Ασθένειες Αραιώματα στο πτέρωμα cockatiel 2 μηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Crist10
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Crist10

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2021
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας.Ο μικρός απο εδώ είναι 2 μηνών (το ταίζω ακόμα με κρέμα αν και προσπαθώ να την σταματήσω).Παρατήρησα κάποια αραιώματα στην κοιλίτσα του και στο 1 μάγουλο (εκεί που είναι το αυτί).Χρειάζεται πτηνίατρο;Τι μπορεί να είναι;Από την άλλη πλευρά στο άλλο μάγουλο είναι μια χαρά.

Optimized-20210411_221741.webp
 
Καλησπέρα, να το χαίρεσαι το μωρό!

Δε βλέπω κάτι περίεργο σε αυτή τη φωτό, αν μπορείς βάλε και καμιά ακόμα..

Σε 2 μηνών πουλάκι δε μπορούμε να μιλάμε για αραίωση γιατί το φτέρωμα καλά καλά δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως.
Τη κρέμα επίσης δεν υπάρχει λόγος να "προσπαθεις" να την κόψεις , θα το κάνει μόνο του. Σπόρους τρώει;
 
@Chrisad Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση.Τρώει σποράκια αλλα όχι αρκετά για να μπορέσει να στηριχτεί σε αυτά.Φυσικά και δεν πρόκειται να κόψω την κρέμα μέχρι να την κόψει απο μόνο του.Απλα μου είχαν πει οτι μετά τις 7 εβδομάδες συνήθως σταματάει η κρέμα.
 
@Chrisad Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση.Τρώει σποράκια αλλα όχι αρκετά για να μπορέσει να στηριχτεί σε αυτά.Φυσικά και δεν πρόκειται να κόψω την κρέμα μέχρι να την κόψει απο μόνο του.Απλα μου είχαν πει οτι μετά τις 7 εβδομάδες συνήθως σταματάει η κρέμα.
Τα χρονοδιαγράμματα είναι σχετικά, το κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό, εμένα ο ένας είχε περάσει τους 3 μήνες και ακόμα ζήταγε κρέμα.
 
Back
Top