Αναπαραγωγή Αρνείται να ξαναζευγαρώσει μετά από χτύπημα αρπακτικού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 791971
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

791971

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους, χάθηκα γιατί είχα ένα σοβαρό ατύχημα, αλλά περνάει. Σας ευχαριστώ για τις ευχές. Χρειάζομαι βοήθεια τώρα: αρπακτικό μάλλον κουκουβάγια χτύπησε το ζευγάρι που έχω όταν το θυληκό κλωσούσε, έφαγε τα αυγά και πλήγωσε στο δεξί φτερό το αρσενικό. Έχει πέντε μήνες το κακό και ο αρσενικός αρνείται να ξαναζευγαρώσει όσο και αν θέλει το θυληκό, (στήνεται, τον κυνηγά ερωτικά) αυτός ούτε που κελαδάει, που σκέψη για βάτεμα. Το ακραίο το θυληκό έκανε τρεις γέννες με τέσσερα αυγά κάθε φορά και την τελευταία χωρίς να είναι στο ίδιο κλουβί για 22 μέρες πριν το τέταρτο αυγό. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει τα έχω δει όλα. Ευχαριστώ
 
καταρχην κανεις μεγαλο λαθος που τα βαζεις τετοια εποχη για ζευγαρωμα, ποτε θα περασουν πτερρορια;
τωρα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να χωρισεις το ζευγαρι και να τα βαλεις του χρονου την ανοιξη παλι για ζευγαρωμα.
στο αρσενικο που λες οτι ειναι πληγωμενο του εβαλες τιποτα στην πληγη; Μπενταντιν;
 
Ειναι προφανες οτι το αρσενικο σου δεν ειναι πυρρωμενο. Μια αναζητηση στην εδω βιβλιοθηκη πληροφοριων (ετσι λεω εγω το εδω forum) θα σου λυσει ολες σου τις αποριες.
Μην τα παιδευεις τα πουλια αδικα. Εσυ θες να ζευγαρωσουνε.Αυτα τα ρωτησες αν θελουν και κυριως αν μπορουν;
Η ερωτηση του προλαλησαντα ηταν σωστη. Ποτε θα περασουν πτερρορεια τα πουλια;
 
Δεν τα πιεζω να ζευγαρώσουν αλλά τα έχω στο ίδιο κλουβί που είναι σχετικά μεγάλο και μόνο το θυληκό ζητά ζευγάρωμα. Το αρσενικό το πήγα σε pet shop και μου δώσαν ένα αντησιπτικό σπρέι σε άσπρο χρώμα και του έβαζα για δέκα μέρες. Τώρα κουνά το φτερό κανονικά και έβγαλε και δυο πούπουλα που είχε χάσει. Μήπως πρέπει να τα χωρίσω πάλι; και τι γίνεται με το ψυχολογικό τους; Μπορείτε να προτείνετε κάτι. Ευχαριστώ πολύ
 
Θα πρεπει να τα χωρισεις, οσον αφορα την ψυχολογια τους αφησε τα ησυχα να ηρεμισουν.
Την ανοιξη με σωστη προετοιμασια βαλτα να ζευγαρωσουν.
 
Αν εχεις διπλή ζευγαρώστρα χωρισε το ζευγαρι. Το ζευγάρι παραμενει στο ιδιο κλουβι μονο την άνοιξη όπου και ζευγαρωνουν. Μολις μπει το καλοκαιρι χωρίζουμε τα πουλιά να μην βλεπονται μεχρι την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο. Λογικα αυτην την εποχη θα πρέπει να περνανε πτερόροια και να ειναι καταβεβλημένα. Αν σκεφτεις και τι ςσυνεχεις γεννες της θηλυκια σου...😕Φροντισε για την σωστη διατροφη τους, προστατεψέ τα απο πιθανές επιθεσεις αρπακτικών που μπορεί να καραδοκούν και σε λιγο καιρο θα απολαυσεις τα μελωδικα κελαηδηματα του αρσενικού σου. Προετοιμασε τα διατροφικά και τη Ανοιξη πλέον που ζευγαρωνουν ολα τα πουλια, αν ολα πανε καλα θα απολαυσεις και τους απογόνους.
 
πιστευω πως ειναι αυτο που σου ειπε η καιτη γιατι ειχα και εγω το ιδιο ατυχημα με σαινι αλλα ζευγαροσαν κανονικα. (απριλιο)
 
Ευχαριστώ πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα πάρω ένα νέο κλου βί να τα χωρίσω αλλά θα τα στήσω μέσα σε πλέγμα για ασφάλεια. Να είστε όλοι καλά θα τα πούμε σύντομα
 
καταρχήν μην ταλαιπωρείς τέτοια εποχή τα πουλιά με θέματα ζευγαρώματος! Κατά δεύτερον ξεχώρισέ τα! Όσο για το θέμα του αρπακτικού και από προσωπική εμειρία αλλά και από άλλους που έχω ακούσει ανάλογες περιπτώσεις... Το πουλί για παράδειγμα αν είναι αρσενικό μπορεί να σου σταματήσει να κελαιδάει ακόμη και 2-3 χρόνια και να αρνείται να συμμετέχει στην αναπαραγωγική διαδικασία! Μπορεί όμως και να μην το επηρρεάσει έντονα και μέσα σε λίγο καιρό να χει συνέλθει και να μην έχει κανένα πρόβλημα... Και όσον αφορά το κελάιδημααλλά και την αναπαραγωγική διαδικασία!
 
Back
Top