Ασθένειες Απώλεια φτερούγων και ουράς λούγαρου τη νύχτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Raven
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Raven

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα σε ολους! Εχω ενα προβλημα με ενα λουγαρακι. Ριχνει τμημα της φτερουγας του η της ουρας του μεσα σε μια νυχτα! Δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο ποτε.
Αυτη τη στιγμη μοιαζει με τρυποφραχτης μιας και πριν λιγες μερες εριξε παλι σε μια νυχτα ουρα και κωπηλατικα φτερουγων.
Νομιζω οτι βλεπει εφιαλτη τη νυχτα γιατι μερικες φορες το βραδυ αρχιζει να χτυπιεται στο σκοταδι και βγαζει φωνουλες πανικου!
Να τονισω οτι το κλουβι ειναι μεσα στο σπιτι και τα πουλια ειναι ασφαλη.
Επισης η διατροφη του ειναι πληρης και ειναι κατα τα αλλα υγιεστατο. Τι μπορει να συμβαινει;
 
Καλησπερα σε ολους! Εχω ενα προβλημα με ενα λουγαρακι. Ριχνει τμημα της φτερουγας του η της ουρας του μεσα σε μια νυχτα! Δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρομοιο ποτε.
Αυτη τη στιγμη μοιαζει με τρυποφραχτης μιας και πριν λιγες μερες εριξε παλι σε μια νυχτα ουρα και κωπηλατικα φτερουγων.
Νομιζω οτι βλεπει εφιαλτη τη νυχτα γιατι μερικες φορες το βραδυ αρχιζει να χτυπιεται στο σκοταδι και βγαζει φωνουλες πανικου!
Να τονισω οτι το κλουβι ειναι μεσα στο σπιτι και τα πουλια ειναι ασφαλη.
Επισης η διατροφη του ειναι πληρης και ειναι κατα τα αλλα υγιεστατο. Τι μπορει να συμβαινει;
το ειδιο προβλημα ειχα κ γω με τις καρδερινες μου. Ειχα μια ψιλοαγρια που το βραδυ χτυπιοτανε κ τρομαζε κ τα αλλα κ το πρωι ηταν ο τοπος γεματος φτερα απο την φτερουγα. Ειχαν μαδησει εντελως. Την πηρα απο το χωρο που την ειχα με τα αλλα πουλια κ την εχω μαζι μου στο σαλονι τωρα κ ολα καλα.
κατι τρομαζει το πουλι η ειναι ακομα αγριο.
μονο αυτο εχει το προβλημα η κ αλλα;
 
Θα σου προτεινα ενα φωτακι νυχτος! Θα κοιμαται πιο ησυχο, εγω ειχα το κοκατιλ μου που τρομαζε τα βραδια... Μετα απο ενα σημειο σταματησε και κοιμοταν και χωρις φωτακι αλλα μολις το εβαλα ηρεμησε...
 
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. τα πουλια ειναι τρομερα ηρεμα. Και η καρδερινα το εχει παθει μια φορα μονο. Μαλλον βλεπουν ασχημα ονειρα με γατους και γερακια τα ατιμα:D
 
Τον τελευταιο καιρο με τους συχνους σεισμους.. Τρελαινοντε και τα δικα μου. Παρατηρησε να δεις ποτε αναστατωνεται... Και με τι συχνοτητα.
 
Σε σεισμο ειναι τσεκαρισμενο οτι τρομαζουν.. Το ειδα με τα ματια μου ενα βραδυ. Η συχνοτητα που εχουν απωλεια φτερων ειναι καθε 2 μηνες περιπου.
Τωρα που το ξανασκεφτηκα.. Τα εχω διπλα στο παραθυρο το οποιο συντονιζεται και τριζει το τζαμι οταν περναει οχημα απο το δρομο και κανει πολυ θορυβο. Ισως φταιει αυτο🙄
 
Νομιζω καλλιτεχνη οτι μαλλον βρηκες τι φταιει, αλλαξε θεση δοκιμαστικα! Ευχομαι να ειναι αυτο...
 
Τωρα που το ξανασκεφτηκα.. Τα εχω διπλα στο παραθυρο το οποιο συντονιζεται και τριζει το τζαμι οταν περναει οχημα απο το δρομο και κανει πολυ θορυβο. Ισως φταιει αυτο🙄
δεν νομιζω οτι ειναι αυτο. Αυτο το προβλημα το αντιμετοπιζω εδω και 3 χρονια, παντα απο Νοεμβρη μεχρι Φλεβαρη. Τα εχω σε εσωτερικο χωρο.Φετος εβαλα μια μικρη σομπα για να κατεβασω την υγρασια και να εχω μια σταθερη θερμοκρασια. Στην αρχη φενοντουσαν ολα μια χαρα αφου τα πουλια ηταν πολυ καλα ωσπου ετσι ξαφνικά μια μερα δεν ειχαν φτερα στις φτερουγες και στην ουρα και μολις μετα απο1-2 μηνες που εχουν ντυθει συμβαινει παλι το ιδιο. Του χρονου πλεον θα βαλω φωτισμο και παλι βλεπουμε.
 
το σημειο που τα εχεις τα πουλια υπαρχει περιπτωση να εχει προσβαση καποια γατα και να πηγαινει το βραδυ και να τα ενοχλει.
 
Φιλε lizzard η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη. Ισως και καποια κουκουβαγια (που να βρεθει στο Περιστερι ομως).Αλλα μια νυχτα που τρομαξαν τα πουλια ημουν ξυπνιος και βγηκα στο μπαλκονι και το τσεκαρισα, δεν υπηρχε τιπτα. Ουτε γατα.
Μια φορα καλοκαιρι που ξανασυνεβη ηταν μια νυχτοπεταλουδα η αιτια η οποια ειχε μπει μεσα στο κλουβι και το λουγαρακι κοντεψε να παθει συγκοπη!
 
στο ειπα γιατι στο παλιο σπιτι που εμενα το διπλανο μπαλκονη η ιδιοκτητρια ειχε ενα γατο οποιος ερχοταν στην μερια του μπαλκονιου μου και ενοχλουσε κατι παπαγαλακια που ειχα τοτε.
 
Το ιδιο μου συνεβη και εμενα 10 ζευγαρια αγρια σε ενα βραδυ γεμισαν τα κλουβια τους με τα φτερα τους και δεν ξερω τη να κανω ;
 
Και παλι θα προτεινω λαμπακι νυχτος χωρις πλακα. Δουλευει στ αληθεια. Ουτε απολυτο σκοταδι ειναι και αν τα πουλια τρομαξουν βλεπουν τουλαχιστον προς τα που να πανε, ουτε και ενοχλει και μπορουν να κοιμηθουν ανετα. Εγω παντως ειχα διαβασει γι αυτη τη λυση την εφαρμοσα και ησυχασαν ολοι...
 
Ευχαριστω παντος απλα δεν ξερω τη ακριβως να βαλω για ενα δωματιο 35τμ αν καποιος εχει δοκιμασει κατι ας πει...
 
3 Watt πρασινο καλυτερα ειναι απαλο το χρωμα. εγω τετοιο εχω, δεν ειναι ακριβο καθολου. 😉
 
Back
Top