Φροντίδα Αργανελια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης petros22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

petros22

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Άγιος Αθανάσιος
Χθες το πρωί βγαίνοντας απο το σπίτι είδα σε ένα δέντρο του κήπου 4 αργανέλια. Για τους περισσότερους μάλλον θα είναι άγνωστη ακόμη και η ονομασία. Το αργανέλι (τοπική ονομασία) είναι το πιο μικρό ωδικό πουλί της περιοχής μας. Ειχα πολλά χρόνια να δω και το γράφω για να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας. Μαζί με τον σπίνο, την καρδερίνα, το σκαθί και την φανέτα αποτελούν τα άγρια ωδικά που αιχμαλωτίζονται προς τέρψη των "φίλων" τους.
Δυστυχώς το κυνήγι τους και η καταστροφή των βιοτόπων τους στις πλαγιές των βουνών του νομού θεσ/νικης τα έχουν σχεδόν εξαφανίσει.
Μια συνάντηση μαζί τους είναι πολύ ευχάριστη, σαν να βλεπεις εναν φίλο απο τα παλιά και ας μην του φέρθηκες τότε με τον καλύτερο δυνατό τροπο...
 
Πετρο ειχα την χαρα να μου χαρισουνε αργανελι και μπορω να σου πω πως ητανε κατι νεο για μενα. Ειναι τοσο μικρο αλλα τοσο ομορφο στο κελαηδημα του. Σχεδον δεν σταματαει το ατιμο. Δυστυχως ομως μια μερα εκει που καθαριζαμε το κλουβακι του μας εφυγε. Τωρα ειναι στην φυση, στο δασος εκει που πραγματικα ανηκει! Ισως ειναι καλυτερα ετσι😛
 
Μπετη μηπως το εκανες επειτηδες! Δηθεν σας εφυγε για να του χαρισεις την ελευθερια του;
 
Πετρο ειχα την χαρα να μου χαρισουνε αργανελι και μπορω να σου πω πως ητανε κατι νεο για μενα. Ειναι τοσο μικρο αλλα τοσο ομορφο στο κελαηδημα του. Σχεδον δεν σταματαει το ατιμο. Δυστυχως ομως μια μερα εκει που καθαριζαμε το κλουβακι του μας εφυγε. Τωρα ειναι στην φυση, στο δασος εκει που πραγματικα ανηκει! Ισως ειναι καλυτερα ετσι😛

αν σου πω οτι λυπαμαι που εφυγε θα ειναι ψεμμα
ισως 4-5 μικρα να υπαρχουν τωρα επειδη πεταξε ελευθερο
 
Back
Top