Γενικά Απώλειες τριών καναρινιών το τελευταίο διάστημα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

voxpaine

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2021
Μηνύματα
400
Πόλη
Σπάρτη
καλησπέρα σας
Αρχικά συγγνώμη για την απούσια μου τον τελευταίο καιρό και συγγνώμη που η επιστροφή μου γίνεται με άσχημα νέα. Πριν μια εβδομάδα έγινε το μοιραίο και έχασα και τα 3 καναρίνια που είχα. Δυστυχώς επειδή η σίτα οταν είχε κοπεί είχε κοπεί λίγο στραβά στην πίσω πλευρά υπήρχε ένα κενό που για αρκετό διάστημα θεωρούσα οτι αμελητέο το οποίο όμως αποδείχθηκε μοιραίο. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όσους με συμβούλευσαν για την φροντίδα τους καθώς φάνηκα άξιος στο να τα προστατεύσω και γενικά να τα φροντίσω όσο του; άξιζε . Ειλικρινά ήταν η πρώτη φορά που προσπάθησα να ασχοληθώ πραγματικά με την φροντίδα τους και το γεγονός αυτό με έχει επηρεάσει για αυτό και δεν το ανέφερα άμεσα
 
Αγαπητέ Δημήτρη ,όπως στην ζωή ,έτσι και στο χόμπι αυτό δεν έχει σημασία πόσες φορές θα πέσεις αλλά πόσες φορές θα σηκωθείςΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΠΟΤΕ!. Φτιάξε τον χώρο με την ασφάλεια που πρέπει πάρε αλλά πουλάκια και άσε το κακό που σου έτυχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου αποκλειστικά και μόνο για γνώση και συμμόρφωση!
 
@Tony Forpus όχι, υπήρξε επιδρομή καθώς το πρωί που πήγε η μητέρα μου να τους αλλάξει νερό τα βρήκε φαγωμένα
 
Αγαπητέ Δημήτρη ,όπως στην ζωή ,έτσι και στο χόμπι αυτό δεν έχει σημασία πόσες φορές θα πέσεις αλλά πόσες φορές θα σηκωθείςΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΠΟΤΕ!. Φτιάξε τον χώρο με την ασφάλεια που πρέπει πάρε αλλά πουλάκια και άσε το κακό που σου έτυχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου αποκλειστικά και μόνο για γνώση και συμμόρφωση!
αν δεν είχε πάει η μητέρα μου να πάει να πάρει άλλα καναρίνια από το pet shop ενδεχομένως να μην συνέχιζα να ασχολούμαι αλλά και που τα πήρε μάλλον μας έδωσε οτι είχε για διώξιμο καθώς κανένα από τα 2 καναρίνια δεν κελαηδάει και μάλιστα το σφύριγμα του ενός με προβληματίζει. Γενικά η ψυχολογία σε αυτό το κομμάτι δεν είναι καλή στο σπίτι με το όλο γεγονός γιατί από την μια χάσαμε ίσως και τα πιο αγαπητά καναρίνια που είχαμε και από την άλλη παρόλο που η μητέρα μου πήγε να πάρει καναρίνια με καλές προθέσεις και χωρίς να με ενημερώσει την ώρα που δούλευα τα καναρίνια δεν είναι όπως της περιέγραφαν
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τα καναρίνια δεν είναι όπως της περιέγραφαν
Περίμενε να εγκλιματιστούν στο νέο περιβάλλον για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Φρόντισε να μην υπάρχουν κενά ασφαλείας στην κατασκευή σου γιατί ότι τους επιτέθηκε θα ξαναπροσπαθήσει.
 
Πρόσεχε γιατί ό,τι ήρθε θα έρχεται για καιρό.. Εμένα μου κανε μεγάλη ζημιά ένα ζωντανό (αλεπού το πιθανότερο), που 6 μήνες με περιτριγυρνούσε. Κάθε πρωί ο ίδιος φόβος μήπως τα κατάφερε. Η παραμικρή ατέλεια μπορεί να σου βγει σε τραγωδία. Ακόμα και ατέλειες να μην υπάρχουν, σκέψου τι ζωό μπορεί να είναι και τι δυνατότητες έχει.. Εγώ που νόμιζα ότι δεν θα τα κατάφερνε και ότι έμαθα πως να το αντιμετωπίσω, να που εξελίχθηκε και έκανε το απίθανο. Βέβαια ακόμα υπάρχει η πιθανότητα να περνάει από το κοτέτσι μου, αλλά δεν μου το έχει φανερώσει (κλείνουμε ένα χρόνο τον Φλεβάρη)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τα καναρίνια είναι περίπου 10 μέρες εδώ και τα έχουμε μέσα αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση, από καλοκαίρι και μετά θα τα βγάλω έξω και αυτό με την προϋπόθεση ότι θα έχει γίνει μια πιο ασφαλή κατασκευή
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top