Ασθένειες Απώλεια φτερών σε African grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BILLISP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BILLISP

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Εχω ζακο ο οποιος εινε μολις 7 εβδομαδον. Ολα εινε ενταξη απλα παρατηρω οτι παρολο που εχει φτεροση στο σημειο πισω απ το λαιμο του τα ξεπουπουλιαζει μονος και δεν εχει. Εινε φισιολογικο αφτο;
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΖΑΚΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΕ ΜΟΛΙΣ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΟΝ. ΟΛΑ ΕΙΝΕ ΕΝΤΑΞΗ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΕΡΟΣΗ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΤΑ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΕΙΝΕ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΦΤΟ;

Καλό θα ήταν να ανεβάσεις μια φωτογραφία. Τραβάει τα φτερά του στο πίσω μέρος του κεφαλιού του, πως; Σε τι χώρο το έχεις; Πόσες ώρες ασχολείσε μαζί του; Τι διατροφή ακολουθεί;

ΥΓ Αν θέλεις γράφε με μικρά γράμματα
 
τον ταιζω καθε τεσερησ ωρεσ 2 συρυγγεσ περιπου. Αλλα το κανει και ενω εχει φαι.σε κουτι τον εχω με εφημεριδα ψιλοκομενη τον αλλαζω 3 φορεσ την ημερα.5 μερεσ τον εχω αλλα και οταν τον αγορασα το ιδιο εκανε. Ασχολουμε μαζι του 1 με 2 ωρεσ το μεσιμερι και κανα δυωρο το βραδυ. Και το πρωι επισησ. Τραβαει τα φτερα του στο λαιμο του στο κατω σημειο στη πανω πλευρα
 
τον ταιζω καθε τεσερησ ωρεσ 2 συρυγγεσ περιπου. Αλλα το κανει και ενω εχει φαι.σε κουτι τον εχω με εφημεριδα ψιλοκομενη τον αλλαζω 3 φορεσ την ημερα.5 μερεσ τον εχω αλλα και οταν τον αγορασα το ιδιο εκανε. Ασχολουμε μαζι του 1 με 2 ωρεσ το μεσιμερι και κανα δυωρο το βραδυ. Και το πρωι επισησ. Τραβαει τα φτερα του στο λαιμο του στο κατω σημειο στη πανω πλευρα

Θα έλεγα για αρχή να αφαιρέσεις τις εφημερίδες και να τις αντικαταστήσεις με μια πετσέτα μπάνιου και να την αλλάζεις ή με πριονίδι αποστειρωμένο για αυτή την δουλειά. Λόγο του ότι είναι μικρός και κοιμάται κάτω το σημείο που αναφέρεις ακουμπάει συνέχεια στο έδαφος. Λογικά τραβάει τα νέα φτερά που ξεπροβάλουν και τον ενοχλούν.
 
γρηγορη μονο στο σημειο του λεμου τα τραβαει. Εινε μικρουλησ στην ηλικια το πριονιδι εστω και το αποστηρομενο μου το απαγορευσανε
 
θερμοκρασια εχω στο δωματιο περιπου 23 με 24. Πιστευω εινε καλα. Δεν στερειτε τιποτα πιστευω και κοιματε ορθιοσ πολλεσ φορεσ. Ελπιζω να μην εινε κατι ανυσηχητηκο. Ευχαριστώ παντωσ.
 
Θελει πετσετεs η' υφασμα. Μηπωs ειναι πολυ μικρο το κουτακι του; Καλα κανειs και τα αλλαζειs τοσο συχνα γιατι κοιμαται πανω στιs κουτσουλιεs του. Και εαν εχει τοση ζεστη το δωματιο γιατι δεν τον βαζειs μεσα στο κλουβι του και στον πατο να του στρωνειs? Kαι ενα σταντ-ξυλο ισα ισα να ανεβαινει να και να καθεται και να κοιμαται. Εχε τον στο χερι σου παραπανω ωρεs. Δεν κατσιαζουν. Το θελουν.Mολιs τελειωσειs με το ταισμα, βαλτον στην αγκαλια σου και χαιδευετον. Θα δειs οτι θα κοιμηθει επανω σου! Ειναι πολυ καλο αυτο. Και οχι στον ωμο... Ακομα θελω να σου πω οτι πρεπει και το πρωι να αχολεισαι. Τουλαχιστον ενα μισαωρο... Τουλαχιστον.
 
Δεν εχω ξανακουσει για τοσο μωρο να μαδαει μονο του τα φτερα του. 😕 Ποια φορμουλα του δινεις; Βγαλε τις εφημεριδες οπως σου ειπε κι ο Γρηγορης και βαλε μια πετσετα την οποια θα καθαριζεις συχνα για να μην μενουν οι κουτσουλιες. Να κρατας το μωρο οσο πιο καθαρο μπορεις και να του σκουπιζεις και το προσωπο μετα απο καθε ταισμα. Ποσες ωρες κοιμαται το βραδυ; Τον βλεπεις απλα να ξυνει-καθαριζει τον αυχενα του η βλεπεις και βγαλμενα φτερα μεσα στο κουτι; Αν βρισκεις φτερα πιασε ενα-δυο και κοιτα τη ριζα των φτερων, υπαρχει η ειναι κομμενη;
 
Back
Top