Ασθένειες Απώλεια φτερών από το κεφάλι καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotbu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sotbu

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2007
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
Η καρδερίνα μου έχει χάση τα φτερά τού από το κεφάλι έχει βγάλει μερικά
Αλλά όχι και πολλά είναι τα πρώτα φτερά που βγάζει μου είπαν να του δώσω αντιστρες
Τι άλω πρέπει να κάνω
 
Δεν αποκλείεται να χάνει φτερά και από αλλού, αλλά στο κεφάλι φαίνεται έντονα η απώλεια του πτερώματος.
Και εγώ πολυβιταμίνες σου συνιστώ.
Πιστεύω ότι έχει σχέση με την πτώση της θερμοκρασίας που είχαμε τελευταία. Αν τα έχεις έξω, θα με επιβεβαιώσεις.
Θεωρώ ότι με λίγη ενίσχυση του οργανισμού, θα επανέλθει γρήγορα.

Ενημέρωσε μας.
 
Εγώ θα πρότεινα εκτός από το βιταμινούχο συμπλήρωμα να εξετάσει τη διάρκεια του ημερήσιου φωτός που λαμβάνει το πουλί, τη θερμοκρασία, το διαιτολόγιο του και την αποπαράσιτωση και υγιεινή του χώρου και του ίδιου του πουλιού.

Με απλά λόγια, Να νυχτώνει και να ξημερώνει στο χώρο, τις ώρες που ανατέλλει και δύει ο ήλιος, να έχει θερμοκρασία κάτω από τους 17 βαθμούς, να τρώει καθημερινά ένα μείγμα σπόρων αποκλειστικά για καρδερίνες, να έχει σουπιοκόκαλο στο κλουβί, να τρώει πού και πού από κανένα λαχανικό ή φρούτο, να μην έχει ψείρες η εξωτερικά παράσιτα το πουλί και ο χώρος που βρίσκεται και τέλος το κλουβί του να είναι πιο καθαρό από χειρουργείο.
 
Το εχω ξαναπει και σε αλλα post - η θηλυκια μου το παθαινει κατα καιρους και οφειλεται σε μηκυτα, ο οποιος κολλαει απο το περιβαλλον του πουλιου.
 
Το πουλι εχει κάνει πτερόρροια ή όχι, και πότε;
 
Το εχω ξαναπει και σε αλλα post - η θηλυκια μου το παθαινει κατα καιρους και οφειλεται σε μηκυτα, ο οποιος κολλαει απο το περιβαλλον του πουλιου.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί σαφώς να οφείλεται σε μυκητίαση, μόνο που σε αυτήν την περίπτωση την εικόνα συμπληρώνουν ξερά τμήματα του δέρματος σαν πιτυρίδα, κοκκινίλες του δέρματος, φαγούρες κ.λπ. Προτού λοιπόν πούμε σε κάποιον ότι το πρόβλημα είναι η μυκητίαση, χωρίς να δούμε καν το πουλί, οφείλουμε πρωτίστως να του συστήσουμε να εφαρμόσει τα αυτονόητα, που είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων τα αίτια μιας παθολογικής πτερόρροιας.

Εφόσον λοιπόν εφαρμόσει τα αυτονόητα, αυτά που πρέπει δηλαδή να τηρούμε ούτως ή άλλως εάν θέλουμε να έχουμε υγιή πουλιά και δεν υπάρξει βελτίωση, τότε μπορούμε να στραφούμε στην εξέταση των περιπτώσεων που αφορούν κάποιον τύπο ασθένειας.
 
Νομίζω οτι είναι πολύ πιθανότερο να οφείλεται σε κάποια έλλειψη ιωδίου
στον οργανισμό της παρά σε μύκητες. Η επανάληψη συνηγορεί σ' αυτή μου
την υπόθεση. Για κάποιο λόγο ή δεν παίρνει απο την διατροφή της
το απαραίτητο ιώδιο ή κάτι συμβαίνει στον μεταβολισμό του.Αν μάλιστα
η απογύμνωση δεν ξεκινά γύρο απο το ράμφος(πιθανοί μύκητες) αλλά
γύρο απο το λαιμό, το σβέρκο και το υπόλοιπο κεφάλι η πιθανότητα
να είναι ένα κακό τελείωμα της πτερόρροιας απο αυτήν την έλλειψη,
μεγαλώνει.
 
Στο ράμφος του και κοντά στα ματιά έχει πούπουλα
Στο λαιμό του δεν έχει τίποτα
Τώρα ότι έχει αρχίσει να φαίνονται κόκκινα πούπουλα αν του λίπη
Ιώδιο τι πρέπει να κάνω
Είναι τα πρώτα πούπουλα που ρίχνει
 
ειναι σπορος λευκος ο οποιος πωλειται και σκετος και υπαρχει μεσα στα μειγματα θα το ζητησεις σκετο ως περριλα ασπρη ή μειγμα σπορων που να εχει περριλα μεσα απλο ειναι
 
θα συμφωνησω με το μακη γιατι ειχα παρομοιο προβλημα με καναρα και τη λυση την εδωσε ο συνηθης υποπτος (παππους) βαμα ιωδιου μαζι με το νερο 10 σταγονες σε μεγαλη ποτιστρα και μπανιο με νερο που να εχει αρκετη βαμα ιωδιου καθε 2η μερα
 
να σου πω την αληθεια δεν το ειχα σκεφτει αυτο μιας και το πουλι που του εβαζα ηταν σκουρο πρασινο οπως και τα περισσοτερα πουλια μου ειναι σκουρα αλλα τωρα που το λες πιστευω πως σε ανοιχτοχρωμο πουλι ναι σιγουρα θα του κανει αμι τι αλλο ανταυγιες
 
και το ιωδιο δεν ειναι μπετατιν να φυγει με πλυσιμο κανει λεκεδες πολυ δυσκολους αλλα και στο νερο τωρα;
τι να πω
 
το ξερω αλλα εμενα μου εκανε δουλεια
ε! Και λιγο κοκκινομαυρο ειναι και σπανιο χρωμα δε το βρισκεις καθε λιγο σαν το κιτρινο
 
Back
Top