Ασθένειες Απώλεια φτερών σε παπαγαλάκια

Xrigeorgiou

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2013
Μηνύματα
14
Πόλη
Λεμεσός
Καλησπέρα παιδιά.. Έχω αρκετά παπαγαλάκια χθες πέθανε ένα.. Σημερα πρόσεξα άλλο ένα να είναι ετοιμοθάνατο.. Έχασε αρκετά πούπουλα την ουρά του τα φτερά του και στα πόδια και το ράμφος εμφανίστηκαν σημάδια σαν φαγωμάρα.. Τι μπορεί να είναι; Τα πήρα απο τον ίδιο εκτροφέα και μου είπανε πως μπορεί να είναι απο αιμομιξία και δεν σώζονται με τίποτα.. Τι να κανω;



Έχω και φωτογραφίες δεν ξέρω πως να τις επισυναψω
 
τι εννοείς σημάδια φαγωμάρα; να έχει τσακωθεί;
 
μήπως είναι σκάλυ φέις, έχει κερατώσεις στην μύτη και τα πόδια;
 
Δεν. Μπορω να σας βάλω φωτό να δείτε απο κινητό μιλάω ίσως γιαυτο δεν μου δίνει επιλογή να ανεβάσω



Αυτό ακριβώς μαρια
 
Εντάξει όταν βρεθείς σε υπολογιστή βάλε φωτογραφία του άρρωστου μήπως κάτι καταλάβουμε. Έχει κάτσει στα χαμηλά το άρρωστο ή είναι στο κλαρί φουσκωμένο;
 
Αν θυμάμαι καλά μας έχει δείξει την κλούβα του και είναι μεγάλη. Δεν νομίζω να κάνω λάθος άρα μάλλον στρες συνωστισμού δεν είναι. Τα άλλα δύο πιθανότατα. Αυτό περί αιμομιξίας δεν νομίζω να στέκει εκτός κι αν ισχύει και τα κάνει ευάλωτα σε επιμολύνσεις
 
Παπαγαλάκια άρρωστα

Παιδιά επανέρχομαι με για τα παπαγαλάκια μου και επισυνάπτω σχετικές φωτογραφιες παρακαλώ οποίος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.. Δέστε τα φτερά που δεν υπάρχουν και τα πόδια που λες και έχουν λεπρα ειναι ☹
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    38 KB · Προβολές: 315
  • image.webp
    image.webp
    42,4 KB · Προβολές: 179
  • image.webp
    image.webp
    53,9 KB · Προβολές: 136
  • image.webp
    image.webp
    49,5 KB · Προβολές: 116
  • image.webp
    image.webp
    35,9 KB · Προβολές: 144
καλημέρα, κάποιο από τα δύο πουλάκια είναι αυτό που απεβίωσε; Πάντως αυτά και τα δύο έχουν προχωρημένο scaly face ή ποδάγρα. Πρέπει να είναι καιρό άρρωστα. τα έχεις σε εξωτερικό χώρο και δεν τα βλέπεις; Πάρε επειγόντως αυτό το σκεύασμα https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/ . έχει την μορφή της βαζελίνης. Κάνε επάλειψη δύο φορές την ημέρα, με ελαφρύ μασάζ στα πόδια μέχρι τα μπούτια. Επίσης στην μύτη, προσέχοντας να μην γεμίσουν αλοιφή τα ρουθούνια και κλείσουν και προσέχοντας να πάει και περιφερειακά της μύτης, καθώς και το κάτω μέρος του ράμφους. Θα νοιώσεις με το χέρι σου την περιοχή που υπάρχει υπερκεράτωση. Φρόντισε να μην λερωθούν τα πούπουλα και κρυώνει μετά το πουλάκι. Ένα μεγάλο μέρος από τα λέπια από την πρώτη κιόλας εφαρμογή θα τα βλέπεις να μένουν στα χέρια σου. Όταν θα του κάνεις την δεύτερη και τις επόμενες εφαρμογές, έχε κοντά σου ένα μπολάκι με χλιαρό όχι πολύ ζεστό νεράκι και μαλάκωνε λίγο τα ποδαράκια του και μετά ξαναβάζε αλοιφή. Μην φοβάσαι δεν είναι μεταδοτική σ εσένα η ασθένεια. Δεν είμαι σε θέση να σου πω αν συντρέχει και άλλος λόγος υγείας, πάντως είναι κάπως ταλαιπωρημένα. Γιατί τα έχεις βρεγμένα; Είχαν κάνει μπάνιο;
 
