Ασθένειες Απώλεια φτερών σε Gouldian

Milksnakeman

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Έχω παρατηρήσει στο ένα πουλάκι, ότι ακριβώς πάνω απο το ράμφος έχουν πέσει τα πουπουλά του.
Όταν το πήρα ειχε στο ίδιο σημείο "καραφλίτσα", αλλά τώρα επεκτάθηκε και ψιλοανησύχισα.
Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να ειναι;
 
Μια φωτογραφία απο το πουλί θα μας βοηθούσε καλύτερα να καταλαβουμε το πρόβλημα που εχει.
 
Βασικά δεν εχω φωτογρφική.
Και με την φωτο αυτο που περιγράφω θα δεις.
Πάνω απο το ράμφος δεν έχει καθόλου πούπουλα..
Αν έχει κανεις καμία παρόμοια εμπιρία ή μπορει να ξέρει τι ειναι ας πει.
Σε γενικες γραμμες το πουλάκι ειναι μια χαρά, μόνο αυτό έχει.
 
Είναι πιθανό ότι το πουλί είναι molting. Gouldians θα χάσουν πολλά φτερά από το κεφάλι τους όταν molting. Μερικές φορές θα είναι σχεδόν φαλακρός.

Ωστόσο, θα μπορούσε επίσης να αναφέρει ένα πρόβλημα υγείας. Ποια είναι η διατροφή των πουλιών σας; Μερικές φορές η έλλειψη ιωδιούχο στη διατροφή μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια στο φτερό Gouldians. Αυτό είναι κοινή όταν η διατροφή είναι κυρίως σπόροι.
 
Υπερβολικού στρες μπορεί επίσης να προκαλέσει απώλεια φτερό. Δύο από θηλέων Gouldians μου είχε αυτό το πρόβλημα. Μόλις μου άλλαξε τους σε ένα νέο κλουβί μακριά από τις άλλες μου σπίνων, θα ανακτηθεί.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το πουλάκι τρώει σπόρους για παραδείσια την οποία εχω ανακατέψει με βιταμίνες που αγόρασα απο το πετ σοπ.
Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σιγκεκριμένος με τις τρωφές.. Ποιές περιέχουν "ιωδιούχο";
 
Εδώ στην Αμερική μπορώ να αγοράσουν ένα προϊόν που παρασκευάζεται από φύκια. Είναι μια καλή πηγή ιωδιούχο. Τα φύκια είναι σε σκόνη.

Lady Gouldian Finch .com - Liquid Kelp

Γιαούρτι, τα αυγά, οι φράουλες και καλές πηγές.

Είναι δυνατόν να αγοράζουν φύκια ή φύκια στις αγορές στην Ελλάδα; Πολλοί άνθρωποι κάνουν μια σαλάτα από αυτά τα φυτά για να τρώνε τα δικά τους γεύματα. Θα το τρώτε τροφές πτηνών εκτός των σπόρων προς σπορά;
 
Η ιδια ιστοσελιδα αναφερει οτι γιατι την γυμνωση του κεφαλιου, η παροχη ιωδιου μπορει να γινει και με προσθεση τριμμενου σουπιοκοκκαλου στα λαχανικα, βλαστωμενους σπορους, αυγοτροφη και οστρακα που συνηθως περιλαμβανει η αμμος που πουλανε στα μαγαζια.

Το ιωδιο ως υγρο διαλυμα υπαρχει και στο ελληνικο εμποριο και ευκολα θα το βρεις.
 
Καλή τύχη! Παρακαλώ κρατήστε μας ενημέρωση. Θα θέλαμε να μάθουμε τον τρόπο το αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης μικρό πουλί.
 
Όλα ειναι φυσιολογικά πάλι με το πουλάκι, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Τα έχω βάλει τώρα σε μια μεγάλη κλούβα και δείχνουν να το διασκεδάζουν αρκετά!
 
Όλα ειναι φυσιολογικά πάλι με το πουλάκι, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Τα έχω βάλει τώρα σε μια μεγάλη κλούβα και δείχνουν να το διασκεδάζουν αρκετά!

Βάλε και φωτογραφία να τα δούμε. Ευχαριστώ.
 
Είμαι ευτυχής να ακούσω το πουλί είναι πίσω στο φυσιολογικό. Ναι, παρακαλούμε να μας δείξει μερικές φωτογραφίες :D
 
Αν μου φέρει ο Αγιος Βασίλης καμία φωτογραφική θα βάλω :)
Τώρα ειμαι σε αναζήτηση ενώς ζακό παπαγάλου και ψάχνω εκτροφείς..
Αν ξέρει κανένας να μου πει αν υπάρχει στην Αθήνα θα το εκτιμούσα ιδιετέρως. Έχω διαβάσει αρκετά για αυτά τα γλυκά πλασματάκια στο φόρουμ, αλλά και αλλού και έχω καταλήξει στην αγορά ενώς..
 
Back
Top