Ασθένειες Αραίωση στο φτερωτό του λαιμού καναρινιού

Marina Koko

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

Έχουμε περίπου ένα χρόνο ένα καναρινάκι -μάλλον κορίτσι αφού προσφατα άρχισε να σκίζει κομμάτια χαρτιού για να φτιάξει φωλιά.
Προχθές παρατήρησα στο φτερωτό του λαιμού του ελαφριά αραίωση. Προσπάθησα να βρω κτηνίατρο να το δει και πράγματι είδε κάποιος που μας είπε πως δεν βλέπει κάτι αλλά να βάλουμε προληπτικά σπρέι για παράσιτα στο κλουβί.
Να ρωτήσω τις γνώμες σας?
 
Σ ευχαριστώ πολύ!
Στη μία πού φαίνεται ο λαιμός έχει τεντωθει για να φάει. Στην άλλη φαίνεται κανονικά και στη τελευταία μάλλον ξύνεται
IMG_20200821_171443.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20200821_175852.webp
    IMG_20200821_175852.webp
    71 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20200821_174421.webp
    IMG_20200821_174421.webp
    107,2 KB · Προβολές: 21
@Marina Koko Καλησπερα και απο μενα! Απ οτι βλεπω ουτε ουρα εχει το κοριτσι σου! Εχεις δει οταν καθαριζεις το κλουβι φτερα ή πουπουλα; Μπανακι της βαζεις;την εχεις μεσα ή εξω;το πουλακι ξυνεται αρκετα;εχεις κοιταξει για τυχον ψειρες;αν υποθεσουμε οτι δεν ειναι πτεροροια! Το λεω για τις ψειρες γιατι στην δευτερη φωτογραφια πανω το κλουβι εχει πολλα στιγματα μαυρα! Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις 😁
 
Καλημέρα!
Την έχουμε σταθερά δίπλα στη πόρτα του μπαλονιού (δεν έχει ρεύματα) και καθημερινά την βγάζουμε και στο μπαλκόνι. Τρώει αγοραστή τροφή από πετ σοπ και συμπληρώναμε αγγουράκια, μαρούλι, αυγό - τώρα που βρήκα τη σελίδα διάβασα για τη διατροφή αρκετά. Δεν έχει καθόλου φτερά και πούπουλα όταν καθαρίζω. Χθες κατά τη διάρκεια των φώτο έκανα λαμπίκο το κλουβί - έτριψα καλά κάγκελα και βάση, ποτήρι, θήκες φαγητού, κλαδάκια που κάθεται, μπανακι (έχουμε μπανακι ναι). Δεν την έχω προσέξει αν ξύνεται πολύ, λείπουμε όλο το πρωί στις δουλειές
[automerge]1598074586[/automerge]
Α, επίσης, δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά στην ουρά της. Νομίζω πως έτσι ήταν
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Συμπληρώνω άλλο λίγο, τώρα το πρωί έφαγε, βούτηξε το κεφαλάκι της στο μπανακι της αρκετές φορές και κελαιδησε λιγάκι. Τώρα τη βλέπω να ξύνεται πάλι και να τρίβει ράμφος αλλά και κεφάλι στο κλαδάκι
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Marina Koko Καλημερα 😁 οταν λες αγοραστη τροφη εννοεις χυμα;καλα τωρα μπορει να ξυνεται και να τριβεται στο κλαδακι λογω οτι μπηκε στο μπανιο! Παρακολουθησε την σημερα αν ξυνεται γενικα εκτος μπανιου! Εχω την υποψια με τα μαυρα στιγματα στο κλουβι οτι ειναι ψειρες! Λοιπον αν μπορεις πηγαινε και παρε το Nekton-Biotin!


Σε περιπτωση που δεν δεις διαφορα δηλαδη ξυνεται συνεχεια μαλλον ειναι ψειρες! Παντως το καναρινακι πρεπει να ειναι εξω στο μπαλκονι και καθε μερα μπανιερα! Στο μπανιο του ριξε και 2-3 σταγονες μηλοξυδο αν βρεις παρε το βιολογικο μηλοξυδο θολο της evia parrots αλλιως παρε απο καταστημα με βιολογικα ειδη σου βαζω και ενα αρθρο για το μηλοξυδο διαβασε προσεκτικα και εκει που λεει τι ειδους μηλοξυδο να προτιμησετε


Οταν θα μπορεσεις βγαλε μας και μια φωτογραφια απο κοντα το λαιμουδακι της και μια φωτογραφια την κοιλιτσα της απο κατω 😁
 
Back
Top