Ασθένειες Απώλεια φτερών - φτέρνισμα

nikolas13

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Χανιά
Γειά σας παιδιά...
Έιχα αφήσει το cockatiel μου (1,5 μήνα το έχω μαζί μου, ηλικίας 1 έτους) για 4 μέρες μόνο του μέσα στο σπίτι, επειδή είχα πάει στο Ηράκλειο.
Γύρισα λοιπόν μετά απο 4 μέρες και βρήκα στο κλουβί του να έχουν πέσει 6 φτερά! Εκ των οποίων τα 3 ήταν πολύ μεγάλα, και τα άλλα 3 μετρίου μεγέθους. Έκτοτε δε έχω βρεί άλλα φτερά. Είναι κάτι το ανησυχητικό?
Επίσης, το cockatiel μου φτερνίζεται πάρα πολύ απο την αρχή που το πήρα. Δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές την ημέρα φτερνίζεται! Σίγουρα κάθε 1-2 ώρες...
Μήπως ο συνδιασμός των 2 σηματοδοτούν οτι είναι κρυωμένος;
Ευχαριστώ.
 
Οπως τα περιγραφεις εμενα το μυαλο μου πηγε στα night freights (νυχτερινες φοβιες) που παθαινουν τα κοκατιλ. Ξαφνικα τρομαζουν απο κατι στον υπνο τους και αρχιζουν και χτυπιουνται στο κλουβι και τις περισσοτερες φορες χανουν φτερα. Αυτο λυνεται ευκολα με ενα φωτακι νυχτος εκει που κοιμουνται. Παθαινε και το δικο μου και ετσι το αντιμετωπισα.

4 ημερες ομως ειναι πολλες για να μεινει μονο του. Εστω οτι το φαγητο το ειχες φροντισει (απλα τα σπορια του διοτι οι φρεσκες τροφες μονο επικινδυνες μπορει να γινουν για τοσες ημερες) αλλα για το νερο ειναι παρα πολλες για να πινει τοσες ημερες το ιδιο. Δεν ειχες καποιον να του το αφησεις;
 
ειχε ερθει μια φιλη μου στην 2η μερα που έλειπα, για να του αλλαξει νερο και τροφη, και μου το ειπε τηλεφωνικως...
Δεν ανησυχισα ομως, εως οτου γυρισα και ειδα ποσο μεγαλα ηταν οντως τα φτερα...

Το νερο του ομως το αλλαζω καθε 3-4 μερες. Πρεπει να το αλλαζω συχνοτερα;
Μηπως μπορεισ να μου πεις τι αλλο εκτος φρουτα και μαρουλια μπορω να δωσω στο κοκατιλ μου; Τρωει μονο την ξηρη τροφη με τα σπορακια... ☹
 
Οχι δεν ειναι φυσιολογικο να φτερνιζεται συνεχεια κι ολη μερα! Εκει που το εχεις αεριζεται επαρκως;
Υποθετω οτι πρεπει να καθαρισεις πολυ καλα το κλουβι και τα σκευη που τρωει και πινει!
Οσο για τα φτερα συμφωνω με τον "Φοιβο", αλλα θα μπορουσαμε να εξετασουμε και την περιπτωση να στρεσαριστηκε απο την ησυχια των 4 ημερων, αν και κλινω προς την πρωτη γνωμη να χτυπησε στα καγκελα!
Τι κλουβι του εχεις;
Επισης να προσθεσω οτι δεν γινεται να τα αφηνουμε 4 μερες μονα τους, χωρις να υπαρχει καποιος "να ριξει μια ματια"!
 
Επισης μπορει να μου πει καποιος αν το τοσο συχνο και επαναλαμβανομενο φταρνισμα ειναι ανησυχιτικο;
 
Το νερο πρεπει να το αλλαζεις καθημερινα μια φορα οπωσδηποτε και το καλοκαιρι περισσοτερες φορες την ημερα.

Τα κοκατιλ παραγουν αρκετη σκονη στα φτερα τους και αυτος μπορει να ειναι και ο λογος που φτερνιζεται. Παρατηρησες αν εχει και συναχι;

Επισης ειναι καλο να δοκιμασεις να το κανεις μπανιο. Βαλε του ενα μπολ με νερο οταν το δεις να βουταει το κεφαλι του και να πλενεται στην ποτιστρα. Μπορεις να δοκιμασεις να το καταβρεξεις λιγο με ενα ψεκαστηρι. Βαλε το νερο να πεφτει σαν βροχη και μην το ριχνεις απευθειας πανω του αλλα να πεφτει σα νεφος. Φροντισε να το εχεις σε δωματιο με κλειστα παραθυρα και θερμανση για να μην κρυωσει. Εαν δε θελει και αποτραβηχτει μην το πιεσεις και καλυτερα να σταματησεις.
 
