκόνι... Πρι(ν τα είχα μπροστά στη μπαλκονόπορτα και τα έβγαζα και τα έβαζα... εκεί είχα και τους μεγάλους επισκέπτες...
Απλά διαβάζοντας διάφορα όλο αυτό τον καιρό, κατάλαβα ότι θέλουν και φως... Βέβαια δεν έχω πέσει σε τρελή ηλιοφάνεια... Όλο αυτό το καιρό... στην Αθήνα είναι μια αρρωστημένη ατμόσφαιρα... με ξαφνικές βροχές.. Βγάζει ήλιο.. μουνταμάρα ξαφνικά... καταιγίδα... (καιρός εναρμονισμένος με την κατάσταση της χώρας).
Νέο πτέρωμα υπάρχει... έχω βάλει 4 φωτο του Βilbo... έχει ξασπρίσει... Έχανε φτερά από τότε που τάιζε το μικρούλη... Κελαιδά του σκοτωμού (φτου φτου μη το ματιάσω). Φαίνεται ότι έχει ξασπρίσει και γύρω από τα μάτια... Να βάλω και μια φωτό που φούσκωνε... μήπως καταλάβεις καλύτερα... (μισό resize)

O Bilbo άρχισε να χάνει μεγάλα φτερά... χωρίς να αδειάζει κοντά στις 18 Μαίου (το θυμάμαι γιατί έδωσα το πρώτο μεγάλο φτερό στην κόρη μου για γούρι στις εξετάσεις)... 17 μαίου βγήκε το μικρούλη τους... από τότε... Το τάιζαν και οι δύο... κάποιες φορές τσακώνονταν... Επίσης ο Bilbo πολλές φορές κλώσαγε :D

To πρόβλημα φάνηκε έντονο όταν, Ορθότατα, μού είπες να τα χωρίσω πριν τον μίνι καύσωνα που έκανε γύρω στις 16 Ιουνίου.
View attachment 34143
Βρίσκεται σε πτερόρροια.. και μάλιστα έντονη.
Χρειάζεται ένα καλό βιταμινούχο σκεύασμα με περίσσεια σε βιταμίνες Α και Ε...
Φυσικά το ηλιακό φως είναι εξαιρετικά απαραίτητο... και σε ανάλογο χρονικό διάστημα θα αποκτήσει το φτέρωμα που πρέπει. Ο αποχρωματισμός των φτερών έχει να κάνει με την έλλειψη χρωστικής που στα καναρίνια κόκκινου παράγοντα είναι απαραίτητη τουλάχιστο λίγο πριν την έναρξη και κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας.
Οι συνθήκες στους εσωτερικούς χώρους είναι εξαιρετικά "άσχημες" για τα πτηνά και απαιτείται μεγάλη προσοχή.
Τώρα. Για να μην υπάρχουν υπόνοιες για παράσιτα των φτερών ή του δέρματος χρειάζεται πτηνίατρος, ειδική αγωγή, ή στην χειρότερη γνώστης των πραγμάτων για συμβουλές.
 
Βρίσκεται σε πτερόρροια.. και μάλιστα έντονη.
Χρειάζεται ένα καλό βιταμινούχο σκεύασμα με περίσσεια σε βιταμίνες Α και Ε...
Φυσικά το ηλιακό φως είναι εξαιρετικά απαραίτητο... και σε ανάλογο χρονικό διάστημα θα αποκτήσει το φτέρωμα που πρέπει. Ο αποχρωματισμός των φτερών έχει να κάνει με την έλλειψη χρωστικής που στα καναρίνια κόκκινου παράγοντα είναι απαραίτητη τουλάχιστο λίγο πριν την έναρξη και κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας.
Οι συνθήκες στους εσωτερικούς χώρους είναι εξαιρετικά "άσχημες" για τα πτηνά και απαιτείται μεγάλη προσοχή.
Τώρα. Για να μην υπάρχουν υπόνοιες για παράσιτα των φτερών ή του δέρματος χρειάζεται πτηνίατρος, ειδική αγωγή, ή στην χειρότερη γνώστης των πραγμάτων για συμβουλές.
...
Για την ώρα το πιο δύσκολο από όλα είναι το ηλιακό φως... Εμείς δεν έχουμε καλοκαίρι... Μια μέρα πάντως μεσημέρι... έσκασε μύτη ο ήλιος στο μπαλκόνι μου... και έβαλα το κλουβί του στο δάπεδο... Και ναι έδειχνε ευτυχισμένος... Αυτό ήταν... μετά δεν ξαναείχαμε ήλιο... Παρά μόνο με δόντια.
Θα κοιτάξω αύριο για βιταμίνες...
Thank you !
 
Κατερίνα μου δώσε έμφαση στη διατροφή για μερικούς μήνες και αν και πάλι δε δεις κάποια αλλαγή κάποια βελτίωση τότε απευθύνεσαι σε ειδικό πτηνίατρο.. Αλλά από τη στιγμή που είναι ζωηρά και τραγουδουν, τιτιβίζουν μην στεναχωριέσαι και απογοητεύεσαι! Μη ξεχνάς είναι μια δύσκολη περίοδος γι αυτά!

Εύχομαι περαστικά τους και να μας ενημερώνεις! 🙂
 
Back
Top