Αναπαραγωγή Αργοπορημένες θηλυκιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπέρα σε όλους,

Όπως σας είχα πει και στην παρουσίαση https://community.petbirds.gr/threads/Παρουσίαση-της-εκτροφής-μου-timbrado-classico-2019.34978/ τα 2 από τα 4 ζευγάρια έχουν ξεκινήσει κανονικά.. στα άλλα 2 ζευγάρια οι κανάρες δεν έχουν πυρώσει ακόμα και δεν ξέρω που οφείλετε αυτό..ηλικιακά είναι σίγουρα έτοιμες όπως μου είπε ο εκτροφέας που της πήρα, σύμφωνα με τις καταγραφές του τα πουλιά είναι γεννημένα Μάρτιος 2018..

Σε όλα τα πουλιά έγινε η ίδια προετοιμασία.. Το μόνο που τα συγκεκριμένα κορίτσια μου είχαν παχύνει λίγο.. Αλλά νομίζω πως θέλουμε παχιές θηλυκές στην αναπαραγωγή..

Τα πουλιά βρίσκονται όλα στον ίδιο χώρο..

Θα ήθελα την γνώμη σας!
 
αλλά νομίζω πως θέλουμε παχιές θηλυκές στην αναπαραγωγή..
Όχι ιδιαίτερα γιατί κινδυνεύεις να έχεις άσπορα.
Αφού τα άλλα ζευγάρια έχουν προχωρήσει πετυχημένα με νεοσσούς οι συνθήκες του χώρου είναι ιδανικές.
Τα αρσενικά στα συγκεκριμένα ζευγάρια δείχνουν ενδιαφέρον για τις θηλυκές ή είναι αδιάφοροι;
 
Ο χώρος μου είναι εσωτερικός αλλά υπάρχει αρκετό φως και αρκετός αέρας.. Δεν λείπει κάτι..
Οι αρσενικοί όλοι μέρα τις κελαιδάνε στο χώρισμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή, κάποια κορίτσια θέλουν το "χρόνο" τους.
Αν δεις ότι περνάει ο καιρός κι οι κυρίες δεν συγκινούνται μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις τους αρσενικούς.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε εσωτερική εκτροφή και υπάρχουν θηλυκά που δεν είναι έτοιμα αυτόν τον καιρό?
Εδώ έχουν ξεκινήσει οι εξωτερικές αναπαραγωγικές προσπάθειες...
Ο χώρος μου είναι εσωτερικός αλλά υπάρχει αρκετό φως και αρκετός αέρας.. Δεν λείπει κάτι..
Μπορείς σε παρακαλώ Βασίλη να μας θυμίσεις τις συνθήκες στις οποίες είναι τα πουλιά και κυρίως πηγές φωτισμού και ώρες λειτουργίας τους;
Οι αρσενικοί όλοι μέρα τις κελαιδάνε στο χώρισμα...
Γιατί αν ισχύει αυτό, τότε ίσως θα πρέπει να αναζητήσουμε αλλού τις αιτίες που κρατούν πίσω τα δυο θηλυκά σου.
έγινε η ίδια προετοιμασία
Όταν γράφεις προετοιμασία τι ακριβώς εννοείς και αν δε σε πειράζει κάνε μας μια αναλυτική περιγραφή της;
Αφού τα άλλα ζευγάρια έχουν προχωρήσει πετυχημένα με νεοσσούς οι συνθήκες του χώρου είναι ιδανικές.
Αυτό έχει απίθανα ποσοστά λάθους και τουλάχιστο εμείς εδώ μέσα δεν θα πρέπει να το επικαλούμαστε γιατί έχουμε δει αναπαραγωγές σε χείριστες συνθήκες και κάποια πουλιά να την παλεύουν όπως μπορούν.
 
Μπορείς σε παρακαλώ Βασίλη να μας θυμίσεις τις συνθήκες στις οποίες είναι τα πουλιά και κυρίως πηγές φωτισμού και ώρες λειτουργίας τους;

Λοιπόν..

