Ασθένειες Αραίωση πτερώματος στο μάτι κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας! Εδώ και 3 μέρες περίπου παρατήρησα μια αραίωση στο πτέρωμα του ενος ματιου της κανάρας. Την είχα μαζί με τα 2 της θηλυκα παιδάκια της και μολις το αντιλήφθηκα την άφησα μόνη. Η κανάρα είναι 1,5 ετών τρώει πίνει κανονικά είναι πολύ ευδιάθετη και λαλίστατη (ναι καλά ακούσατε, τιμπραντο). Εβγαλα έπλυνα πατήθρες αλλαξα οτι μπορουσα απο εξοπλισμό, δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Σήμερα της εσταξα στο ματάκι κάποιες οφθαλμικές σταγόνες (τις κλασικες που βαζουμε και εμεις στα ματια μας). Επισυνάπτω φωτογραφίες... Πείτε μου την γνωμη σας! (α να πω οτι περίπου συνέπεσε το πρόβλημα με την περιοδο που τους εβαζα στο νερακι βιταμινες της tafarm, vitamix plus. Δεν ξερω τι σχεση μπορει να εχει αυτο...)

111zLUoniw.webp 222RDdKhml.webp
 
παιδια καποιος; τι λετε να κάνω; να βαλω tobrex? Για πειτε καμια γνωμη... Εσεις τι θα κανατε... Ειναι αραγε η υπομονη η καλυτερη λυση; Παιζει να δημιουργησω περαιτερω προβλημα με το tobrex? (Η καποιο αλλο φαρμακο)
 
Εγώ δεν θα έκανα αυτή τη στιγμή τίποτε...
Απλά θα παρακολουθούσα την εξέλιξη της κατάστασης παρακολουθώντας συνεχώς το πουλί και την συμπεριφορά του.
Η αραίωση είναι όντως κακό σημάδι αλλά δεν ξέρουμε αν πρόκειται για μια απλή μόλυνση της περιοχής ή κάτι πιο σοβαρό όπως οι τριχομονάδες όπως μπορούμε να διαβάσουμε κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
Ακόμη και τα πιο "ακίνδυνα" φάρμακα έχουν παρενέργειες κι εμείς ως μη ειδικοί δεν γνωρίζουμε τις συνέπειες...
Καλύτερα να τα αποφύγεις προς το παρόν.
Η κατάσταση άλλωστε για μένα δεν είναι τόσο κρίσιμη.
Γιατρός υπάρχει κάπου κοντά σας;
 
Κύριε Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Δυστυχώς ακόμα δεν έχει βελτιωθεί οπτικά η κατάσταση - παραμένει ακριβώς η ίδια. Εχω καθαρίσει τα πάντα πατηθρες ποτιστρες ταιστρες... Το πουλακι να σημειωθεί οτι ειναι υπερ δραστηριο τρωει κανονικα ολα μια χαρα. Γιατρο ασφαλως και θα βρω μιας και ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης δεν νομιζω να δυσκολευτω πολυ απλα περιμενω λιγο ακομα μηπως και φτιαξει απο μονο του...χαμομηλακι να βαλω ή κατι αλλο; ή απλα υπομονη;
 
λοιπον δειτε και αυτην εδω την σημερινη φωτο... Μου φαινεται ελαφρως καλυτερα ή ιδεα μου ειναι; Παντως ειναι ορεξοτατο δεν δειχνει σημαδια ανησυχητικά στην συμπεριφορα της...

https://imgur.com/W2MauQ5
 
Back
Top