Γενικά Απώλειες από επιδρομή ποντικιών σε κλούβα καναρινιών

manos ts.

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
76
Πόλη
Ηράκλειο
Είναι φοβερό να αντικρίζεις ξαφνικά τέτοιο άσχημο θέαμα για τους μικρούς σου φίλους. Επιδρομή σε εξωτερική κλούβα με 18 καναρίνια εξαφανισμένα σχεδόν απο 25☹
 
Με τετραγωνισμένο σύρμα. Και αυτό είναι το παράξενο που λες πως μπόρεσε να μπει!
 
Τη να σου πω;
Αν καταφέρει το ποντίκι να περάσει το κεφάλι, μετά είναι έυκολο να μπεί και το σώμα.
 
Μπορείς να βάλεις μια λαμαρίνα (ανοξείδωτη ή γαλβανιζέ) περιμετρικά της κλούβας για να μην μπορούν να σκαρφαλώσουν (αν φυσικά μπαίνουν απο κάτω). Αν έχουν πρόσβαση απο άλλο σημείο τότε καλό είναι να κόψεις τις εισόδους απο τις οποίες μπορούνε να περάσουν. Φάρμακα κτλ δεν θα έλεγα να βάλεις γιατί έχεις πουλιά και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
 
-Θέλει ψάξημο, εκατοστό προς εκατοστό.
Μπορεί να μπαίνουν απο το πιό απίθανο σημείο. (οροφή, πλάτη, πλαινά)
Αφού έκανε τέτοια καταστροφή, θα ξαναέρθει και μάλιστα με παρέα.
 
Καλησπέρα πώς είσαι σίγουρος ότι είναι ποντίκι;
Συνήθως ένα ποντικί δε κάνει τόσο μεγάλη ζημιά.
Τόσο μεγάλες απώλειες έχουν αναφερθεί από καρακάξες.
Θα σου πρότεινα να βάλεις διπλή σίτα με τέτοιο τρόπο όπου θα μειώνεις τα κενά στο είδη υπάρχον.

Μπωρείς να διαβάσεις και αυτό.. https://community.petbirds.gr/threads/Ιπτάμενοι-κίνδυνοι.63/
 
πριν περιπου 10 χρονια, ποντικι που μπηκε σε κλουβα με αγριοπουλα που ειχα τα ριμαξε ολα. Πανω απο 50 πουλια απ οτι θυμαμαι. 1 μονο ειχε γλυτωσει!
και ολα αυτα σε ενα βραδυ!
 
τοποθέτηση ψιλού δίχτυ

Το έκανα ήδη και είμαι πιο ήσυχος τώρα.
Ευχαριστώ πάντος
 
γεια σου φιλε μου το ιδιο επαθα πριν απο 5 χρονια. μη σου φαινεται περιεργο τα ποντικια καταφερνουν και τα κατουρανε και ναρκωνονται παιφτουν κατω και μπορουν και τα πιανουν. Ελπιζω να ξεπερασεις το σοκ.
 
Έβαλα περιμετρικά μεταλλική σίτα και πιστεύω ότι αν ξανασυμβεί δεν θα μπορούν να καταφέρουν κάτι
 
Έβαλα περιμετρικά μεταλλική σίτα και πιστεύω ότι αν ξανασυμβεί δεν θα μπορούν να καταφέρουν κάτι.
 
τα ποντικια ειναι ατιμα πλασματα, παλιοτερα σκοτωναν τα νεογενητα νανακια που ειχα τα εβρισκα αποκεφαλισμενα (δε τρωγαν το σωμα μονο το κεφαλι) πραγματικα λυπαμαι για τα καναρινια, δεν μπορεις να εξολοθρευσεις τα ποντικια αντικατεστησε ολο το πλεγμα που εχεις με μεταλικη κουνουποσιτα και βαλε και πλεγμα. Να μη περναει ουτε μυγα μεσα
 
Τα ποντίκια είναι ένας πολύ ύπουλος και δύσκολος εχθρός.
Είναι αλήθεια πως μπορούν να εισχωρήσουν από πολύ μικρά ανοίγματα αρκεί να χωράει το κεφάλι τους. Είναι επίσης αλήθεια πως έχουν αυστηρή κοινωνική δομή και δεν είναι ποτέ μόνο ένα!
Οι τροφές που χρησιμοποιούμε για τα πουλιά μας αλλά και τα ίδια τα καναρίνια μας, αποτελούν πρώτης τάξεως «μεζέ» για τα τρωκτικά. Λόγο της πολύ καλής όσφρησης που έχουν, κάποια μέρα θα εμφανιστούν και στο δικό σας εκτροφείο.
Για να μην τη πατήσουμε όπως ο Μάνος, η καλύτερη λύση είναι η πρόληψη με ποντικοφάρμακα.
Μάνο είναι πολύ λυπηρό αυτό που έπαθες, ελπίζω από εδώ και μπρος όλα να πάνε καλά.
 
Καλησπερα και καλη χρονια! Και σε μενα εχουν συμβει τετοια περισταικα με ποντικια σε εξωτερικη κλουβα, εχω χασει μωρα μεσα απο φωλιες και μεγαλα πουλια. Τωρα εχω μια μεγαλη κλουβακαι πριν δυο μερες ειδα παλι ενα ποντικη να κανει βολτες πανω στις ταιστρες βραδι. Εχω δει και αλλες φορες η μονη λυση ειναι το ποντικοφαρμακο με προσοχη ομως για τις γατες!Η σιτα δεν ειναι οτι καλητερο γιατι μπορει πολλη ευκολα να μαγκωσουν τα νυχια των πουλιων και εχουμε ατυχηματα με τα ποδια τους! Να ρωτησω και κατι λιγο ασχετο... Εχω προβλημα με τα μυρμιγκια το καλοκαιρι μου τρωνε ΟΛΗ τη τροφη και δε ξερω τη να κανω .Χανω τσουβαλια τροφης!
 
Καλησπερα και καλη χρονια! Και σε μενα εχουν συμβει τετοια περισταικα με ποντικια σε εξωτερικη κλουβα, εχω χασει μωρα μεσα απο φωλιες και μεγαλα πουλια. Τωρα εχω μια μεγαλη κλουβακαι πριν δυο μερες ειδα παλι ενα ποντικη να κανει βολτες πανω στις ταιστρες βραδι. Εχω δει και αλλες φορες η μονη λυση ειναι το ποντικοφαρμακο με προσοχη ομως για τις γατες!Η σιτα δεν ειναι οτι καλητερο γιατι μπορει πολλη ευκολα να μαγκωσουν τα νυχια των πουλιων και εχουμε ατυχηματα με τα ποδια τους! Να ρωτησω και κατι λιγο ασχετο... Εχω προβλημα με τα μυρμιγκια το καλοκαιρι μου τρωνε ΟΛΗ τη τροφη και δε ξερω τη να κανω .Χανω τσουβαλια τροφης!

Διαβασε παρόμοια συζήτηση https://community.petbirds.gr/threads/Μυρμήγκια-στο-χώρο-εκτροφής.1826/
 
Back
Top