Η εκτροφή μου είναι εσωτερική στο κλιμακοστάσιο της ταράτσας
Στον χώρο αυτό υπάρχουν 2 μεγάλα παράθυρα 3Χ1 και η πόρτα με ένα παράθυρο 80Χ80
Ο αερισμός είναι πολύ καλώς γιατί στην ουσία κάνει ''ρεύμα'' και αλλάζει συνέχεια
Ο φωτισμός είναι φυσικός, δεν έχω παρέμβει σε κάτι..

Η προετοιμασία που έκανα δεν είναι κάτι το τρελό γιατί όλον το χρόνο δίνω έξτρα σπόρους.. και 2 φορές το μήνα αυγοτροφή.. Τα timbrado δεν έχουν πρόβλημα για να παχύνουν, σαν τρελά κάνουν μέσα στο κλουβί..
Οπότε αρχές Γενάρη ξεκίνησα να δίνω Ferti-vit, μήλο και αύξησα την αυγοτροφή στις 3 φορές την εβδομάδα

Όταν ξεκίνησα την αυγοτροφή και το μήλο μου πάχυναν τα 2 κορίτσια..

Μέχρι στιγμής τους έχω δώσει 4-5 φορές νήμα και φωλιά και παίζουν..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε αυτή την περίπτωση (φυσικός φωτισμός) η εσωτερική εκτροφή υστερεί μια και τα ανοίγματα, όσο μεγάλα κι αν είναι δεν επιτρέπουν όλο το φως να μπει μέσα και κρατά αρκετά πίσω τα πουλιά.
Θα ήθελα στην επόμενη αναπαραγωγική περίοδο να διορθώσεις μερικά από τα θέματα που υπάρχουν στην εκτροφή σου μια και σύντομα λόγω θερμοκρασιών θα πρέπει να τη διακόψεις και ίσως να μην μπορέσεις να έχεις δεύτερη γέννα.
Τάσσομαι κι εγώ υπέρ της υπομονής και για την περίπτωσή σου.
 
Είναι 0 4ος χρόνος φέτος που αναπαράγω πουλιά σε αυτόν τον χώρο.. Και δεν είχα κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες ούτε τον χειμώνα ούτε το καλοκαίρι γιατί το κλιμακοστάσιο είναι ντυμένο με πάνελ 5αρι και οι όρθιοι τοίχοι επενδυμένοι..

Σίγουρα το φως δεν μπαίνει στο 100% μέσα.. αλλά δεν είναι και σκοτεινό..

Ας περιμένουμε και βλέπουμε..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε όλα τα πουλιά έγινε η ίδια προετοιμασία.. Το μόνο που τα συγκεκριμένα κορίτσια μου είχαν παχύνει λίγο.. Αλλά νομίζω πως θέλουμε παχιές θηλυκές στην αναπαραγωγή..
Άβυσσος η ψυχή των πουλιών όπως άλλωστε και η δική μας.
Ποσό ανιαρή θα ήταν η ενασχόληση μας με τα πουλιά έτσι ερασιτεχνικά όπως την βλέπουμε εμείς εάν όλα τα πουλιά συμπεριφέρονταν το ίδιο στις ίδιες συνθήκες διαβίωσης και στις ίδιες εντολές μας.
Για κάποιους θα ήταν το ιδανικό. Για εμάς το επιθυμητό Βασίλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αφού τα άλλα ζευγάρια έχουν προχωρήσει πετυχημένα με νεοσσούς οι συνθήκες του χώρου είναι ιδανικές.
Μιά διευκρίνιση για το ''ιδανικές'', αναφερόμουν στους ήχους που παράγουν οι νεοσσοί και μάλλον λειτουργούν βοηθητικά για να ξεσηκωθούν και τα υπόλοιπα ζευγάρια.
 
