Ασθένειες Απώλεια φτερών απο τις φτερούγες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giakap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giakap

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2014
Μηνύματα
41
Πόλη
Χανιά
Έχω μια κλούβα 1mx30x45 και έχω βάλει κάπου στα 25 καναρίνια. Πρίν μια βδομάδα παρατήρησα σε ένα πουλί έλειπαν λίγα φτερά απο υην φτερούγα δεν έδωσα πολύ σημασία. Σήμερα αυτή η απώλεια έχει γίνει μεγαλύτερη και παρουσιάζεται και σε άλλα καναρίνια χωρίς όμως να φαίνετε πληγή.Άρα θα είναι μάλλον κάτι μεταδοτικό. Ένα καναρίνι έχει και λίγο αίμα σ'αυτήν τη περιοχή σα να είναι πληγή. Να του βάλω betadine?Τι μπορεί να είναι; Μήπως αποτέλεσμα καυγά. Τους δίνω κελαηδίνη versele-laga και εναλλάσω καθημερινά μήλο, καρότο, σπανάκι, γληστρίδα ή ότι άλλο υπάρχει καλά πλημένο και στεγνό, και grid μόνιμα. Διάρροια δεν έχω δει, φούσκωμα όχι, συμπεριφέρονται κανονικά πιστεύω. Επίσης δεν τα έχω δει να ξεψειρίζονται. Θα βάλω μια χαρτοπετσέτα διπλωμένη στα κάγκελα του κλουβιού όπως διάβασα απο τον Σταύρο να δω αν έχουν ψείρες.Ανεβάζω και φωτο.

rsz_1rsz_1rsz_2014-06-06_16-04-50_680.webp rsz_2014-06-06_16-01-05_684.webp rsz_2014-06-06_16-44-01_941.webp
 
Σταύρο είναι δλδ απο καβγά; Δεν πάει το μυαλό σου σε κάποια ασθένεια; Σέ μερικά βλέπω ότι έχουν μια μικρή απώλεια στην κορυφή της φτερούγας. Σα να ξεκινάει δλδ το πρόβλημα. Δε ξέρω μακάρι να είναι απο τσακωμό. Δε μου φαίνονται όμως στρημωγμένα.Αυτό που μπορώ να κάνω δλδ είναι να βάλω λιγότερα ή να ξεχωρίσω αυτά που τσακώνονται;
Ευχαριστώ όπως και να'χειΗ κλούβα είναι λίγο μεγαλύτερη 1x40x50
 
Κανένας χώρος δεν είναι αρκετός (φορητή κλούβα), αν βάλεις περισσότερα από ένα αρσενικά μαζί.
 
Τα πουλάκια έχουν αρχίσει πτερόρροια. Ο αριθμός τους είναι υπερβολικός γι' αυτόν τον χώρο και θα έχεις προβλήματα απο δώ και στο εξής μέχρι την λήξη της, αν δεν τα αραιώσεις. Ο χώρος που περιγράφεις δεν είναι για πάνω απο 10-12 άτομα.
Δεν βάζεις πουθενά μπεταντίν. Αν βαφτεί με ιωδιο το κυρίως πτέρωμα, θα μείνει λεκιασμένο μέχρι την άλλη αλλαγή. Βάλε τουλάχιστον δυο-τρείς μεγάλες βέργες 12-14 χιλιοστών για πατήθρες και χρησιμοποίησε ταίστρες μεγάλου πλάτους περιφεριακά και χαμηλά κοντά στην βάση,ώστε όταν τρώνε και κουτσουλάνε να μην περνούν απο κάτω άλλα πουλιά. Μη ξεχνάς τα συνεχή μπάνια.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Έχω στο πρόγραμμα να τα δώσω όλα διότι θα αναχωρήσω στο εξωτερικό για σπουδές. Θα βάλω και ανάλογη ανακοίνωση μήπως θέλει κανείς πουλιά απο Χανιά. Εχω βάλει δυο σχοινιά δεαμετρου 1,5cm για πατήθρες όπως με συμβούλεψε ο Σταύρος. Οι μόνιμες ταϊστρες είναι τέρμα κάτω θα κάνω το ίδιο και για τις υπόλοιπες. Μπανάκι τους βάζω κάθε πρωι. Στην διατροφή τώρα στην πτερόροια πρέπει να προσέξω κάτι. Αυγό τους βάζω μια φορά την βδομάδα αλλα πιστεύω δεν είναι αρκετό. Μερικά πουλιά μου φαίνονται αδύνατα
 
Πρώτα απ' όλα βάλε λιγότερα πουλιά σε κάθε κλούβα.. Μόνο αυτή την κλούβα έχεις; Πρέπει οπωσδήποτε να μειώσεις τον αριθμό γιατί και με τόσα πουλιά οι ασθένειες κάνουν πάρτυ και δεν τρέφονται όλα κανονικά και όσο θα έπρεπε!

