Γενικά Αρλεκινος θηλυκιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teosclub
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teosclub

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
18
Πόλη
Αρτέμιδα
γεια σας φιλοι και απο εδω
θα ηθελα να σας πω δυο λογια για τα πουλια μου
εχω δυο καναρινια η θηλυκια ειναι απο εκτοφεα αρλεκινος με υπεροχα μαυροασπροκοκκινα μωσαικα χρονιαρα και τον αρσενικο μου τον χαρισε ενα πετμαγαζι πριν απο πεντε περιπου χρονια ειχα παει ( για ν αγορασω σκυλοτροφη για τον λυκο που εχω) νομιζωντας οτι ειναι θηλυκια,
μα βγηκε πολυ μαγκας και τραγουδισταρας ειναι καφεκιτρινοασπρος με κυριαρχο καφε δεν ξερω κατι αλλο για αυτον.
θα προσπαθησω να τα ζευγαρωσω και οτι βγει προς το παρον. Αργοτερα οι πιο σωστες εκτροφες-ζευγαρωματα
αυτα.
 
teosclub αν μπορεις μετεφερε το θεμα σου στις παρουσιασεις πουλιων και εννοειται βαλε και καμια φωτο να χαζεψουμε! 🙂
Παρουσιάσεις Πουλιών
και βεβαια να μας συστηθεις ως νεο μελος ]petbirds.gr/community/forums/Νέο-Μέλος.5/
 
Τεό όσον αφορά το ταίριασμα των ειδών σου για αναπαραγωγή θα σου πουν τα παιδιά που ασχολούνται με καναρίνια και γνωρίζουν.
Πάντως αν προχωρήσεις σε γέννα με αυτά τα πουλάκια, πρέπει πριν να έχεις πραγματοποιήσει μια διατροφική προετοιμασία. Δηλαδή εκτός από τους σπόρους, να δίνεις χόρτα και φρέσκα αρωματικά εποχής καθώς και αυγό. Να έχεις σουπιοκόκαλο τουλάχιστον στην θηλυκή και μετά από 30 περίπου μέρες να της βάλεις φωλιά να δεις αν αρχίσει να την ετοιμάζει. Στο διάστημα αυτό να μην έχει οπτική επαφή με τον αρσενικό. (είναι μεγαλούτσικος έχεις ξαναζευγαρώσει 😉 Μετά τα αφήνεις καμιά εβδομάδα να βλέπονται από κοντά και αν δεις ενδιαφέρον εκατέρωθεν, βάζεις τον αρσενικό στο κλουβί της θηλυκής.
Διάβασε όσα περισσότερα άρθρα μπορείς αυτής της κατηγορίας
Αρθρα για τη Διατροφή των Πουλιών
Άρθρα για την Αναπαραγωγή - Νεοσσούς των Πουλιών
και ό,τι χρειάζεσαι μην διστάσεις να ρωτήσεις. Καλή επιτυχία!

Υ. Γ. Παναγιώτη έχει συστηθεί ως νέο μέλος
Τεό μπορείς όντως να βάλεις φωτογραφίες στις παρουσιάσεις που σου είπε ο Παναγιώτης
 
Back
Top