Γενικά Αρνητική συμπεριφορά στο παπαγαλάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tina

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2008
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
exw mia papagalina edw kai 6 mines.an paw konta to xeri mou na thn xaidepsw tha me daggosei se bathmo pou tha prepei na balw iodio sto xeri.ths milaw,ths bazw na akouei mousikh apalh,thn bgazw eksw apo to kloubi,ths kanw parea...alla tipota.ti prepei na kanw; 😕
 
Κι εγώ τα ίδια τραβάω, χεχε, αλλά την έχω μόνο μία βδομάδα οπότε κάνω υπομονή :D
 
Τινα η παπαγαλινα σου αφου σε δαγκωνει παει να πει οτι δεν εχει εξοικειωθει μαζι σου...

κοιταξε κι αυτα εδω, θα σε βοηθησουν:
https://community.petbirds.gr/threads/Εξημέρωση-Παπαγαλίνας.2352/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-θα-αποκτησω-την-συμπαθεια-του-κοκατιλ-μου.4576/

να της δινεις διαφορες λιχουδιτσες ωστε να συνδυασει την παρουσια σου με κατι το ευχαριστο... Και οταν σε βλεπει να ξερει οτι δεν θα την βλαψεις...
και παντα να της μιλας με ηρεμο και γλυκο τονο.:)
και φυσικα οταν την πλησιαζεις να κανεις ηρεμες κινησεις.
 
Και τα θηλυκα δαγκωνουν λιγο πιο δυνατα! :D

Να μην αντιδρας καθολου οταν δαγκωνει. Ουτε φωνες ουτε Μη ουτε τιποτα δε χρειαζεται. Κανε σαν να μην εγινε τιποτα. Το κανει διοτι μαλλον κατι κερδιζει οταν το κανει οπως το να την κατεβασεις απο το χερι σου. Εαν αυτο ειναι αυτο που θελει δηλαδη να καθεται καπου ησυχη τοτε να αρχισεις να της ζητας να ανεβαινει στο χερι σου. Οταν δαγκωνει συνεχισε να της ζητας να ανεβει στο αλλο χερι και ξανα στο αλλο ασταματητα. Οταν ανεβει χωρις να δαγκωσει, να της πεις ποσο καλη ειναι και να την αφησεις να καθισει καπου που της αρεσει η εκει που ηθελε να παει και να της δωσεις κατι που της αρεσει πολυ. Γενικα προσπαθησε να χρησιμοποιεις αυτο που ξερεις οτι θελει για να την εκπαιδευσεις. Ισως να μην ειναι απαραιτητα τροφη.

Και μια συμβουλη... Βγαλε το γαντι... :D μπορει να την τρομαζει περισσοτερο... 😉
 
1ον το γαντι το φοραω γιατι απο μεσα λιπει ενα μικρο κοματι σαρκα. Και 2ον πριν 3 μερες πηγα να την προσελκισω με μιλο που της αρεσει... Μονο το δαχτιλο που δεν μου εκοψε, κατι που εκανα χθες που πιγα να την χαιδεψω με αργεσ και ηρεμεσ κινισεις. Εκανα και μια προσπαθια πριν λιγο με ενα μιλο πρωτα και να την χαιδεψω μετα. Ειναι για το πτινοσχιζοφρενειο.
 
αφου δεν εχει εξοικειωθει μαζι σου κατα τη γνωμη μου θα ηταν πολυ καλυτερα να μην κανεις καμια κινηση για να την χαιδεψεις, ας την πρωτα να σε μαθει, να δεθει μαζι σου και μετα κανεις καμια προσπαθεια.
με αυτο που κανεις τωρα το μονο που καταφερνεις ειναι να την φοβιζεις ακομα πιο πολυ και εσυ να πονας απο τα δαγκωματα της.
 
βρήκα κι ένα σχετικό βιντεάκι που εμένα προσωπικά μου είναι χρήσιμο 😉

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
κι εγω νομιζω πως σιγα σιγα θα σε συνηθισει! Μην το πιεζεις! Ετσι δεν θα σε εμπιστευτει ποτε του! Εκεινο θα αποφασισει ποτε θα σε εμπιστευτει... Εσυ απλα κανε υπομονη...
το βιντεακι δεν το παιζει...
 
κι εγω νομιζω πως σιγα σιγα θα σε συνηθισει! Μην το πιεζεις! Ετσι δεν θα σε εμπιστευτει ποτε του! Εκεινο θα αποφασισει ποτε θα σε εμπιστευτει... Εσυ απλα κανε υπομονη...
το βιντεακι δεν το παιζει...

[URLyoutube]?rbrKt_UdI-Q[/URL]

τώρα;
 
Back
Top