Ασθένειες Απώλεια φτερών σε κακαρίκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Παιδιά το κακαρίκι που πήρα πρίν περίπου 1 μήνα έχει αρχήσει να έχει απόλεια φτερών στον λεμό του σε σημείο να φάνετε από μέσα το δέρμα του 😡 ειναι άροστο η μπορεί να γίνει αυτό κατάτην πτερορία;
(φωτό θα ανεβάσω αργοτερα γιατί δεν προλαβαίνω τωρα)
 
Οταν φαινεται δερμα αυτο δεν ειναι πτερορροια. Πηγαινε το πουλακι σε εναν ειδικο γιατρο.
 
Θεοδόση, διάβασε αυτό το χρήσιμο άρθρο για να ενημερωθείς,
δες τί από όλα αυτα που περιγράφει μπορεί να συμβαίνει για να είσαι "διαβασμένος" οταν θα επισκεφτείς τον γιατρό Παθολογική πτερόρροια πτηνών
 
Το πουλάκι είναι καινούργιο οπότε μπορεί να είναι λόγο στρες αλλά αντψειρικό που λέει εκέι ενωεί αυτό για τα μαλιά των παιδιών; Στον γιατρό δεν νομίζω να το πάω σύντομα 😡 αλλά σήγουρα θα το κάνω ... Η μία εικόνα είναι από τότε που το είχα πρωτοπάρει και οι άλλες από σήμερα [x]
 

Συνημμένα

  • Picture 004.webp
    Picture 004.webp
    30,4 KB · Προβολές: 94
  • Picture 006.webp
    Picture 006.webp
    44,2 KB · Προβολές: 94
  • Picture 009.webp
    Picture 009.webp
    41,7 KB · Προβολές: 96
Το πουλάκι είναι καινούργιο οπότε μπορεί να είναι λόγο στρες
Προσωπικά νομίζω ότι πρόκειται για κάτι παθολογικό και δεν οφείλεται σε στρες.
αλλά αντψειρικό που λέει εκέι ενωεί αυτό για τα μαλιά των παιδιών;
Ενοείται ΟΧΙ. Υπάρχουν ειδικά σκευάσματα για πτηνά σε μορφή σπρέυ ή σκόνης. Όχι για ανθρώπους γιατί είναι πιο ισχυρά και επικίνδυνα στο δέρμα.
στον γιατρό δεν νομίζω να το πάω σύντομα 😡 αλλά σήγουρα θα το κάνω ...
Αν δεν το κάνεις σύντομα θα πρότεινα ενίσχυση τροφής σε πρωτεϊνες (αυγό αυγοτροφή) και πολυβιταμίνες στο νερό. καθημερινά φρούτα(μήλο ακτινίδιο κτλ).
t:Το F1CG πολύ ωραίο στην τελευταία φωτό
 
Πολύ χρήσημο το άρθρο georgina κείταξα κάτι πούπουλα που του είχαν πέσει και είχαν στην άκρη ώπος η πρώτη φωτό... Τι είναι; αντιψειρικό μπορώ να βρώ στα πετ σόπ;
t: εύχαριστώ αλλά είναι χάλια :D γι αυτό βρείσκετε εκει κάτω ( το f-1)
 
αντιψειρικό μπορώ να βρώ στα πετ σόπ;
Σε όλα τα πετ υπάρχουν διάφορες μάρκες. Θα πρότεινα σε σπρέυ που είναι πιο εύκολο στη χρήση. Υπόψη ότι καλό είναι να καθαρίσεις καλά το κλουβί και να ψεκάσεις το κλουβί (χωρίς φαγητό/ταϊστρες/ποτίστρες) τον πάτο και το πουλί. Θα πρότεινα επίσης το βράδυ να το σκεπάσεις με λευκό πανί. Αν το πρωι βρεις πάνω κόκκινα/καφέ μικρά σημαδάκια τότε πρόκειται για κόκκινη ψείρα και χρειάζεται κάτι πιο δραστικό.
ώπος η πρώτη φωτό... Τι είναι;
Αυγά ψείρας.
 
Οι βιταμίνες είναι πολύ καλές. Προϊόντα της RAF δεν έχω χρησιμοποιήσει, αλλά πιστεύω ότι θα κάνει την δουλειά του.
 
Παιδιά το πρόβλημα αποκαταστάθηκε σχεδόν εντελώς έχουν βγεί πολά πουπουλάκια και δεν φένετε τώρα πιά το δέρμα
 
Back
Top