Αν όντως περνάνε πτερόρροια και δεν είναι από καβγάδες τότε πρέπει να δίνεις αυγό 3 φορές την εβδομάδα και βιταμίνες στο νεράκι 2 φορές την εβδομάδα.. Πρέπει να τα βοηθήσεις να αλλάξουν φτέρωμα δίνοντάς τους πρωτείνες..

Εσύ τα βλέπεις να μαλώνουν καθόλου;
 
Σπανια όταν τους πρωτοβάζω αυγό φρούτα ή λαχανικά.Αλίκη όταν έλεγα να προσέξω κάτι στην διατροφή εννοούσα αν πρέπει να αποφύγω κάτι όπως π.χ όταν κλωσά η κανάρα που δεν χορηγουμε τπτ παρα μόνο σπόρους. Έχεις υπόψη σου κάτι;
 
Εγώ όταν σε κλούβα έχω 7 πουλάκια βάζω 7 μικρές ταίστρες με αυγό ή λαχανικό ή φρούτο ώστε να μην μαλώνουν.. Έχει αποτέλεσμα! Δοκίμασε το! Βάλε τόσες ταίστρες όσες και τα καναρίνια σου.. Και ΠΟΛΛΕΣ ταίστρες.

Στην διατροφή τώρα στην πτερόροια πρέπει να προσέξω κάτι;

Για πτερόρροια δεν ρώτησες; Δεν κατάλαβα καλά; Μια κανάρα που κλωσάει δεν μπορεί να περνάει και πτερόροια... Ή θα κλωσάει Ή θα έχει πτερόροια...
 
Είπα σαν παράδειγμα την περίπτωση που όταν κλωσά η κανάρα δεν χορηγούμε τπτ. Και ρώτησα αν αντίστοιχα στην πτερόρροια πρέπει να αποφύγω κάποια τροφή.Απ'όσο γνωρίζω όχι ίσα ίσα πρέπει να τους παρέχω απ'όλα. Διορθωσε με αν κάνω λάθος
 
Ναι η πτερόροια όπως σου είπα θέλει πολλές πρωτείνες. Αυγό τρεις φορές την εβδομάδα και βιταμίνες στο νερό 2 φορές. Επίσης φρούτα, λαχανικά και καθημερινό μπάνιο (αν το επιτρέπει ο καιρός) σε πρώτη ζήτηση! Το ν έχουν χώρο να πετάνε επίσςη τα βοηθάει πολύ στην επίπονη αλλαγή του φτερώματος! Έτσι τα βοηθάμε στην πτερόροια... Αλλά και πάλι πρέπει να μειώσεις τον αριθμό που έχεις στην κλούβα. Συγγνώμη που επιμένω αλλά στο λέω φιλικά.. :)
 
Ναι ναι οκ Αλίκη έχεις δίκιο. Όπως είπα ούτε σι'άλλος θα τα δώσω όλα γιατί θα μεταναστεύσω το θέμα είναι να προλάβω μη τύχει καμιά ασθένεια και τρέχω μετα... Ευχαριστώ
 
Το ότι θα τα δώσεις δεν λέει κάτι.. Ειδικά τώρα που αλλάζουν φτέρωμα είναι πολύ ευαίσθητα σε ασθένειες και με τόση πολυκοσμία τα μικρόβια θα κάνουν πάρτυ. Πάρε μια μικρή κλούβα με 40 ευρώ και βάλε μερικά εδώ. Θεωρώ πως η ανάγκη είναι επιτακτική ακόμα και αν φύγεις σε λίγους μήνες.. Είναι κρίμα να τα χάσεις..
http://www.pet4u.gr/Product/1314/bird_cage_white_wire_zeygarwstra_9670
 
Back
Top