Ασθένειες Απώλεια φτερών στην πλάτη καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης g_ft
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

g_ft

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2019
Μηνύματα
6
καλησπέρα, είμαι ο Γιώργος και έχω ένα καναρίνι. Δε γνωρίζω πολλά για αυτά τα πουλιά αλλά εδώ και 6 μήνες έχω κληθεί να φροντίσω ένα (αρσενικό σύμφωνα με το κατάστημα που το πήρα!). Εχθές παρατήρησα ότι στην "πλάτη" του έχει ένα κομμάτι χωρίς φτερά! Γενικά στη συμπεριφορά του δε το έχει επιρρεάσει καθόλου, είναι αρκετά δραστήριος, κελαϊδάει και τρώει κανονικά. Δε ξέρω ούτε πως δημιουργήθηκε, ούτε πως να το αντιμετωπίσω! Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 

Συνημμένα

  • received_2431682033531677.webp
    received_2431682033531677.webp
    143,2 KB · Προβολές: 42
  • received_332987547357329.webp
    received_332987547357329.webp
    129,2 KB · Προβολές: 42
Δεν με πολυβαηθάνε εμένα αυτές οι φωτογραφίες.
Αυτό το γυμνό μέρος που βλέπουμε στην πλάτη το καναρινιού μήπως συνοδεύεται και από κάποιο εξόγκωμα εσωτερικά;
 
Αρχικά εάν μπορείς βγάλε μία πιο καλή φωτογραφία μόνο το μέρος χωρίς φτερά. Τώρα τι μπορείς να φτεει : πιθανός αφού είδες σπυράκια μπορεί να είναι ψυλοι ή οτιδήποτε τέτοιο. Δεν είμε σίγουρος όμως μπορεί να είναι και πτερορια. Η τροφή του πως είναι; Έρχεται σε επαφή με το φως του ήλιου; Πόσες ώρες την ημέρα είναι έξω ; Αλλά πτηνά έχεις; Καλό θα ήταν να ασχολησαι αρκετά διότι αυτό μπορεί να είναι και ψυχολογικό! Ενημερωσε μας 🙂
 
Bλέπω πολλά πάτηθρα και μια σκάλα(?) στο κλουβί; .. Πέρα των όλων, περιόρισε τα πάτηθρα σε δυο τοποθετημένα με φορά από την μπροστινή προς την πίσω πλευρά του κλούβιου και σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους ώστε να έχει χώρο το πουλάκι να κινείται. Ίσως να είναι και η αίτια του προβλήματος. Κάποιος τραυματισμός ή ακόμη και..ψείρες κλπ.

Δώσε μας περισσότερα στοιχειά και καλύτερες φώτο του πουλιού και του κλούβιου για να σου δώσουμε συμβουλές τόσο ως προς το πρόβλημα των φτερών όσο και για τις συνθηκες διαμονής και διατροφής του όμορφου μικρού μας φίλου.
 
Ελπίζω να μπορείτε να καταλάβατε κάτι περισσότερο από τις επισυναπτομενες φωτογραφίες γιατί δε μπορώ να βγάλω καλύτερες! Η τροφή του είναι η απλή (όχι κάποια σπέσιαλ), κίτρινη βιταμίνη και μια φορά την εβδομάδα του βάζω φρούτο. Τώρα τον χειμώνα είναι από το πρωί έξω στη βεράντα και το βράδυ τον βάζουμε μέσα. Γενικά πάντως κελαϊδάει συνέχεια και είναι αρκετά δραστήριος!
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2019-04-09-18-00-54-488_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2019-04-09-18-00-54-488_com.miui.gallery.webp
    87,8 KB · Προβολές: 45
  • Screenshot_2019-04-09-17-59-53-637_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2019-04-09-17-59-53-637_com.miui.gallery.webp
    88,9 KB · Προβολές: 46
Να ήταν από πριν και να μη το είδα; Πάντως προχτές το πρόσεξα!
 
Δε νομίζω να βγάλουμε άκρη! Αύριο θα το πάω σε πτηνίατρο, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ
 
Το άσπρο "σαν σπυράκι" (φωτό 1) είναι το κόκαλο του ποδιού..
Αν υπήρχε τσίμπημα θα ήταν ερεθισμένη η περιοχή και ως τέτοια θα είχε διαφορετικό χρώμα στο δέρμα του από το υπόλοιπο.. ενώ στην πραγματικότητα (φωτο 2) όλο το δέρμα σε όλη το κορμί του είναι ομόχρωμο...
Λόγω ηλικίας μπορεί να χρειάζομαι και οφθαλμίατρο βέβαια..
Αλλά ο πτηνίατρος θα μας σώσει...
 
Και εγώ το άσπρο για κόκκαλο το βλέπω. Το κίτρινο είναι λίπος το οποίο προέρχεται από την κατανάλωση της βιταμίνης και της χύμα τροφής. Πρέπει όπως και δη ποτέ να του αλλάξεις την τροφή του. Του δίνεις και στικακι;
 
Δεν ξέρω εάν η διατροφή παπαγάλων και καναρινιών είναι η ίδια ΑΛΛΑ εάν είναι πρέπει να την αλλάξεις. Καθημερινά φρούτα, σε εβδομαδιαία βάση βρασμένα λαχανικά. Προσοχή λαχανικά όχι αυτά που θα ετοιμάσεις για να φας. Πρέπει να είναι ανάλατα χωρίς τίποτα επιπρόσθετο.
 
Δεν ξέρω εάν η διατροφή παπαγάλων και καναρινιών είναι η ίδια
Δεν είναι ίδια η διατροφή τους.
δύο πολύ χρήσιμα άρθρα για την διατροφή των καναρινιών
 
Εγώ έχω να σου προτείνω να του αλλάξεις την χύμα τροφή με μια από αυτές:
Ρίξε και μια ματιά στα θέματα που παράθεσε ο φίλος @ΙΩΑΝΝΗΣ@! Είμαι σίγουρος πως θα σε βοηθήσουν! 😉🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top