Αναπαραγωγή Απώλειες πουλιών - πιθανές αιτίες

1. Πέρυσι είχα απώλειες μόνο στα θηλυκά. Έχασα 4.
2. Ποτέ δεν έβαλα πάνω από 4 ζευγάρια
3. Έκανα τα λάθη που σε προέτρεψα να ΜΗΝ κάνεις (δίνοντας πουλιά που μπορεί να σου χρειαστούν)
 
Που το οφείλεις ότι έχασες 4 θυληκα πουλιά σε μία χρονιά Νίκο;
 
Δεν τα έχασα την εποχή της αυξημένης υγρασίας (ο Νοέμβριος ας πούμε είναι πολύ επίφοβος για απώλειες μήνας, γιατί από το καλοκαίρι- ήπιο φθινόπωρο, πηγαίνουμε σε άλλα κλιματικά δεδομένα-χαμηλότερες θερμοκρασίες, υψηλότερη υγρασία). Δεν τα έχασα μετά από αναπαραγωγή.
Η ''ζημιά'' έγινε Απρίλη-Ιούνη και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω η να δώσω κάποια λογική εξήγηση.
 
Η ''ζημιά'' έγινε Απρίλη-Ιούνη και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω η να δώσω κάποια λογική εξήγηση.
Εδώ έχει "μεζέ" το θέμα. Εχω χάσει κατά τους αντίστοιχους μήνες τα τελαυταία 5 χρόνια κοντά στα 10 πουλιά.
Νίκο διαχώρισε το σε καινούργιο θέμα, να το κουβεντιάσουμε λίγο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Συμφωνώ με την εξήγηση του Βασίλη... Το μυαλό (και οι προτεραιότητες) ήταν αλλού.
 
τα πουλια τα εχανα 4-5 ημερων. Δυο χρονιες τα ιδια παθαινω! Τους εχω βαλει τα παντα(grog.tylan...) και αλλα διαφορα, απολυτος τιποτα!
τουλαχιστον αυτα τα λιγα βγηκαν πολυ ομορφα
 
Kώστα, η μάνα τάϊζε;... Παρατήρησες κάτι περίεργο στους νεκρούς νεοσσούς;... Τι ταϊζεις στην αναπαραγωγή;
 
η μανα ταιζει κανονικα! Τα πουλια τα βλεπω με το που σκανε απο το αυγο πιο θα ζησει και πιο οχι! Οσα πουλια εχουν μεγαλυτερη μαυρη τελεια δεν θα την βγαλουν. Τα υπολοιπα με λιγοτερο ζουνε. Δεν ξερω εαν σου εχει τυχει για να καταλαβεις.η μανα τα ταιζει κανονικοτατα αλλα οσο και να τα ταιζει δεν αναπτυσωνται! Και ευτυχως που ταιζει καλα γιατι το κλειδι σ αυτη την περιπτωση ειναι το καλο ταισμα
γιαυτο και τα αλλα ας το πουμε με μικροτερη τελεια επιβιωνουν! αυτα τα δυο ζευγαρια ειναι, με τα αλλα δεν εχω θεμα. Και επειδη αυτο το θεμα το εχω ψαξει αρκετα με φαρμακα απο το εξωτερικο και με οσα προτεινει ο καθενας κατα καιρους γιατι εχω και φιλους εκτροφεις εγω τουλαχιστον δεν εχω δει καμμια αλλαγη οπως ουτε και αυτοι! Αν εχεις και συ να μου προτεινεις κατι δεκτο!
 
Καλά τώρα τι ψάχνουμε που κάνουμε σχεδόν όλοι μας θεραπείες χωρίς εξετάσεις……..
Χολέρα : Υπεροξεία μορφή το πουλί είναι φαινομενικά υγειές πεθαίνει αιφνίδια χωρίς να εμφανίσει συμπτώματα ασθένειας πολλές φορές κουλουριάζετε σε γωνία του κλουβιού ξαφνικά και σε σύντομο χρονικό διάστημα 2-3 ώρες πεθαίνει με σπασμούς.
Ορνίθωση : Υπεροξεία μορφή Ο θάνατος επέρχεται σε 12-48 ώρες χωρίς ιδιαίτερα κλινικά συμπτώματα.
Σαλμονελλώσεις : Ο θάνατος επέρχεται σε 2 ως 7 μέρες.
Ελκώδεις εντερίτιδα : Στην οξεία μορφή παρατηρούνται αιφνίδιοι θάνατοι χωρίς να έχουν προηγηθεί κλινικά συμπτώματα
Ελλονοσία : Οξεία μορφή ο θάνατος επέρχεται μέσα σε λίγες ώρες.
Όποιος προλάβει να κάνει αγωγή του βγάζω το καπέλο!
 
Εδώ -απ'ότι κατάλαβα- μιλάμε για μαύρη τελεία..Αλλά αυτό (και η αντιμετώπισή της) είναι ''θέμα'' μόνο του...
 
η μανα ταιζει κανονικα! Τα πουλια τα βλεπω με το που σκανε απο το αυγο πιο θα ζησει και πιο οχι! Οσα πουλια εχουν μεγαλυτερη μαυρη τελεια δεν θα την βγαλουν. Τα υπολοιπα με λιγοτερο ζουνε. Δεν ξερω εαν σου εχει τυχει για να καταλαβεις.η μανα τα ταιζει κανονικοτατα αλλα οσο και να τα ταιζει δεν αναπτυσωνται! Και ευτυχως που ταιζει καλα γιατι το κλειδι σ αυτη την περιπτωση ειναι το καλο ταισμα
γιαυτο και τα αλλα ας το πουμε με μικροτερη τελεια επιβιωνουν! αυτα τα δυο ζευγαρια ειναι, με τα αλλα δεν εχω θεμα. Και επειδη αυτο το θεμα το εχω ψαξει αρκετα με φαρμακα απο το εξωτερικο και με οσα προτεινει ο καθενας κατα καιρους γιατι εχω και φιλους εκτροφεις εγω τουλαχιστον δεν εχω δει καμμια αλλαγη οπως ουτε και αυτοι! Αν εχεις και συ να μου προτεινεις κατι δεκτο!
Ανδρέα, γι αυτό μιλάω..
 
σωστα νικο ειναι θεμα!φετος τα αλλαξα τα ζευγαρια και εβαλα αλλη γραβατωμενη θυλικια επειδη απ οσο ξερω το προβλημα το εχουν τα θυλικα μηπως και παρω περισσοτερα πουλια γιατι το αρσενικο αυτο βγαζει ωραια πουλια. Ειναι κριμα να κανεις ολο τον χρονο προετοιμασια και στο τελος να σου μενουν 3 με 4 πουλια απο δυο γεννες!
 
Back
Top