Ασθένειες Απώλεια φτερών με λιγο αιματάκι στις 4 γωνίες τους ράμφους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rini

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

έχω επισυνάψει την φωτογραφία από την καναρίνα μου... Μου την χάρισαν πριν από λίγες ημέρες μαζί με ένα αρσενικό... Το αρσενικό που την έφερα μαζί δεν έχει κάτι τέτοιο και ευτυχώς τα χώρισα σχεδόν αμέσως, αλλά η μικρή μου (δεν ξέρω ποσο χρονών είναι) φαίνεται..άκεφη να πω, δεν τρώει καθόλου το αυγό της... Τρωει τα σποράκια της πίνει λιγο νεράκι αλλά μένει όρθια σε ένα σημείο αρκετή ώρα χωρίς να κουνιέται.. Οταν πας κοντά της και τσιρίζει και πετάει μεσα στο κλουβί...

Μένουν συνεχώς έξω τα καναρινάκια καθαρό νεράκι καθε μερα, αυγοτροφή και σποράκια... Κάτω από την κοιλίτσα της και τα ποδαρακια της δεν έχει τιποτα!

Τι μπορεί να είναι; Φοβάμαι μη μου πεθάνει...
 

Συνημμένα

  • κ2.webp
    κ2.webp
    16,9 KB · Προβολές: 38
Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι κάτι σοβαρό, κάποια αβιταμίνωση ή έλλειψη μεταλλικών στοιχείων,ωστόσο θα ήταν καλό να απευθυνθείς αν έχεις την δυνατότητα σε κάποιον ειδικευμένο πτηνίατρο. Ρίξε μια ματιά στη λίστα μας μήπως βρεις κάποιον κοντά σου https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Εκτός σπόρων και αυγού τι άλλο της προσφέρεις διατροφικά;
Όταν λες έξω, υπάρχει προστασία για αρπακτικά;
Περαστικά σας και περίμενε γνώμες και συμβουλές από παιδιά που ασχολούνται με καναρίνια.
 
Εκτός από τους σπόρους και την αυγοτροφή μια μέρα τους έβρασα απο μισό αυγουλάκι με το τσόφλι (13 λεπτά βρασμού) και μια άλλη μέρα μπροκολάκι το οποίο το ξέπλυνα πρώτα στο ξυδι.

Προστασία θεωρώ πως έχει από τα αρπακτικά καθώς βρίσκονται κάτω από μια πέργκολα, σωστά θεωρώ; !meh

Όσον αφορά τις πληγούλες σκέφτηκα κάτι το οποίο δεν ξέρω εαν στέκει, από εκει που μου την χάρισαν ήταν σε μια κλουβα μεγάλη με άλλα καναρίνια καθώς και με παπαγαλάκια...υπάρχει περίπτωση να ειναι πληγές απο μάχη γιατί σήμερα δεν βλέπω αιματάκι πια στις πληγουλες και σαν να την βλέπω λιγο πιο ζωηρη...😵
 
Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω. Ξέρεις την ηλικία της; Φοράει δαχτυλίδι; Γιατί μια τέτοια εμφάνιση στόματος έχω δει σε φωτογραφίες θηλυκών που τάϊζαν νεοσσούς. Ας ζητήσουμε βοήθεια από @mgerom , @misalouris , @Panagiota. , @ianos και όποιος άλλος το δει, να μας πουν τι θα μπορούσε να ισχύει.
 
Δεν ξέρω καθόλου, δεν φοράει δαχτυλίδι όχι...

κάποιος μου ειπε για ευλογιά και έχω πάθει ταρακουλο
 
Άκου... Πρεπει να πάει σε γιατρό. Μπορει πράγματι το πουλακι να εχει καποια διαταραχή που θα περάσει με το τιποτα, αλλά ποτε δεν ξέρεις. Θα έλεγα ότι αν ειναι ευλογιά, θα δεις σπυράκια που μεγαλώνουν. Εκτος κι αν είχε και τωρα ειναι στην αποδρομή. Άρα δεν μπορούμε να σου πουμε τιποτα βέβαιο.
Όσον αφορά στην πέργκολα, δεν αρκεί ούτε κατα διάνοια για αποφυγή επίθεσης αρπακτικού.
Χρειάζεται επισης και τούλι ή κουνουπιερα. Ακόμα, δώσε της για αρκετές ημερες θρεπτικές τροφές, λαχανικά, βότανα όπως ρίγανη, καθε ημέρα και δίνε της μερικές συνεχόμενες ημερες βραστό αυγό και λαχανικά πλούσια σε βιταμίνη Α και Β.
Αν μπορέσεις, μάθε αν εχει γεννήσει φέτος ή πρόσφατα. Το πουλακι απο αυτά που γράφεις σίγουρα ειναι εξαντλημένο.
Ευχομαι όλα να πάνε καλά
 
Άκου... Πρεπει να πάει σε γιατρό. Μπορει πράγματι το πουλακι να εχει καποια διαταραχή που θα περάσει με το τιποτα, αλλά ποτε δεν ξέρεις. Θα έλεγα ότι αν ειναι ευλογιά, θα δεις σπυράκια που μεγαλώνουν. Εκτος κι αν είχε και τωρα ειναι στην αποδρομή. Άρα δεν μπορούμε να σου πουμε τιποτα βέβαιο.
Όσον αφορά στην πέργκολα, δεν αρκεί ούτε κατα διάνοια για αποφυγή επίθεσης αρπακτικού.
Χρειάζεται επισης και τούλι ή κουνουπιερα. Ακόμα, δώσε της για αρκετές ημερες θρεπτικές τροφές, λαχανικά, βότανα όπως ρίγανη, καθε ημέρα και δίνε της μερικές συνεχόμενες ημερες βραστό αυγό και λαχανικά πλούσια σε βιταμίνη Α και Β.
Αν μπορέσεις, μάθε αν εχει γεννήσει φέτος ή πρόσφατα. Το πουλακι απο αυτά που γράφεις σίγουρα ειναι εξαντλημένο.
Ευχομαι όλα να πάνε καλά


σ ευχαριστώ πολύ. Για κάποιο λόγο τα λόγια σου με χαλαρωσαν... σήμερα την βλέπω καλύτερα.. Έφυγαν οι κοκκινιλες απο τα σημεία δεν ειναι ερεθισμένα και τα κακαδάκια τολμω να πω δεν υπάρχουν../.ίσως να ήταν τσιμπήματα.. Θα την παρακολουθώ στενα και θα ανεβάσω φωτό!
 
Back
Top