Ασθένειες Απώλεια φτερών στο κεφάλι κανάρας

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπερα φιλοι μου, προκειτε για μια καναρα κοκκινη λιπχρωμικη εντονη με σκουφακι η οποια τρωει κανονικα παιζει και κελαηδαει παρα πολυ(προφανως ειναι πυρωμενη ακομα) αλλα εδω και 2 μηνες το κεφαλι της ειναι ετσι και η κοιλια της καπως πρησμενη και κοκκινοπη! Δεν εχει ξεκινησει πτερορροια ακομη. Γιατι η κοιλια τηςν ειναι ετσι κοκκινη και γιατι δεν βγαζει φτερα στο κεφαλι; Περιμενω τις απαντησεις σας φιλοι μου!
rsz_img_20180915_181248.webp rsz_img_20180915_181257.webp rsz_img_20180915_181325.webp rsz_img_20180915_181330.webp
 
ναι κυριε γιαννη ολα ηταν κανονικα! την αγορασα περυσι και ειχα ανεβασει και φωτογραφιες και ειχα δημιουργησει και νεο θεμα μοιλις τα ειχα αγορασει! Αν θυμαστε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε αυτή την περίπτωση φοβάμαι πως έχει αρκετά σοβαρές διατροφικές ελλείψεις και καλό είναι να ξεκινήσεις μια πλούσια διατροφή με σπόρους και χορταρικά εποχής και μια καλή πολυβιταμίνη ως συμπλήρωμα.
Σε τι μέρος έχεις το πουλί;
Είναι μέσα ή έξω;
 
Το πουλι ζει εξω! Οταν λετε πλουσια σε σπορους τι εννοειτε; μπορειτε να γινεται λιγο πιο συγκεκριμενος; και ποια πολυβιταμινη θα μου προτεινατε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ποια πολυβιταμινη θα μου προτεινατε;
Εγώ σε μία δική μου κανάρα με πρόβλημα σε ουρά και πλάτη έδωσα την multi-vit της beaphar, χρειάζεται προσοχή στην δειάρκεια παροχής, οι πιο έμπειροι ελπίζω να δώσουν περισσότερες πληροφορίες.
Θα σου πρότεινα αρχικά να της δώσεις υγρό ασβέστιο για 3-4 ημέρες γιατί μοιάζει σαν να είναι έτοιμη να κάνει αυγό.
 
οταν λετε πλουσια σε σπορους τι εννοειτε;
Λίγους σπόρους παραπάνω με περίλλα, κία κλπ...
και ποια πολυβιταμινη θα μου προτεινατε;
Εδώ όποια και να πάρεις λίγο πολύ... Τους ίδιους σκοπούς καλύπτουν και μια και αναφέρθηκε η
multi-vit της beaphar ,
θα πω, πως για μένα... μια χαρά είναι κι αυτή...
 
Λίγους σπόρους παραπάνω με περίλλα, κία κλπ..
Ενταξει σας ευχαριστω και θα ξεκινησω την διατροφη κυριε γιαννη! Την κοιλια της την βλεπετε κανονικη; δεν ειναι λιγο εντονη κοκκινη ή ακομα και πρησμενη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα σου πρότεινα αρχικά να της δώσεις υγρό ασβέστιο για 3-4 ημέρες γιατί μοιάζει σαν να είναι έτοιμη να κάνει αυγό.
Δλδ σου φαινεται κανονικη η κοιλια της;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποιο εμπορικό μείγμα σπόρων ταίζεις; Γενικότερα πέρα απο σπόρια,έδινες κάτι άλλο όλο το προηγούμενο διάστημα;
Το άλλο κόκκινο λιποχρωμικό έβγαλε φτερά;
 