Φρέσκο αυγό δίνεις;

Όχι δεν δίνω.. Δεν υπάρχει λόγος..
Αυγά εμπορίου;
Καλύτερη η αυγοτροφη.. όπως και στο μεγάλωμα τον νεοσσων δεν δίνω καθόλου αυγό..
 
δεν υπάρχει λόγος

Άποψη μου φίλε Βασίλη είναι να το ξανασκεφτείς με το αυγό..
Μπορείς να βρεις αυγά από βιολογικές παράγωγες ή από κάποιον γνωστό που κατά την γνώμη μου δεν συγκρίνονται με την αυγοτροφή.
Η αυγοτροφή ίσως έχει καποια επιπλέον συστατικά, αλλά με βεβαιότητα το αυγό που έχει μέσα θα είναι πολύ κατώτερης ποιότητας (αλεσμένο σε σκόνη κλπ) ακόμη και από τα πλέον κοινά αυγά που έχουν τα ράφια στο super market.

Με άλλα λόγια, σε παρακινώ να το δοκιμάσεις γιατί νομίζω ότι υπάρχει λόγος φίλε 😉
 
Άποψη μου φίλε Βασίλη είναι να το ξανασκεφτείς με το αυγό..
Μπορείς να βρεις αυγά από βιολογικές παράγωγες ή από κάποιον γνωστό που κατά την γνώμη μου δεν συγκρίνονται με την αυγοτροφή.
Η αυγοτροφή ίσως έχει καποια επιπλέον συστατικά, αλλά με βεβαιότητα το αυγό που έχει μέσα θα είναι πολύ κατώτερης ποιότητας (αλεσμένο σε σκόνη κλπ) ακόμη και από τα πλέον κοινά αυγά που έχουν τα ράφια στο super market.

Με άλλα λόγια, σε παρακινώ να το δοκιμάσεις γιατί νομίζω ότι υπάρχει λόγος φίλε 😉

Αυγά είναι του χωριού..όχι αυτά του εμπορίου, σούπερ μάρκετ και λαϊκής..

Είναι η πρώτη χρονιά που δεν έχω δώσει καθόλου αυγό και βλέπω ότι πάει αρκετά καλά..
Υπάρχουν αυγοτροφες που έχουν σε πιο μεγάλο βαθμό τις ουσίες του αυγού..

Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα.. εδώ τρώμε κοτόπουλα 40 ημερών.. Νύχτα μέρα τρώνε για να πάνε 2-2,5 κιλά..
 
Καμία αντίρηση απλά με το φρέσκο αυγό σε σχέση με την σκόνη της αυγοτροφής όπως και να έχει είσαι ένα κλικ ποιο πάνω στην τροφική αλυσίδα. 😉

Το ίδιο να φας φρέσκο μπριζολάκι, το ίδιο να φας αλεσμένο και σφραγισμένο;
 
Κλασσικη περιπτωση διαφορετικων σχολών εκτροφης 😛

Περα απο το αυγο της δικης μας κοτας, πιστευει καποιος οτι τα αυγα του εμποριου (ολων των τυπων) ειναι πχ Baycox free?

Εχουμε παρει εμεις οι ανθρωποι αγωγη για κοκκιδια οσο δεν παει!
 
Όχι δεν δίνω.. Δεν υπάρχει λόγος..

Φέτος χρησιμοποίησα μόνο φρέσκο αυγό για προετοιμασία κ ανατροφή νεοσσών. Για δύο ζευγάρια μόνο. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
 
Είναι η πρώτη χρονιά που δεν έχω δώσει καθόλου αυγό και βλέπω ότι πάει αρκετά καλά..
Υπάρχουν αυγοτροφες που έχουν σε πιο μεγάλο βαθμό τις ουσίες του αυγού..
Βασιλη, θελεις να μας πεις τις προηγουμενες χρονιες που εδινες σκετο αυγο τι στραβα πηγε στα ζωντανα σου;
 
Back
Top