Ασθένειες Απώλεια φτερών καρδερίνας στο κεφάλι

Πενη 77

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Χαλκιδα
Παιδιά καλησπέρα έχω ένα καναρίνι το οποίο το έχω μέσα στο σπίτι και είδα ότι το κεφαλάκι του έχει αδειάσει δεν έχει φτερά κια τρώει και τραγουδάει δεν έχει θεμα τι μπορώ να κάνω ευχαριστω
 
Καλησπέρα.
Θα χρειαστεί μια καθαρή κοντινή φωτογραφία (μέγεθος έως 1Mb) του κεφαλιού για να μπορέσουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
Τέτοια προβλήματα μπορεί να προκληθούν από διάφορες αιτίες όπως αβιταμίνωση, ακάρεα, μυκητίαση.

Έχει επαφή με το φυσικό φως χωρίς να παρεμβάλλονται τζάμια ?
Ποια τροφή χρησιμοποιείς ?
Λαχανικά, φρούτα περιλαμβάνονται στην διατροφή του ?
Αυγό ή αυγοτροφή τρώει ?
 
Αυγό τροφή ναι του δίνουμε όχι λαχανικά κ φρούτα όχι δεν δίνω όχι το έχω μέσα στο σπίτι με φως από τα παράθυρα κι τροφή του περνούσε για καρδερίνες από pet δεν θυμάμαι πως το λένε... Απλά είναι πρώτη φορά που έχουμε καρδερίνα είχαμε χρόνια καναρίνια κοντά 7 χρόνια
 
Είναι καρδερίνα εκτροφής ?
Έχει δαχτυλίδι στο πόδι ?
Οι όροι του forum απαγορεύουν τις συζητήσεις για άγρια πιασμένα πουλιά.
 
Εμς μας το έφεραν δώρο γιατί όπως σου είπα είχα 2 καναρίνια με δαχτυλίδια όπως λες αυτό όχι δεν έχει άλλα είναι από pet εδώ στην Χαλκίδα και είναι μικρό τώρα θ κλείσει χρόνο
 
είναι από pet εδώ στην Χαλκίδα και είναι μικρό τώρα θ κλείσει χρόνο
Πως συμπεριφέρεται μέσα στο κλουβί ?
Είναι ήρεμο όπως τα καναρίνια ή πετάγεται από κάγκελο σε κάγκελο νευρικά ?
[automerge]1668546525[/automerge]
δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο δεν με αφήνει
Το μέγεθος της φωτογραφίας δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1Mb.
 
Όχι ήρεμος είναι γενικά με την κούνια κάνει κάτι τρελά διαφορά δικά του... Και όταν είναι να τον καθαρίσουμε που θ αλλάζει θέσεις αλλά γενικά είναι καλός... Θα προσπαθήσω το πρωί να στείλω οκ
[automerge]1668547044[/automerge]
Γιατί προσπαθώ να βγάλω φώτο θα προσπαθήσω και το πρωί να στείλω οκ
 
Η φωτογραφία δεν βοηθάει.
Η καλύτερη λύση για το πουλάκι είναι να εξεταστεί από έναν Κτηνίατρο με γνώσεις στα πουλιά και να λάβει την κατάλληλη θεραπεία.
Τα αίτια μπορεί να είναι πολλά και καλό είναι να μην κάνουμε υποθέσεις εξ αποστάσεως.
 
Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω, όπως έγραψα πιο πάνω θα μπορούσε να είναι αβιταμίνωση (αν το έχετε αρκετό καιρό), ακάρεα ή μυκητίαση, θα μπορούσε όμως να είναι και κάποιο άλλο πρόβλημα.
Όπως και να έχει αξιόπιστες απαντήσεις θα πάρεις μόνο από ένα Γιατρό με γνώσεις στα πουλιά.

Υπάρχει και η χειρότερη περίπτωση το πουλάκι να μην είναι εκτροφής αλλά πιασμένο από την φύση και αυτό το πρόβλημα να είναι αποτέλεσμα της αιχμαλωσίας.
Αν έχεις την παραμικρή υποψία ότι είναι πιασμένο και όχι εκτροφής θα είναι καλύτερα να το παραδώσεις σε κάποια οργάνωση όπως η ΑΝΙΜΑ για να επανενταχτεί στην φύση με ασφάλεια.
 
Το πουλί το έχουμε περίπου ένα 9 μηνο και όπως σου είπα μας το έφεραν δώρο από γνωστό petτου Ζαχαρόπουλου στην Χαλκίδα μέσα σε ένα κουτάκι από εκεί κ πέρα δεν ξέρω και όπως σου είπα είναι καλός ήρεμος συνέχεια κελαιδαει και πέρασε και την πτερορεια που πέσαν μερικά φτερά αυτο
[automerge]1668618925[/automerge]
Όπως έχω πει την καρδερίνα την έχω μέσα στο σπίτι επειδή την πατήσαμε με τα καναρίνια μας μας τας σκότωσαν καρακάξα και φοβήθηκα με όποτε ναι το έχουμε στο σπιτι
 
@Πενη 77 Και μέσα να είναι για 10-15 λεπτά πρέπει να βγαίνει στον ήλιο. Αν είναι δίπλα σε παράθυρο μπορείς να το ανοίγεις διαφορετικά μπορείς να το βγάζεις έξω με επίβλεψη.
 
Back
Top