Ποιο εμπορικό μείγμα σπόρων ταίζεις; Γενικότερα πέρα απο σπόρια,έδινες κάτι άλλο όλο το προηγούμενο διάστημα;
Το άλλο κόκκινο λιποχρωμικό έβγαλε φτερά;
Αγοραζω την prestige, μερικες φορες τα εδινα ελαχιστο αυγο και ελαχιστη αυγοτροφη μεσα στο καλοκαιρι, ολα τα πουλια μου! το αλλο λιποχρωμικο εχει πεθανει δυστηχως.. Καποιος μου προτεινε την terlings . Ειναι καλη τροφη; γνωριζεις κατι;
 
Δλδ σου φαινεται κανονικη η κοιλια της;
Όσον αφορά το χρώμα μου φαίνεται κανονική, όσον αφορά το πρήξιμο δίνει την εντύπωση ότι ετοιμάζει αυγό.
Την έχεις δεί να κόβει χαρτιά απο τον πάτο του κλουβιού ή να μαδάει τα φτερά της;
Οι κουτσουλιές της είναι κανονικές ή τεράστιες;
 
Πρέπει να δώσεις πολύ μεγαλύτερη σημασία στην διατροφή. Όχι κάτι εξεζητημένο με λεπτομέρειες κλπ, χρειάζεται όμως να αυξήσεις τις παροχές και τις συχνότητες. Για αυτό λοιπόν, πιο συχνά αυγό, πιο συχνά κάποια λαχανικά και φυσικά κάποιους έξτρα σπόρους που πρέπει να αγοράσεις.

Με την υπάρχουσα διατροφή τα πτηνά σου πάσχουν από αβιταμίνωση κυρίως λιποδιάλυτων, δεν έχουν τα απαραίτητα μέταλλα/ιχνοστοιχεία και φυσικά δεν λαμβάνουν αμινοξέα μέσω πρωτεινών. Παράδειγμα του τελευταίου, δεν μπορούν να αναπλάσουν τα φτερά τους.

Άμεσα χορήγηση πολυβιταμινούχου, δυο με τρεις φορές την εβδομάδα αυγό, λαχανικά υψηλά σε βιταμίνη Α και έξτρα σπόρια. Ξεκίνα με σουσάμι και βρες περίλλα.

ΥΓ:Η κοιλιά της δείχνει καλά, είναι όμως αδύνατη και πυρωμένη κάπως.
 
Όσον αφορά το χρώμα μου φαίνεται κανονική, όσον αφορά το πρήξιμο δίνει την εντύπωση ότι ετοιμάζει αυγό.
ειναι σχεδον 2 χρονων δεν εχει ζευγαρωσει ποτε, ολη την ανοιξη γεννουσε αυγο απο μονη της. Τον προηγουμενο μηνα εκοβε σιγουρα χαρτια πλεον δεν την εχω παρατηρησει πολυ να σου πω την αληθεια(αλλα ειναι σιγουρα πυρωμενη).. Τις κουτσουλιες δεν τις εχω παρατηρησει, αυριο θα σου πω!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρέπει να δώσεις πολύ μεγαλύτερη σημασία στην διατροφή. Όχι κάτι εξεζητημένο με λεπτομέρειες κλπ,
Ωραια σε ευχαριστω δημητρη θα ξεκινησω απο αυριο την ενδυναμωση του οργανισμου της με ολα αυτα που ανεφερες.. Ενα ενα και με μετρο. Τα εχω ολα αυτα που μου ειπες..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κάτι που παρατήρησα στην δικιά μου είναι ότι όταν της έβαζα αρκετή τροφή στην ταίστρα (prestige premium) αυτή διάλεγε και έτρωγε τους σπόρους που της άρεσαν και μετά εγώ συμπλήρωνα.
Είμαι σίγουρος ότι δεν έτρωγε όλους του σπόρους του μίγματος.
Τώρα της βάζω τροφή στο 1/3 της ταίστρας και ξαναβάζω μόνο όταν έχει καταναλώσει όλους τους σπόρους.
Μαζί με λαχανικά (μπρόκολο, γλυστρίδα) και τις πολυβιταμίνες είδα θεαματικά αποτελέσματα
 
Back
Top