Συμπληρωματικα, τα ενισχυεις με πολυβιταμινη πληρης στο νερο πχ mutavit ,nekton s ή bio ,ornicuma s ή q , tabernil total κλπ για ενα 6ημερο καθε μερα

το πτερωμα ειναι στα κακα του χαλια και δεν ξερω αν ειναι απο κακες συνθηκες υγιεινης ή διατροφικες ελλειψεις. Να δινεις καθε μερα χορταρικα οπως ραδικι, σεσκουλο, μπροκολο (φυλλα ειδικα), σπανακι που εχει ενα σωρο στις λαικες. Με ενδιαφερει η ληψη βιτ Β και βιτ Α και με φυσικο τροπο που ειναι το πρωτιστο

βγαλε μια φωτο τις κουτσουλιες τους στο λευκο χαρτι, μηπως δειξουν επιπλεον στοιχεια

δωσε μπανακι με ενα κουταλακι μηλοξυδο στα 200 ml (αν τα εχεις σε εσωτερικο χωρο, να δινεις καθε μερα για λιγες μερες και αργοτερα καθε 2η μερα, μεχρι να δεις ζωντανο πτερωμα)
 
Γεια σας παιδιά.. Όχι Μαρία δεν ειναι κάποιο απο τα δυο που πέθανε.. Βρεγμενα ειναι γιατι τα έκανα μπάνιο.. Δημήτρη τους βάζω καθημερινά χορταρικα και τα καταβροχθυζουν! Δεν νομίζω να ειναι απο τη διατροφή γιατι στο κλουβί εχω συνολικά 9 παπαγαλάκια. Μετά το μπάνιο πάντως τα λέπια άρχισαν να φεύγουν. Το φτερωμα γιατι δεν υπάρχει; Δεν μπορούν να πετάξουν! Το ενα απο τα δυο έτσι μου το πούλησαν. Το άλλο μέχρι πριν 2-3 μέρες δεν είχε τέτοιο πρόβλημα.



Οι κουτσουλιες τους ειναι λες και ειναι δυσκολία.
 
με το φτερωμα ισως να υπερβαλλω στην ποιοτητα του, λογω οτι τελικα ηταν προσφατα μουσκεμενο, αλλα κανε αυτα που ειπα. Θα βοηθησουν.Χωρις να ειμαι ειδικος στα παπαγαλακια, νομιζω εχεις ακαρεα και στο ραμφος.Aν ναι,θα σου ελεγα να βαλεις 1 σταγονα σκευασματος ιβερμεκτινης πχ Pulmosan στο σβερκο (κατασαρκα το δυνατον ) και θα βοηθησει και στα ακαρεα των ποδιων
 
Aν ναι,θα σου ελεγα να βαλεις 1 σταγονα σκευασματος ιβερμεκτινης πχ Pulmosan στο σβερκο (κατασαρκα το δυνατον ) και θα βοηθησει και στα ακαρεα των ποδιων
Νομίζω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε. Είναι παραμελημένα και η προσβολή έχει προχωρήσει αρκετά.
 
Σίγουρα έχουν ακάρεα και στο ράμφος και γύρω από αυτό.
 
Ναι είναι. Μεταδίδονται κυρίως από αυτά που αφήνει το πουλί στα σκεύη, πατήθρες κλπ.
 
Ετσι τα αγορασες; Πως γινεται να εχεις πουλια και να μην ειχες καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα μεχρι να γινουν ετσι;
 
Back
Top