Αναπαραγωγή Αργοπορημενη παρατηρηση

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Τα ειχα μαζι πανω απο 2 μηνες, η σχεσεις τους αρκετα καλες πλην ομως ''αδερφικες'' , σκεφτηκα οτι θελουν σαφως τον χρονο τους, και οπως παντα υπομονη εκ μερους μου. Σημερα δεν αντεξα, τα επιασα για να δω αν εστω ειχαν αρχισει να πυρωνουν. Και εδω λοιπον αποκαλυθφηκε η ''ζημια''. Και τα 2 πουλια ( περισσοτερο η καναρα) ειχαν κανει ενα παχυ κατακιτρινο στρωμα λιπους κατω απο το ωραιο τους φτερωμα. Που να πυρωσουν και τι ζευγαρωμα να κανουν; Τα πηγεναν τοσο καλα απο την πρωτη μερα και αυτο ηταν το τελευταιο που περιμενα να δω. Μιξ για αγρια, μιξ για καναρινια και αυγοτροφες ( κιτρινη & κοκκινη ) και ανα διαστηματα αηδονινη Tafarm ηταν το διαιτολογιο τους. Αδοξο τελος στην προσπαθεια λοιπον, δεν πειραζει, τους εστρωσα ηδη στην διαιτα βαζοντας στον καθενα το μιξ του (μικρη ποσοτητα) προσθετοντας ασπουρι και φυσικα βιταμινες κομμενες για λιγο & καθενας στο κλουβι του. Οποτε αν τα ζευγαρια σας '' το αργουν '' το πραμα, ελεγχουμε και αυτο το ενδεχομενο. Sorry που το εκανα εκθεση, ηθελα να ειμαι περιγραφικος.
 

Συνημμένα

  • IMG_0135.webp
    IMG_0135.webp
    46,4 KB · Προβολές: 95
Γιώργο και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο σχεδόν πρόβλημα. Εμένα ο αρσενικός είναι παχύς(πολύ). Το θέμα είναι οτι η κανάρα κλωσάει 4 αυγά αλλά δεν νομίζω οτι πρέπει να περιμένω απογόνους. Βλέπεις ο αρσενικός το παραέκανε στο φαϊ.:D
 
Φίλε Γιώργο σου εύχομαι η συνέχεια να είναι καλύτερη.
Θέλω να σε ρωτήσω και κάποια πράγματα αν επιτρέπεις βέβαια!
Η κόκκινη και η κίτρινη είναι αυγοτροφές σίγουρα,ή μήπως είναι
οι γνωστές "βιταμίνες" χύμα που έχουν αναφερθεί πολλοί φίλοι
στο παρελθόν για την μηδενική διατροφική και όχι μόνο αξία τους;
Το κίτρινο κουτάκι που "πασπατεύει" η κανάρα πρέπει να είναι νήμα έτσι;
Έχω να σου πω ότι είναι τουλάχιστον επικίνδυνο και είχα προσωπική
εμπειρία με μια θηλυκή που βρέθηκε κρεμασμένη και παραλίγο ακρωτηριασμένη.
Και τέλος η καρδερίνα είναι σίγουρα αρσενική;Η μάσκα δεν δείχνει κάτι τέτοιο.
Ζητώ την βοήθεια του Σταύρου γιατί υπάρχουν αρκετά links από το forum που
αφορούν όλα αυτά που σου είπα.
Να είσαι καλά και καλό κουράγιο!
 
Φίλε Γιώργο σου εύχομαι η συνέχεια να είναι καλύτερη.
Θέλω να σε ρωτήσω και κάποια πράγματα αν επιτρέπεις βέβαια!
Η κόκκινη και η κίτρινη είναι αυγοτροφές σίγουρα,ή μήπως είναι
οι γνωστές "βιταμίνες" χύμα που έχουν αναφερθεί πολλοί φίλοι
στο παρελθόν για την μηδενική διατροφική και όχι μόνο αξία τους;
Το κίτρινο κουτάκι που "πασπατεύει" η κανάρα πρέπει να είναι νήμα έτσι;
Έχω να σου πω ότι είναι τουλάχιστον επικίνδυνο και είχα προσωπική
εμπειρία με μια θηλυκή που βρέθηκε κρεμασμένη και παραλίγο ακρωτηριασμένη.
Και τέλος η καρδερίνα είναι σίγουρα αρσενική;Η μάσκα δεν δείχνει κάτι τέτοιο.
Ζητώ την βοήθεια του Σταύρου γιατί υπάρχουν αρκετά links από το forum που
αφορούν όλα αυτά που σου είπα.
Να είσαι καλά και καλό κουράγιο!
Ορθες φιλε Ανδρεα οι ερωτησεις σου, να σου πω α) οι αυγ/φες ειναι αυγ/φες σιγουρα, για το νημα πειραματιζομαι σε καθε ζευγαρι σχεδον, με 2-3 ειδη διαφορετικων που τους βαζω να διαλεξουν και βλεπω οτι ολα κανουν δουλεια η τουλαχιστον εγω ειμαι τυχερος εως τωρα και δεν ειχα τετοια μπερδεματα. Εχεις δικιο για την μασκα της καρδερινας η οποια ομως ειναι αρσενικη και εχουν εξασθενισει τα χρωματα της στην αιχμαλωσια (υποθετω) γιατι και το πουλι ειναι κατα τα αλλα υγειεστατο και ολα τα αλλα σημαδια του ειναι στη θεση τους :D . Να 'σαι καλα που μου εδωσες την ευκαιρια να αναφερω μερικα ακομη για αυτη την ανεπιτυχη προσπαθεια γιατι νομιζω οτι σ' αυτα πρεπει να στεκομαστε περισσοτερο μαθαινοντας ετσι απο τα λαθη τα δικα μας αλλα και ολης της καλης παρεας μας.
 
Back
Top