Ασθένειες Απώλεια φτερών στο λαιμό και αιμάτωμα στα φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GeorgiaPs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GeorgiaPs

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2017
Μηνύματα
5
Πόλη
Πάτρα
Εχω μια θηλυκια καρδερινα, ηλικιας 3.5 ετων η οποια εδω και καιρο εμφανιζει απωλεια πτερωματος στο κεφαλι της,το οποιο τελευταια επεκτεινεται και πιο χαμηλα στο λαιμο... Επισης εχει "ματωμενο" σημειο στα δυο της φτερα, αλλα κατα τα αλλα ειναι ζωηρη... Ειναι παρασιτα; Πως να το αντιμετωπισω;

IMG_20180301_222902.webp IMG_20180301_223021.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορείς να μας πεις πως ήρθε στα χέρια σου το πουλί;
Επίσης πρέπει να μας μιλήσεις για τις συνθήκες διαμονής του, διατροφής του καθώς και να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία να δούμε το μέγεθος της ζημιάς
 
Καλησπερα! Το ειχα αγορασει απο petshop και ηταν μια χαρα.
Το εχω μαζι μου κυριως μεσα σε εσωτερικο χωρο το χειμωνα σε κλουβι. Το ταιζω σπορους κελαιδινη, καναβουρι, βιταμινη, μαρουλια, αυγα, μηλο...
 
Θα σου ζητήσω τις ακόλουθες πληροφορίες:
  1. Συνθήκες διαμονής του πουλιού (δωμάτιο, μήκος κλουβιού)
  2. Τροφή... Μάρκα, Κάθε πότε αλλάζεις την τροφή του; Την τελειώνει κι έπειτα βάζεις καινούρια ή απλώς συμπληρώνεις;
  3. Ώρες ύπνου
  4. Πότε πέρασε πτερόρροια τελευταία φορά;
  5. Βρίσκεις πούπουλα κι αν ναι, πολλά, λίγα; Φτερά είδες πεσμένα στο κλουβί πρόσφατα;
  6. Αυγό, αυγοτροφή καταναλώνεται από το πουλάκι, κι αν ναι με τι συχνότητα;
  7. Παίρνει κάποια διατροφικά συμπληρώματα; βιταμίνες;
  8. Υπάρχουν παστέλια στο κλουβί;
 
Το πουλι το ειχα μεσα σε ενα κλουβι, το κλασσικο του εμποριου,τωρα το μετακινησα σε μεγαλυτερο, οπου υπαρχει κι ενα αρσενικο.. Τραυματισμενο κι αυτο(εχει ενα ποδι)...
Διαστασεις κλουβιου περιπου 1*1*1 μετρο.
Τα ταιζω χυμα τροφη, μια φορα την εβδομαδα αυγο βραστο. Κατι αλλο δεν εχω χρησιμοποιησει, πχ βιταμινες η παστελι..φτερορροια νομιζω εχουν αυτη τη στιγμη,τελευται α το σεπτεμβρη-οκτωβρη 2017
Ωρες υπνου περιπου 8
 
Το πουλι το ειχα μεσα σε ενα κλουβι, το κλασσικο του εμποριου,τωρα το μετακινησα σε μεγαλυτερο, οπου υπαρχει κι ενα αρσενικο.. Τραυματισμενο κι αυτο(εχει ενα ποδι)...
Διαστασεις κλουβιου περιπου 1*1*1 μετρο.
Τα ταιζω χυμα τροφη, μια φορα την εβδομαδα αυγο βραστο. Κατι αλλο δεν εχω χρησιμοποιησει, πχ βιταμινες η παστελι..φτερορροια νομιζω εχουν αυτη τη στιγμη,τελευται α το σεπτεμβρη-οκτωβρη 2017
Ωρες υπνου περιπου 8
Άκου Γεωργία:
Προφανώς έχουν διαταραχθεί οι βιολογικοί τους κύκλοι, όσον αφορά τη φωτεινότητα του χώρου και κυρίως τη διάρκεια της έκθεσής τους στο φως, η οποία προσδιορίζεται από το κατά πόσο ακολουθούν την αλληλοδιαδοχή ημέρας - νύχτας. Με πιο απλά λόγια θα έλεγα ότι τα πουλάκια θα πρέπει να κοιμούνται το σούρουπο και να ξυπνούν το πρωί με το πρώτο φως.
Η τροφή τους θα πρέπει να πάψει να είναι χύμα και ουσιαστικά καλό θα ήταν να αγοράσεις ένα μείγμα επώνυμο (μάρκας δλδ) του οποίου τη συσκευασία θα ανοίξεις η ίδια.
Αν έχουν τελικά πτερόρροια (διότι γράφεις ότι νομίζεις) προφανώς και θα πρέπει να λαμβάνουν και αυγό συχνά. Οπότε ξεκινάς με μισό σφιχτό αυγό (με το τσόφλι) για 3 φορές την εβδομάδα και βλέπουμε. Το αυγό θα το αφήνεις για λίγη ώρα μέσα στο κλουβί, διότι διαφορετικά χαλά (3 ώρες είναι αρκετές)
Μπανιέρα πρέπει επίσης να βάζεις καθημερινά και την οποία θα αφαιρείς μετά από 15-20 λεπτά έχουν κάνει μπάνιο ή όχι.
Έχεις τη δυνατότητα να πας το πουλάκι σε κτηνίατρο εξειδικευμένο ή έστω γνώστη σε πτηνά; Αν ναι, θα είναι ευχής έργο
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Τη πέμπτη θα τα παώ σε πτηνίατρο, βρήκα κοντά στη περιοχή μου από την σελίδα σας. Θα ενημερώσω σχετικά.Βάζω κάθε μέρα μπάνιο, αρκετό αυγό όπως μου είπατε, φροντίζω να έχουν φως πιο πολύ και από τον κτηνίατρο σκέφτομαι να παρω και τροφή. υπάρχει κάποια που είναι καλή; Που αλλού μπορώ να τις βρω;
με χαρά, Γεωργία
 
Πήγαινε σε ενα πετσοπ και πάρε συσκευασμένη επώνυμη τροφήπου θα την ανοίξεις η ίδια. Κοίταξε και την ημερομηνία λήξεως να μην ειναι κοντινή. Επέλεξε μια τροφή που να μην περιέχει μπισκοτάκια, δλδ κόκκινα, πράσινα, κίτρινα μικρά κομματάκια που συνήθως ειναι όχι και τόσο απαραίτητα για τα καναρίνια, αν όχι επιβαρυντικά για το βάρος και την υγεία τους. Επίσης απέφυγε τροφές που περιλαμβάνουν αφυδατωμένα φρούτα. Γενικά πάρε τροφή που περιέχει μονο σπόρους.
 
Back
Top