για συναχι δεν εχω δει κατι...η μυτη και το ραμφος του φενονται ενταξει, απλα φτερνιζεται, και μαλιστα μερικες φορες εχω ακουσει 3-4 φτερνισματα το ενα πανω στο αλλο...
Τον εχω στο υπνοδωματιο μου και αερίζω αρκετά τον χωρο. Αν εχει βεβαια κρυο καιρό αφηνω τα παραθυρα ανοιχτα για λιγοτερο χρονο, και παω τον παπαγαλο σε αλλο δωματιο για να μην ειναι διατεθιμενος στο ρευμα. Παντως αν εξαιρεσουμε το φταρνισμα φενεται υγιής και ζωηρος.
Τι εννοεις με την φραση οτι υποθετεις οτι πρεπει να καθαριζω πολυ καλα το κλουβι και τα σκευη που τρωει και πινει!
Εχω ενα τετραγωνικο κλουβι που πανω κανει κατι σαν καμαρα...
Ουτε πολυ μεγαλο ουτε πολι μικρο...
 
αα επισης ειναι κακο που το κοκατιλ μου τρεφεται μονο με την αναμεικτη τροφη ( σπορους, σπορακια κτλ) ; Δοκιμασα να του δωσω φρουτα, μαρουλι, αυτο που κρεμεται απο το κλουβι κ εχει κολλιμενενους καφε σπορους αλλα τιποτα... ☹
 
αα επισης ειναι κακο που το κοκατιλ μου τρεφεται μονο με την αναμεικτη τροφη ( σπορους, σπορακια κτλ);

Γειά σου Νικόλα!

Δεν είναι καλό να τρέφεται το κοκατιλ σου μόνο με σπόρια, δεν το καλύπτουν μόβο τα σπόρια διατροφικά. Θα πρέπει να υπάρχει μια γκάμα στο διαιτολόγιό του για να προσλαμβάνει όσα χρήσιμα στοιχεία χρειάζεται ο οργανισμός του.

Οι παπαγάλοι δεν είναι δεκτικοί στα νέα τρόφιμα, οπότε η αλλαγή θα πάρει κάποιο χρονικό διάστημα. Εσύ να του δίνεις νέες τροφές... φρουτάκια, λαχανικά, ξηρούς καρπούς (όχι πάρα πολύ συχνά) συμπληρωματικές τροφές κτλ.

αυτο που κρεμεται απο το κλουβι κ εχει κολλιμενενους καφε σπορους αλλα τιποτα

Στα στικάκια πρέπει να αναφέρεσαι. 🙄 Δεν πρέπει να του τα δίνεις πολύ συχνά διότι είναι παχυντικά. 😉

Διάβασε και κάποιες συζητήσεις που αναφέρονται στην διατροφή των παπαγάλων για να εμπλουτίσεις λιγάκι την διατροφή του: Διατροφή Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB
 
Γειά σου Νικόλα!

Δεν είναι καλό να τρέφεται το κοκατιλ σου μόνο με σπόρια, δεν το καλύπτουν μόβο τα σπόρια διατροφικά. Θα πρέπει να υπάρχει μια γκάμα στο διαιτολόγιό του για να προσλαμβάνει όσα χρήσιμα στοιχεία χρειάζεται ο οργανισμός του.

Οι παπαγάλοι δεν είναι δεκτικοί στα νέα τρόφιμα, οπότε η αλλαγή θα πάρει κάποιο χρονικό διάστημα. Εσύ να του δίνεις νέες τροφές... φρουτάκια, λαχανικά, ξηρούς καρπούς (όχι πάρα πολύ συχνά) συμπληρωματικές τροφές κτλ.



Στα στικάκια πρέπει να αναφέρεσαι. 🙄 Δεν πρέπει να του τα δίνεις πολύ συχνά διότι είναι παχυντικά. 😉

Διάβασε και κάποιες συζητήσεις που αναφέρονται στην διατροφή των παπαγάλων για να εμπλουτίσεις λιγάκι την διατροφή του: Διατροφή Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB



Καθε ποτε να δινουμε τα στικακια; Του αρεσουν τοσο πολυ του δικου μου που μπαινω στον πειρασμο και του δινω συχνα...
Αλλα τελος!
 
Αραιά και που, δεν υπάρχει κάποιος κανόνας αλλά επειδή είναι παχυντικά δεν πρέπει να τα δίνουμε συχνά. :)
 
μαλιστα...
θα προσπαθισω να τον κανω να φαει και φρουτακια με καμουφλαρισμα απο σπορους... 🙄
σας ευχαριστω παιδια ολους για τους συμβουλες!
ηταν πολυ χρησιμες!
 
Back
Top