Ασθένειες Αρκει η χορηγηση σκορδονερου προληπτικα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλημερα

Απο εβδομαδα περιμενω να μου φερουν ενα νεο, χρονιαρικο αρσενικο(Budgie), το οποιο σκοπευω να ζευγαρωσω με ενα απο τα δικα μου θηλυκα, κατα τη διαρκεια της καραντινας θελω να κανω οτι μπορω προκειμενου να βεβαιωθω οτι ειναι υγειες κ παραλληλα να το προετοιμασω

Αρκει το σκορδονερο σαν προληψη για τα εσωπαρασιτα ή να ψαξω για το wormmiddel;

Κ κατι ακομη, το σουπιοκοκκαλο αρκει ή να χορηγησω κ ασβεστιο; Εχω σκοπο να χορηγησω ferti vit

Αν ξερει καποιος να μου πει... ευχαριστω:)
 
το σκορδονερο σιγουρα βοηθαει προληπτικα. Ειδικα αν το πουλακι δεν εχει προβλημα, τακτικη χρηση του σκορδονερου θα βοηθησει ωστε το πιθανοτερο να μην εχεις προβλημα στο μελλον. Αν ομως το πουλακι εχει ηδη προβλημα εστω και μη αντιληπτο προς το παρον δεν εχω την προσωπικη εμπειρια να σου το πω με σιγουρια αν και εχω διαβασει οτι καταπολεμαει περα απο το οτι προστατευει😕. καλα ειναι να παρεις το φαρμακο (αν η ημερομηνια ληξης δεν ειναι κοντινη) να το εχεις στο οπλοστασιο σου και σε πιο αραια διαστηματα απο τους δυο μηνες που προτεινει να κανεις χρηση (μια το χρονο) γιατι πιστευω οτι το σκορδονερο θα σε προστατευει στο μελλον. Εκτος ενα εχεις σαφεις ενδειξεις (πχ σκουληκια στα περιττωματα)οπου σου προτεινω να χρησιμοποιησεις για σιγουρια το φαρμακο.
 
Συμφωνώ με τον Δημήτρη και θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το σκορδόνερο και επιπλέον στη τροφή να βάζεις μίγμα ρίγανης-θυμάρι - βασιλικό. Τα δικά μου το τρώνε και μέχρι σήμερα δεν είχα προβλήματα. Φάρμακο για σκουλίκια ταινίες κτλ χρησιμοποιώ 1 φορά τον χρόνο τον Νοέμβριο προληπτικά.
Αν τρίψεις το σουπιοκόκκαλο στη τροφή θα πάρει το απαραίτητο ασβέστιο. Πολυβιταμίνες επίσης χρειάζεται όπως και αυγό ή αυγοτροφή.
 
Σας ευχαριστω
ριγανη κτλ νομιζα οτι ηταν για τα καναρινια μονο, να το βαλω το μειγμα στην τροφη δηλ στους σπορους; δεν καταλαβα...
αυγο θα βαλω σιγουρα, κ οταν λες πολυβιταμινες εννοεις πλεον του ferti vit;
 
αν χρησιμοποιεις αυγοτροφη τοτε μπορεις να τα αναμειξεις εκει. Πρωτα αν θελεις κανε τα σκονη στο μουλτι και μετα βαλτα 😉αναμειγνιονται καλυτερα.η fertivit ειναι πολυβιταμινη με ενισχυμενη Βιτ Ε για την περιοδο της προετοιμασιας για την αναπαραγωγη. Αρα τωρα δεν βαζεις αλλη πολυβιταμινη. Μην χορηγεις fertivit περα απο αυτο το διαστημα και οχι σε δοσεις πανω απο τις προτεινομενες στο εσωκλειστο φυλλαδιο. Για αλλα χρονικα διαστηματα να προμηθευτεις κατι αλλο. Τωρα αρκει


για επιπλεον ασβεστιο για τα θηλυκα σου μπορεις να τους δωσεις αποξηραμενο συκο και σπορους σουσαμι. Προσοχη οχι υπερβολες στο σουσαμι (εχει αρκετα λιπαρα) 😉
 
δεν χρησιμοποιω αυγοτροφη, ενα ζευγαρακι θα ειναι μονο, οποτε θα τα βαλω πανω στο αυγο, διαβασα για το fertivit κ ξερω οτι ειναι μονο για την περιοδο αναπαραγωγης

εκτος απο το wormmiddel, υπαρχει κατι αλλης εταιριας σε περιπτωση που δεν βρω; Εχω ηδη ψαξει σε 2 πετ κ δεν ειχαν

ευχαριστω
 
teniazine και scolex της ταφαρμ. Το πρωτο αναφερει περισσοτερους τυπους σκουληκιων.

αν δεν τρωνε τη ριγανη στο αυγο δες αν μπορουσες να φτιαξεις και αυτο (με ολα ή με καποια απο αυτα ή απλα σαν σκορδοθυμαροριγανονερο:)
 
Σκορδόνερο!
Σκόρδα και νερό σίγουρα, αλλά πώς παρασκευάζεται;
Πώς χορηγείται;
Ακούγεται ενδιαφέρον... Ανοίξτε μας τα μάτια και σε εμάς που δεν γνωρίζουμε πολλά.
 
Back
Top